Starostové stojí za svými občany: jsme kategoricky proti rušení pošt

Starostové stojí za svými občany: jsme kategoricky proti rušení pošt
ilustrační foto

Včera jsme informovali o tom, že diskuze nad rušením poboček pošt na venkově je opět na pořadu dne. V Parlamentu se po senátním zamítnutí původní předlohy projednává novela zákona o poštovních službách, která má přinést řadu novinek. 

Novelizovaný zákon má umožnit vstoupit na trh poštovních služeb vedle státní České pošty dalším subjektům. Otevření trhu může přinést zlepšení služeb a snížení cen. Negativním dopadem, jak připouští ministerstvo průmyslu a obchodu, může být v rámci posouzení efektivnosti stávající poštovní sítě rušení některých kamenných pošt v menších obcích. Důvodem má být síť pošt v České republice, která jednou pobočkou na tři tisíce obyvatel patří mezi nejhustší v Evropě.  

Když něco dobře funguje, není důvod to měnit, proti rušení pošt se vyslovuje Sdružení místních správ i námi oslovení starostové z regionu. „Debatu o možném rušení pošty zaznamenáváme již delší dobu. My jsme kategoricky proti, neumíme si představit, že by naši občané jezdili pro poštu třeba do Náměšti, tedy ovšem pokud ji tam nezruší taky,“ uvedl místostarosta Drahan František Faltýnek. 

V Senici na Hané už došlo ke zrušení plnohodnotné pobočky České pošty, mají tady pouze poštovnu. „Ovšem občané kromě posunutí otevření pošty ráno o jednu hodinu nic nepocítili, služby jsou na stejné úrovni, šlo pouze o vnitropodnikové opatření České pošty. Že by nám tady poštu zrušili, to si vůbec neumíme představit, naše obec má 1800 obyvatel,“ popsal situaci v Senici na Hané starosta Michal Tichý. 

Starosta Laškova Ladislav Jedlička doufá, že v případě uvažovaného rušení pošty v obci se otevře jednání, alespoň tak to mají slíbeno. „Zatím s námi nejednali, nikdo se neozval, tak uvidíme. Ale že by se u nás pošta měla rušit, to je nemyslitelné. Slouží obyvatelům nejen Laškova, ale i Pěnčína, což je přibližně patnáct stovek obyvatel. Otevřeno mají 1,5 hodiny ráno a 1,5 hodiny odpoledne, a když se podíváte, pořád je tam fronta,“ řekl laškovský starosta Jedlička. 

(red)

Poslat nový komentář