Zajděte posedět do Psychobudky. A poznáte jiný svět

Zajděte posedět do Psychobudky. A poznáte jiný svět
Foto ber
Další fotky: 
Zajděte posedět do Psychobudky. A poznáte jiný svět
Zajděte posedět do Psychobudky. A poznáte jiný svět

Mám přítele, který přes tři desítky let bojuje se schizofrenií. Je skvělý malíř, fotograf, spisovatel, nadmíru inteligentní člověk. Jednou za čas se sbalí a zmizí v psychiatrické léčebně. Zná své běsy a umí je krotit. Je ale spousta těch, kteří o své nemoci nevědí. O tom, jak se cítí, se můžete přesvědčit v Psychobudce v Kulturním klubu Duha Prostějov. 

Projekt vznikl se záměrem zprostředkovat zdravým lidem možnost ponořit se na chvíli do světa lidí trpících schizofrenií. Do speciálního projekčního boxu, který návštěvníkovi zprostředkovává pocity a prožitky lidí trpících schizofrenií prostřednictvím zhlédnutí krátkého interaktivního filmu Do vlastních rukou, můžete usednout až do 9. června. Budete zároveň aktivním účastníkem reagujícím na podněty pomocí dotykové obrazovky. Délka filmu je 7 – 9 minut.

"Psychobudku máme zapůjčenu z Fakultní nemocnice Plzeň, od docenta Veverky, který je autorem projektu. Interaktivní film ukazuje, jak se cítí člověk s touto chorobou, pokud není medikován," říká Kristýna Jurášová z Charit Prostějov. Právě ta se schizofrenikům věnuje. "Z našich klientů trpí touto chorobou zhruba 80%. Schizofrenií většinou onemocní lidé ve věku od 15 do 35 let, senior nebo dítě málokdy," tvrdí. Schizofrenie je nemoc celoživotní a nevyléčitelná. U někoho se projeví jednou, jiného její ataky pronásledují po zbytek života. S příslušnou medikací ale pacienti mohou vést plnohodnotný život. (ber)

 

Poslat nový komentář