GP Prostějov - Memoriál Otmara Malečka se opět vydařil!

GP Prostějov - Memoriál Otmara Malečka se opět vydařil!
ilustrační foto

Grand Prix Prostějov – Memoriál Otmara Malečka letos slavil kulaté narozeniny. Na prostějovském velodromu se konal již dvacátý ročník této velkolepé sportovní události a pořadatelé i závodníci se shodli, že svou atmosférou opět předčil ročníky minulé.

Během posledních dvou dnů se v Prostějově sešly hvězdy dráhové cyklistiky z celého světa, aby ve sprinterských a vytrvalostních disciplínách bojovali o body do žebříčku UCI. Vzhledem k tomu, že závod patří do první kategorie, konkurence byla opravdu veliká. Atmosféru celé akce ale tvořili také diváci, kteří přišli závodníky podpořit a užít si mimo jiné bohatý doprovodný program. Událost měla také jeden významný přesah – výtěžek z dobrovolného vstupného, dražby dresu mistra republiky Tomáše Bárty a tomboly, který dosáhl částky 30 tisíc korun, putuje na konto Oddělení onkologie FN Olomouc.

Ten závodní otevřely mládežnické kategorie, pro které byl závod součástí Českého poháru na dráze. S mezinárodní konkurencí se tak potkali až junioři. Nejsuverénnějším z nich přitom byl polský závodník Szymon Potasznik, který ovládl omnium, bodovací i vylučovací závod, k radosti českých fanoušků ale jedno vítězství ukořistil také domácí René Smékal (TUFO-PARDUS Prostějov), a to ve scratchi.

Konkurence v ženské kategorii, pro kterou byly vypsány disciplíny omnium, madison, bodovací závod a scratch, byla velmi nabitá. V omniu splnila roli velké favoritky dánská mistryně světa Amelie Dideriksen, když si v Prostějově dojela pro vítězství. Na pódium ji doprovodily italské závodnice Vittoria Guazzini (G.S. Fiamme Oro), která obsadila druhou příčku a třetí skončila Chiara Consinni (Valcar Cylance Cycling). Dideriksen přidala druhé vítězství také v madisonu, kde společně se svou kolegyní Julie Leth opět porazila italské duo Consinni-Guazzini, třetí místo vybojovala dvojice z Polska Daria Pikulik a Wiktoria Pikulik. Výkon českých závodnic Kateřiny Kohoutkové a Lucie Hochmann ovlivnil pád a obsadily nepopulární čtvrtou příčku. Bodovací závod v ženské kategorii pak ovládla Karolina Karasiewicz (TKK Pacific Nestle Fitness) před francouzskou reprezentantkou Coralie Demay a svou krajankou Nikol Plosaj. Také scratch se stal kořistí především polských závodnic, když zvítězila Justyna Kaczkowska, druhé místo obsadila tentokrát dánská reprezentantka Julie Leth a třetí skončila Daria Pikulik (Polsko).

Ve stejných disciplínách se představili také elitní muži. V omniu putovalo vítězství zásluhou Niklase Larsena stejně jako mezi ženami do Dánska, jeho úspěch navíc podtrhl druhým místem jeho kolega Lasse Norman Hansen. Na třetí stupínek za hodnocení omnia vystoupal italský reprezentant Lamon Francesco. Skvělou podívanou zažívali diváci v průběhu bodovacího závodu, který za jejich mohutného povzbuzování ovládl závodník Dukly Praha Nicolas Pietrula. Za svými zády nechal i jezdce takového formátu jako je několikanásobný mistr světa Morgan Kneisky, který obsadil druhé místo, nebo třetího Ramana Ramanaua z Běloruska. 

Domácí závodníci z týmu TUFO-PARDUS Prostějov se před startem netajili velkými ambicemi v disciplínách scratch, kde měl být jedním z favoritů medailista z nedávného mistrovství Evropy Daniel Babor, a madisonu, oblíbenou disciplínou Otmara Malečka, která je tradičně vyvrcholením celého programu. Dosažené výsledky však byly z pohledu českých závodníků lehce za očekáváním. Ve scratchi předvedli prostějovští závodníci skvělý týmový výkon, Baborovi však medaile těsně unikla, když nestačil pouze na vítězeného Filipa Prokopyszyna (Polsko), druhého Maxima Piskunova (Marathon-Tula, RUS) a třetího Yauheniho Karalioka (Bělorusko). 

„Na scratch jsme se hodně soustředili a měli jsme průběh závodu pod kontrolou, závěr pak ale nevyšel podle představ. Myslím, že jsem mohl zvolit o něco těžší převod a mohlo to dopadnout jinak, na mé výkonnosti se ale podepsaly také zdravotní problémy, nebylo to zcela ideální. Pomýšlel jsem rozhodně výše než na čtvrté místo, ale i tak to není zrovna špatné umístění. Velkou zásluhu na něm má hlavně bezchybná týmová práce, udělali jsme maximum,“ okomentoval svůj výsledek Daniel Babor. 

V madisonu pak startovaly celkem čtyři české dvojice, dvě z domácího týmu a dvě v barvách Dukly Praha. Nejlépe si přitom vedlo duo Ondřej Vendolský – Jan Kraus, když obsadilo osmou příčku a o místo za nimi skončili závodníci z Prostějova Daniel Babor a Wojciech Pszczolarski. Vítěznou dvojicí byli opět dánští závodníci Lasse Norman Hansen a Niklas Larsen, druzí skončili reprezentanti Běloruska Yauheni Karaliok a Mikhail Shemetau, třetí byli Morhan Kneisky a Florian Maitre z Francie. 

V rámci Memoriálu se odehrály také souboje sprinterů, kteří startovali v divácky velmi oblíbených disciplínách sprint a keirin. Hned v pátek přitom měli důvod k radosti, když třetí místo ve sprintu vybojoval Robin Wagner z Dukly Brno. Přemožitele v této disciplíně nenašel Tom Derache (Francie), druhý byl Daniel Rochna (Polsko). Ještě více se brněnským závodníkům dařilo druhý den v keirinu, který ovládl medailista ze světového šampionátu Tomáš Bábek a druhý skončil jeho týmový kolega Jiří Janošek. Třetí místo obsadil Artsiom Zaitsau (Minsk Cycling Club).

 „Troufám si říct, že se dvacátý ročník vydařil nadmíru dobře. Sportovní úroveň byla excelentní a z pohledu pořadatele jsem také rád, že nedošlo k vážnějším pádům či jiným problémům a v neposlední řadě vyšlo počasí. Skvělým vyvrcholením akce byl závěrečný madison a finále keirinu, které bylo zcela v režii českých jezdců. Byl to závod jako řemen,“ řekl spokojený ředitel závodu Michal Mráček. 

(Zdroj: skcpv.cz)

Foto: Jan Brychta/Světcyklistiky.cz

Komentáře

Ještě že je konec. Dva dny poslouchat to hulákání tam bylo na palici.

Poslat nový komentář