Banát

Sbírka pro Banát se blíží

Foto Tomáš Parma

 

Před časem vyšly v Radničních listech články, týkající se české komunity, žijící v rumunském Banátu. Do pomoci krajanům, kterých tam žije kolem dvou tisíc, se zapojí v nejbližší době i Prostějov. Už dnes si můžete chystat věci, které česká komunita, žijící v krásném,ale drsném kraji, postrádá. Sbírka na pomoc Banátu se uskuteční pravděpodobně v dubnu. 

Do Rumunska se Češi dostali v roce 1823, aby ve zdejších horách těžili dřevo a založili vesnice.  Dnes jich tady v ryze českých vesnicích Svatá Helena, Gerník, Rovensko, Eibentál, Bígr a Šumice žijí dvě tisícovky. Uchovali si prostý způsob života a úctu k tradicím, jakou už dnes nenajdete ani v Čechách.

Luxusní dovolená v duchnách od babičky

Pomozme Banátu! Jsou tam čeští krajané!

Foto Ivo Dokoupil

 

V roce 1823 se po Dunaji vydali čeští kolonisté do tehdejšího pohraničního pásma rakouské monarchie, aby zde v horách založili vesnice a těžili dřevo. Dnes jich tady v  ryze českých vesnicích Svatá Helena, Gerník, Rovensko, Eibentál, Bígr a Šumice žijí dvě tisícovky. Vesnice se nachází na karpatských hřebenech  nad soutěskou Dunaje, v rumunském Banátu.  V krásném, ale drsném kraji zůstali navzdory bídě a nezájmu státní správy. Uchovali si prostý způsob života a úctu k tradicím, jakou už dnes nenajdete ani v Čechách. 

Jak to začalo

Impuls k první vlně českého osídlení dal jistý Magyarly, podnikatel z Oravice. Do Banátu v roce 1923 nalákal několik desítek českých rodin, ke kterým časem přibyly další. Čeští kolonisté pocházeli mimo jiné z Pardubicka, Chrudimska, Plzeňska, Klatovska, z okolí Prahy, Berounska, Kolínska. Kromě Banátu se menší české komunity usadily i v dalších obcích na západě Rumunska.  Při posledním sčítání lidu (v r.1992) se k české národnosti v Rumunsku přihlásilo 5800 osob.

Turistika a tradice