Ohrožené ryby a škeble jsou v bezpečí

Ohrožené ryby a škeble jsou v bezpečí
ilustrační foto

Extrémní sucho ohrožuje vodní svět. V úseku mezi Podhradským rybníkem a přehradou rybáři i biologové museli provést záchranný transfer živočichů.

Povodí Moravy, rybáři i ochránci přírody měli v těchto dnech na pilno. Tři dny přemisťovali vodní živočichy tam, kde jim nehrozí nebezpečí. Voda mezi Podhradským rybníkem a Plumlovskou přehradou téměř zmizela. Jiné to není ani na toku řeky Hloučely.

„Prostřednictvím biologického dozoru Petra Loyky jsme požádali místní ochranáře a rybáře o pomoc s transferem živočichů. Za tři dny se podařilo z řeky Hloučely zachránit přes tisícovku ryb a dvě stě padesát škeblí říčních,“ informovala mluvčí Povodí Moravy Gabriela Tomíčková. Prostějovští rybáři přemístili ryby, hlavně mřenky, plotice, okouny a hrouzky do řeky Romže. Škeble říční putovaly do Koryčan. Lokality byly zvoleny tak, aby přibližně odpovídaly původním biotopům živočichů a garantovaly na delší dobu příhodné podmínky.

„S ohledem na stávající režim přehrady Plumlov je nyní prakticky nemožné zvýšit množství vody v korytě pod nádrží. Průtoky v Hloučele se tak více méně rovnají nízkým přítokům do vodního díla Plumlov, které už proudí do nádrže přes nainstalovaná srážedla fosforu,“ uvedla Tomíčková a ujistila, že situaci na Hloučele Povodí Moravy stále monitoruje. (red)

Ilustrační foto: archiv

Poslat nový komentář