Prostějovská zajímavost: Radniční orloj

Prostějovská zajímavost: Radniční orloj
ilustrační foto
Další fotky: 
Prostějovská zajímavost: Radniční orloj

O tom, že naše "stoletá dáma" je jednou z největších dominant města Prostějova, se určitě nebudeme přít. Jestlipak ale víte, že neméně zajímavý je i jeden z jejích prvků, radniční orloj.

Hodinový stroj pochází z roku 1910, kdy byl vyroben firmou L. Hainz. Zakladatel firmy Ludvík Hainz měl svou dílnu na malé hodiny přímo naproti pražskému orloji. Byl radním města pražského. Po jeho smrti se stal správcem pražského orloje jeho syn L. Hainz II., který zavedl výrobu věžních hodin. Ciferník znázorňuje vedle denního času ještě čas udávaný v planetních (neboli planetárních hodinách, což jsou plochy mezi křivkami od východu Slunce po jeho západ), dá se říci, že je takovou malou kopií orloje Staroměstského.

Orloj na prostějovské radnici ukazuje hodinu a kalendářní měsíc, resp. postavení Slunce na obloze, ještě srozumitelněji projekci Slunce do toho kterého zvířetníkového souhvězdí. Neukazuje a v této konfiguraci nikdy neukazoval fázi Měsíce a postavení Měsíce ve zvěrokruhu.

Hlavní rafie ukazuje aktuální čas v hodinách, a to na největším mozaikovém ciferníku, vybaveném arabskými číslicemi 1 – 24. Druhým koncem ukazuje čas také na druhém největším mozaikovém ciferníku s dvakrát římskými číslicemi I – XII po obvodu. Pokud je totiž rafie částečně překrývána pohyblivými částmi astrolábu (modelem Slunce, prstencem zvěrokruhu), což se stává v létě, kdy je Slunce nejvýše na obloze, lze čas odečítat i na opačné straně ciferníku se shodným číslováním.

Rafie se symbolem Slunce (na orloji stoupá, zapadá a opět vychází tak, jako na obloze) ukazuje na to znamení zvěrokruhu, ve kterém se právě Slunce nachází, z čehož lze odvodit aktuální kalendářní měsíc. Zvěrokruh (zvířetník, zodiak) prostějovského orloje má tradičních dvanáct souhvězdí, přestože je známo, že se Slunce v prosinci, tři týdny před slunovratem, promítá i do třináctého souhvězdí – Hadonoše. (Zdroj hvezdarnapv.cz)

Poslat nový komentář