azylový dům

Azylové centrum se chystá na zimní období. Koupilo i iglú

Foto AC

Zima je za dveřmi, což Azylové centrum vždy pocítí zvýšeným zájmem lidí bez domova o střechu nad hlavou. Nově zde letos zakoupili dvě „IGLOU“, které budou k zápůjčce lidem bez domova v zimním období mimo Azylové centrum. Základem přístřešku je polyetylenová pěna, která je zevnitř potažena hliníkovou folií. Hliník pomáhá izolaci a také chrání pěnu před vznícením. Přístřešek, který připomíná stan, lze vytopit vlastní tělesnou teplotou. Situace je taková, že řada lidí bez domova z různých důvodů do noclehárny nechce jít. Důvodem může třeba být, že mají psa, nebo nechtějí opustit své místo venku, aby jim ho někdo nezabral.

"Na zimní období jsme samozřejmě připraveni, jak zásobou rozkládacích matrací, které velmi dobře poslouží v době velkých mrazů, kdy je již kapacita centra plně využita, tak i potravinovou pomocí v podobě potravinových balíčků zdarma pro každého nově příchozího klienta. Nadále trvá i to, že první noc je pro každého klienta noclehárny zdarma," uvedl ředitel centra Jan Kalla. I letošní zimu jsou zde připraveni pomoci lidem, kteří se v mrazech cítí v ohrožení života, pomocí takzvaného „opatření mrazy“, kdy poskytují přespání na rozkládacím lůžku zdarma.

Vyřazený nábytek magistrátu bude dál sloužit osamělým rodičům s dětmi!

ilustrační foto

Radní města Prostějova schválili věcný dar, který bude pomáhat potřebným. Deset nepotřebných skříněk bude sloužit dál tam, kde ho je nejvíce potřeba. Využití nábytek nalezne v Azylovém centru Prostějov, konkrétně poslouží osamělým rodičům s dětmi.

Výběr konkrétních kusů nábytku řešila náměstkyně primátora Milada Sokolová s ředitelem centra Janem Kallou (pořizovací cena je celkem téměř 34 tisíc korun). 

„S ohledem na skutečnost, že uvedený nábytek již pro potřeby magistrátu nevyužíváme a je uložen ve skladech na Sídlišti Svobody a Jezdecké ulici, shodli jsme se, že by měl pomáhat jinde. Tam, kde ho nejvíce potřebují, a to je bezesporu v Azylovém centru Prostějov. Tyto skříňky budou použity jako zařízení pokojů azylového domu pro osamělé rodiče s dětmi,“ uvedla Sokolová. (red)

 

Dotace pro Azylové centrum činí 500 tisíc korun

ilustrační foto azylový dům

Rada města Prostějova uvolňuje z rozpočtu finance, které byly pro azylové centrum zastupitelstvem schváleny. Konktrétně se jedná o finance ve výši půl milionu korun, které mají sloužit na letošní dofinancování provozu Azylového centra.

"Dotaci lze využít v souladu se sjednaným účelem do 31. 12. 2019, stejný termín se týká vyúčtování,“ uvedl primátor města Prostějova František Jura.

Azylové centrum Prostějov poskytuje široké spektrum služeb. Největší zájem je o ně tradičně v zimním období.

Azylové centrum je na zimu připraveno

ilustrační foto azylový dům

Zima je pro lidi bez domova velkým problémem. Na zimní období je Azylové centrum připraveno, jak zakoupením rozkládacích matrací pro dobu trvání velkých mrazů pro bezdomovce, kteří žijí na ulici, tak i potravinovou pomocí pro všechny klienty Azylového centra. 

„Na každého nově příchozího klienta zde čeká balíček potravinové pomoci a samozřejmě první noc na noclehárně zdarma. Předpokladem pro poskytnutí této pomoci je střízlivý stav. Tyto možnosti jsou pro toho, kdo to opravdu potřebuje velkým přínosem, stejně jako možnost využití sociálního zázemí, hygienické očisty, možnost vyprání prádla i jeho okamžité usušení a v neposlední řadě konzultace a pomoc v řešení této složité situace ze strany sociálního pracovníka,“ nastínila náměstkyně primátora Alena Rašková.

Potravinová sbírka je v sobotu. Zapojí se do ní Azylové centrum!

ilustrační foto ber

V rámci Národní potravinové sbírky můžete darovat potřebným trvanlivé potraviny a drogistické zboží. Vítány jsou především kvalitní a nutričně výživné potraviny, ale i například sladkosti pro děti. Matky samoživitelky či senioři uvítají také drogistické zboží každodenní potřeby. Všechny potraviny musí být trvanlivé, bez potřeby skladovat v chladu!

Do sbírky se letos nezapojí SOS Kompas Prostějov. Podle vedoucí pobočky Reginy Šverdíkové v současné době mají vše v dostatečné míře. Ani zástupce Charity na sběrných místech neuvidíte. "Protože Charita Prostějov spolupracuje s Kauflandem na Olomoucké ulici, kde potravinová sbírka proběhla 8. září 2018, tak se k celonárodní sbírce nepřidáme, již to není v našich silách," sdělil PvNovinkám ředitel František Hynek. 

