Se světelným smogem město bojuje

Se světelným smogem město bojuje
ilustrační foto MMP

Světelný smog z pouličních lamp stále více ohrožuje životní prostředí. Mezi hlavní zdroje světelného znečištění ve městech patří nevhodné osvětlovací soustavy, osvětlené architektonické památky, billboardy a svítící reklamy. Ministerstvo životního prostředí uvažuje o zákonu na regulaci nevhodného svícení. Problematiku tohoto znečištění Prostějov už postupně řeší v rámci oblasti údržby veřejného osvětlení.

Jedná se především o postupnou výměnu nevhodných svítidel veřejného osvětlení typu „koule“, které svým celoprostorovým vyzařováním vytvářejí značnou úroveň světeného znečištění. "Tento typ svítidel se v Prostějově používá v centru města, kde se zcela záměrně osvětlují přilehlé fasády historických budov. Použití těchto svítidel v ostatních ulicích města a na sídlištích je zcela nevhodné, kde kromě světelného znečištění také obtěžují obyvatele svícením do oken přilehlých domů. Nadbytečné světlo negativně ovlivňuje u většiny lidí kvalitu spánku a tím i zdraví," uvedl Jaroslav Chromek, vedoucí oddělení údržby majetku města.

Ve městě je postupně realizována výměna těchto svítidel za svítidla typu OCP se sodíkovou výbojkou, kde světelný tok je směrován do dolního poloprostoru, aby osvětloval chodník nebo silnici. "Postupná výměna zbytků těchto svítidel v ulicích města a na sídlištích bude dokončena do konce roku 2018 ,"dodal Chromek s tím, že se tak stane mimo lokality, kde je plánována revitalizace. (ber)

Komentáře

Tato nevhodná svítidla typu "koule" jsou v ulici Krasická, u domů, které postavily Pozemní stavby PV. Tak je nezapomeňte vyměnit. Proto je do dnes ul. Krasická bez stromů, aby se světla dobře vyjímala. Jirka

Poslat nový komentář