alimenty

Neplatila alimenty a exekutor ji sebral řidičák. Jezdila ale dál

ilustrační foto archiv PvNovinky.cz

V pondělí 28. května 2018 v ranních hodinách kontrolovali policisté mezi obcemi Plumlov a Ohrozim osobní automobil značky BMW a jeho třiapadesátiletou řidičku. Žena při kontrole nepředložila řidičský průkaz a přiznala, že jí byl v únoru tohoto roku zadržen. Kvůli alimentům.

"Policisté ve věci zahájili úkony trestního řízení pro podezření z přečinu maření výkonu úředního rozhodnutí a vykázání. Za ten podezřelé ženě v případě prokázání viny a odsouzení hrozí trest odnětí svobody až na dvě léta," sdělil PvNovinkám policejní mluvčí František Kořínek. Podle informací redakce se tak nestalo poprvé, ženu za volantem chytili policisté před několika týdny při silniční kontrole v Konečné ulici v Prostějově.

Neplatičům alimentů na studenty do 26 let seberou řidičáky

ilustrační foto

Zabavení řidičského průkazu v případě, že rodič neplatí alimenty na svého potomka, se osvědčilo. Zatím platí ale pouze v případech dětí do 18 let. To by se mělo díky senátorům změnit.

Zákon dosud nepočítá se studujícími. Změnit by to měla novela exekučního řádu, která drtivou většinou prošla senátním výborem. Řidičáky bude možno odebírat i těm, jejichž potomci studují do 26 let.

„Považuji to za dobrou věc celkově. Argument, že rodič nebude moci platit, protože když přijde o řidičák, přijde o práci, neuznávám. Protože třeba u nás exmanžel na děti neplatil a vesele si jezdil po Evropě. Tohle byla jediná páka, zametat dvůr ve firmě ho přestalo bavit dost brzo,“ nechala se slyšet Eva P.

Na tři děti dluží povedený táta jedno sto devatenáct tisíc

ilustrační foto archiv PvNovinky.cz

Z trestného činu zanedbání povinné výživy podezírají policisté šestačtyřicetiletého muže z Prostějovska. Tohoto skutku se měl podezřelý dopustit tím, že v období od ledna 2014 do současnosti neplatí výživné na své tři děti.

Tato povinnost mu vyplývá obecně z ustanovení občanského zákoníku a Okresním soudem v Prostějově mu byla stanovena na částku 3 500 korun na všechny děti dohromady. Dlužná částka za uvedené období dosáhla 119 tisíc korun." Podezřelému muži v případě prokázání viny a odsouzení hrozí trest odnětí svobody až na dvě léta," uvedl policejní mluvčí František Kořínek. (red)

Krkavčí matka neplatí na děti

ilustrační foto archiv PvNovinky.cz

Z trestného činu zanedbání povinné výživy je podezřelá 33letá žena z Prostějovska, která od října 2013 doposud řádně a včas nepřispívá na výživu dvou nezletilých dcer, ačkoliv jí tato povinnost vyplývá ze zákona.

"Za uvedenou dobu uhradila pouze 6 500 korun a oprávněnému úřadu práce tak celkem dluží 86 000 korun," uvedla policejní mluvčí Irena Urbánková s tím, že v případě prokázání viny a odsouzení ženě hrozí až dva roky za mřížemi. (red)

Neplatí na dceru, může jít sedět

ilustrační foto

Ze spáchání trestného činu zanedbání povinné výživy je podezřelý osmadvacetiletý muž z Prostějovska, který od května letošního roku řádně a včas neplatí výživné na nezletilou dceru, ačkoliv mu tato povinnost vyplývá ze zákona

Rozhodnutím soudu má přispívat částkou 2 000 korun měsíčně k rukám matky. K dnešnímu dni se tak dlužná částka vyšplhala na 16 000 korun. "V případě prokázání viny a odsouzení mu hrozí až dvouletý pobyt za mřížemi," konstatovala policejní mluvčí Irena Urbánková. (red)

Neplatí na dceru, může jít sedět

ilustrační foto

Ze spáchání trestného činu zanedbání povinné výživy je podezřelý 38letý muž z Prostějovska, který od dubna loňského roku řádně a včas neplní vyživovací povinnost na nezletilou dceru, která mu vyplývá ze zákona.

