Aktuálně: Víme, jak budou dnes hlasovat dva naši poslanci

Aktuálně: Víme, jak budou dnes hlasovat dva naši poslanci
ilustrační foto

 

Dnes dopoledne zasedne poslanecká sněmovna a poslanci budou snad vůbec poprvé hlasovat o jejím rozpuštění a předčasných volbách. Rozpuštění sněmovny by znamenalo, že prezident vyhlásí předčasné volby, které se musí konat do 60 dnů od rozpuštění. V této chvíli to vypadá, že poslanci mají zatím své jisté.

 

Nás zajímalo, jak se k problému na středeční schůzi postaví tři prostějovští poslanci, kterým jsme poslali dvě otázky.

1. Jak budete hlasovat v jednání o rozpuštění poslanecké sněmovny?

2. Jakou budoucnost dáváte současné úřednické vládě?

Jitka Chalánková (TOP 09)

Budu proti rozpuštění sněmovny, a to z toho důvodu, že v parlamentu máme většinu sto jednoho hlasu. V žádné zemi na světě není důvodem, proč by se měla sněmovna rozpouštět, když je schopná postavit vládu. Prostě není důvod! Explicitní výklad ústavy, takzvaný pozitivistický, to znamená z psaného textu bez respektování zvyklostí ze strany pana prezidenta skutečně je novum a je třeba se tomu na základě obrany parlamentní demokracie postavit.

Budu hlasovat určitě proti vyslovení důvěry úřednické vládě pana premiéra Rusnoka. Tato vláda nemá oporu v parlamentu, nemá oporu, která vzešla z voleb.

Pavel Holík (ČSSD)

V současnosti je naším hlavním úkolem rozpustit sněmovnu a dát tak občanům možnost vyjádřit se ve svobodných volbách.

Pokud pravice tento krok, v nynější potitické krizi jediný relevantní, neumožní, bude nutné hledat jiné řešení, a tudíž nelze vyloučit žádnou z variant, která by zabránila návratu pravicové vlády.

Poslanec Radim Fiala, zvolený původně za ODS, nyní nezařazený, na naše opakované telefonáty nereagoval. Zřejmě zodpovědnost vůči svým voličům nebere nijak vážně, o úctě k nim nemluvě.

(ok)

 

Poslat nový komentář