Azylové centrum je na mrazivé dny připraveno!

ilustrační foto MMP

Když se člověk dostane ze dne na den do situace spojené se ztrátou bydlení, může mu pomoci služba noclehárna, velké plus je v tomto ohledu první noc zdarma. Hlavní prioritou je zajistit, aby nikdo neumrzl.

V období mrazů v případě zaplněné kapacity jsme připraveni poskytnout lidem bez domova zdarma přespání v teple na rozkládacím lůžku. V zimním období považujeme za nutné zajistit, aby nikdo neumrzl, jsme schopni pomoci všem, kteří to budou potřebovat,“ uvedl ředitel Azylového centra v Určické ulici v Prostějově Jan Kalla. V těchto silných mrazech centrum nikoho neodmítne a bez nadsázky se dá říci, že se mu dostane veškeré pomoci a to i v případě, že nemá žádné finanční prostředky. To klade značně zvýšené nároky na personál a prostorové kapacity.

Azylové centrum spolupracuje s potravinovou bankou

ilustrační foto AC

K dispozici jsou masové konzervy, instantní polévky, těstoviny, oleje, ale třeba i marmelády a med.

„Klienti, kteří do centra docházejí například vyprat si prádlo a na nízkoprahové denní centrum, nebo maminky s dětmi, tuto službu využívají na sto procent. Mnozí z nich ale mnohdy nemají peníze na základní potraviny, natož na prací prášek, kartáček na zuby s pastou, nebo sprchový gel,“ uvedl ředitel centra Jan Kalla s tím, že pro rodiče s dětmi jsou k dispozici různé příkrmy, přesnídávky, sunary, piškoty, ale i plenky různých velikostí. Pro potravinovou pomoc se jezdí pravidelně jedenkrát do měsíce do potravinové banky v Olomouci.

OBRAZEM: Sbírka pro Azylák je v plném proudu!

Foto ber

Sbírka pro prostějovský azylový dům je v plném proudu. Přidejte se!  Až do patnácti hodin můžete do stánku na náměstí E. Husserla (před pomníkem J. Wolkera) v Prostějově přinést teplé zimní oděvy, ale i nádobí.

"Nejvíce žádoucí jsou kabáty, bundy, teplé svetry, zimní obuv (vše pánské, dámské i dětské) a nádobí (talíře, hrnce). Darované oblečení by mělo být čisté a bez děr,“ uvedly organizátorky sbírky Michaela Faltýnková a Ivanka Košťálová. Od brzkého rána se na stánku střídají dárci. "Jsme velmi příjemně překvapeny, kolik lidí se zapojilo," dodaly. Každého dárce čeká malá sladkost. Veškeré věci budou bezprostředně po akci odevzdány řediteli Azylového centra. (ber)

 

 

Podpoříte sbírku oblečení pro Azylové centrum v Prostějově?

ilustrační foto MMP

Sbírka se uskuteční ve čtvrtek 8. prosince 2016 od deseti do přibližně patnácti hodin na náměstí E. Husserla (před pomníkem J. Wolkera) v Prostějově.

„Můžete darovat teplé zimní oděvy, které už nevyužijete a posloužit tak někomu, kdo za ně bude vděčný. Nejvíce žádoucí jsou kabáty, bundy, teplé svetry, zimní obuv (vše pánské, dámské i dětské) a nádobí (talíře, hrnce). Darované oblečení by mělo být čisté a bez děr,“ uvedly organizátorky sbírky Michaela Faltýnková a Ivanka Košťálová. „Kromě pocitu z dobrého skutku každého odměníme úsměvem a nějakou sladkou vánoční homemade drobností,“ přidaly pozvání. Veškeré vybrané oblečení bude bezprostředně po akci odevzdáno řediteli Azylového centra.

Azylové centrum je na zimu připraveno

ilustrační foto MMP

Dlouhodobě dochází k nárůstu počtu osob, které se ocitly v tíživé sociální situaci spojené se ztrátou bydlení. Zvyšuje se i počet mladých lidí bez domova a situace seniorů a zdravotně postižených osob je rovněž problematická. Mezi osobami bez přístřeší jsou i tací, kteří během roku pomoc nevyhledávají, změna však nastává v zimním období, kdy je třeba poskytnout pomoc i těmto lidem.

„Azylové centrum v Prostějově má svoji kapacitu téměř celý rok naplněnou, přesto zajistí i v letošním roce v období velkých mrazů pro bezdomovce bezplatnou možnost nouzového přespání. Centrum má v období velkých mrazů navíc připravenou možnost poskytnout lidem bez domova zdarma přespání v teple na rozkládacím lůžku, kterých je k dispozici deset. Mimo to funguje i služba nízkoprahového denního centra, kde mohou klienti pobývat přes den, mají možnost využít sociálního zázemí, hygienickou očistu, možnost vyprání a usušení prádla.