Rozhodnutím soudu má přispívat částkou 2 000 korun měsíčně k rukám matky. Za uvedenou dobu uhradil pouze 2 500 korun a k dnešnímu dnu dluží 39 500 korun. "V pondělí 21. prosince mu policisté ve zkráceném přípravném řízení sdělili podezření ze spáchání trestného činu zanedbání povinné výživy, za který mu, v případě odsouzení, hrozí až dvouletý pobyt za mřížemi," konstatovala policejní mluvčí Irena Urbánková. (red)

Na výživném dluží 100 tisíc. Hrozí mu basa

ilustrační foto

Z trestného činu zanedbání povinné výživy je podezřelý třiačtyřicetiletý muž z Prostějova. Matce své dcery a dceři dluží bezmála 100 tisíc korun.

Matce v období od července 2010 do října 2014 řádně neplatil výživné ve výši 1 500 korun měsíčně, přestože mu tato povinnost byla stanovena rozhodnutím Okresního soudu v Prostějově. "Dluží jí celkem 78 tisíc korun. Následně od listopadu 2014 měl částkou 1 500 korun měsíčně přispívat své již zletilé dceři. Ani tuto povinnost neplnil a za období do října letošního roku tak své dceři dluží celkem částku 18 tisíc korun," upřesnil policejní mluvčí František Kořínek.

Dluží alimenty, může jít sedět

ilustrační foto archiv PvNovinky.cz

Z trestného činu zanedbání povinné výživy je podezřelý pětatřicetiletý muž z Prostějova. Ve vězení může pobýt až dva roky.

Matce svých tří dětí v období od března do října letošního roku řádně neplatil výživné, přestože mu tak bylo stanoveno rozhodnutím Okresního soudu v Prostějově. "K rukám matky tak dluží celkem 20 tisíc korun," upřesnil policejní mluvčí František Kořínek. Otci neplatiči hrozí v případě prokázání viny a odsouzení trest odnětí svobody až na dvě léta. (red)

Neplatí na děti, půjde sedět!

ilustrační foto internet

 

Ze spáchání přečinu zanedbání povinné výživy je podezřelý 40 letý muž z Prostějovska, který od srpna roku 2014 nepřispívá na výživu již zletilého syna a nezletilé dcery.

"Rozhodnutím soudu má přispívat částkou 4 300 korun měsíčně k rukám matky. K dnešnímu dnu tak dluží 38 700 korun," dodala policejní mluvčí Irena Urbánková. V případě prokázání viny a odsouzení mu za uvedený přečin hrozí až dvouletý pobyt za mřížemi. (red)

Alimenty budou stanovovat závazné tabulky

ilustrační foto

 

Spravedlivější výživné by mohlo být výsledkem návrhu, kterým se tento týden zabýval sociální výbor Poslanecké sněmovny. Jeho předseda Jaroslav Zavadil chtěl kolegům předložit k diskusi návrh zavést u nás obdobný model, jaký funguje v Německu, Rakousku či ve Francii. Tam se soudy výpočtem alimentů nezabývají.

Exministryně spravedlnosti Daniela Kovářová vytvořila  tabulky, které podle věku dítěte počítají s jedenácti až pětadvaceti procenty platu rodiče na alimenty.Tabulky zohledňují i to, jestli rodič už žije s jinou rodinou, jaký ta má celkový příjem, kolik celkem živí dětí, jaké jsou jejich potřeby včetně toho, aby rodiči, který platí výživné, po zaplacení zbyla minimální částka na živobytí. Soudci přiznávají, že se podle ní nikdo neřídí.