Poslanec Pavel Holík: Novela silničního zákona není ideální

Poslanec Pavel Holík: Novela silničního zákona není ideální
ilustrační foto

Sněmovna na svém jednání v pátek 4. května schválila novelu silničního zákona, který mimo jiné řeší také umístění billboardů u dálnic a silnic. Pokud jeho současné znění projde rovněž schvalovacím procesem senátu a jeho platnost ztvrdí podpisem i prezident republiky, během několika příštích let budou muset být odstraněny od dálnic a silnic I. třídy veškeré reklamní tabule.

Tato živě diskutovaná novela silničního zákona dává na jedné straně za pravdu expertům na dopravu, kteří poukazují na nebezpečí reklamních poutačů pro řidiče. Na straně druhé však vezme práci stovkám či tisícovkám lidí, kteří jsou zaměstnávání firmami zabývajícími se výrobou těchto velkoplošných tabulí. Ani názor poslance Parlamentu ČR za Prostějovsko Pavla Holíka není jednoznačný. Komentuje ho jednak jako dlouholetý ředitel Zdravotnické záchranné služby Prostějov, jednak jako poslanec, který je všímavý k problémům ve svém volebním regionu.    

„Jako lékař záchranné služby a poslanec se domnívám, že tato novela není ideální. Je to jistý kompromis, kde na straně jedné stojí snaha odstranit billboardy jako vážné riziko bezpečnosti silničního provozu. A na straně druhé se zde promítá zájem obcí udržet si jistou možnost umístit na svém katastru tyto reklamní plochy, poněvadž si tímto způsobem obce pronájmem pozemků vylepšují své skromné rozpočty. Na základě těchto protichůdných stanovisek byl přijat kompromis, že budou odstraněny billboardy od dálnic a silnic 1. třídy, ale billboardy u silnic nižších tříd zůstanou. Nejsem z toho nadšen, protože z praxe vím, jak jsou tyto billboardy nebezpečné pro zdraví a život řidičů, ale chápu i zájmy obcí,“ vnímá rozpory zákona doktor Pavel Holík. 

Podle odborníků na silniční dopravu jsou billboardy pro řidiče skutečně velmi nebezpečné. Jak vypočítali, pokud reklamní tabule odvede pozornost osoby za volantem, zůstává vozidlo bez absolutní pozornosti víc než pětadvacet metrů.   

(jap)  

Poslat nový komentář