doprava

Vápenice se rozjede v pondělí!

Ilustrační foto ber

Oprava jedné z nejfrekventovanějších komunikací v Prostějově měla původně trvat od začátku července do 30. srpna. Stavbaři ale hlásí ukončení prací se skoro měsíčním předstihem.

"V pondělí 3. srpna v 10 hodin bude ulice Vápenice, za účasti zástupců Olomouckého kraje, vedení města Prostějova a zhotovitelů, znovu otevřena," sdělila dnes potěšující zprávu tisková mluvčí radnice Anna Kajlíková. (ber)

Uzavírka ulice Vápenice finišuje. Otevře se s předstihem!

Ilustrační foto ber

V pondělí 3. srpna bude ukončena uzavírka ulice Vápenice. Od 4. srpna budou linky MHD v Prostějově vráceny do původních tras a zastávek. 

Jak informuje společnost FTL – First Transport Lines, a.s., tímto dnem budou zrušeny náhradní zastávky Újezd, Poděbradovo náměstí a ulice Palackého pro "přetrasované" linky městské hromadné dopravy. Zpět budou obsluhovány zastávky dle platných jízdních řádů – Vápenice a Floriánské náměstí. Toto opatření se týká i příměstských linek. (red)

OBRAZEM: Vápenice v rekonstrukci

Foto ber

Od 1. 7. 2020 do 30. 8. 2020 probíhá kompletní oprava silnice II/150 ve Vápenici v Prostějově. Olomoucký kraj za ni zaplatí dvanáct milionů korun.

Popraskaná vozovka a vyjeté koleje trápily motoristy již delší dobu. Frekvetovaná ulice je jednou z nejvytíženějších ve městě, denně po ní projedou tisíce vozidel. Rekonstrukci si, stejně jako její uživatelé, zasloužila.

Svůj šálek si na opravě přihřeje i město Prostějov, které opraví semafory pro chodce a ostrůvky. (ber)

Stařechovice mají novou bezpečnější cestu

ilustrační foto

Po novém již cestují řidiči, kteří projíždí obcí Stařechovice na Prostějovsku. V pondělí 13. července tu skončila tři čtvrtě roku trvající rekonstrukce téměř 1200 metrů dlouhého úseku dvou silnic III. třídy. Celkové náklady přesáhly 33 miliónů korun, většinu jich hradil Olomoucký kraj.

„Do oprav silnic ročně investujeme více než miliardu korun. Mám radost z každého kousku, který se podaří zrekonstruovat, protože díky tomu mohou obyvatelé kraje pohodlněji a bezpečněji cestovat za prací, k lékaři nebo za zábavou,“ uvedl hejtman Ladislav Okleštěk.

Obě komunikace byly poškozené během budování splaškové kanalizace v obci. Cesty získaly nové podloží i povrch, došlo také k úpravě jejich výškového profilu.

V městské pouličce se zranili dva lidé

ilustrační foto FTL

Ve čtvrtek 25. června 2020 před patnáctou hodinou řídil šestačtyřicetiletý řidič autobus MHD v Plumlovské ulici v Prostějově směrem od centra města. Z dosud přesně nezjištěných příčin musel u křižovatky s ulicí Polskou prudce brzdit, aby zabránil střetu s automobilem jedoucím před autobusem.

"V důsledku prudkého brzdění došlo v autobuse k pádu dvou cestujících na podlahu a jejich zranění. Oba byli převezeni do prostějovské nemocnice," uvedl policejní mluvčí František Kořínek. Alkohol u řidiče policisté na místě vyloučili provedenou dechovou zkouškou. Přesné příčiny, okolnosti i míra zavinění dopravní nehody jsou předmětem dalšího policejního šetření. (red)

 

Pozor! Další výluka traťové koleje

ilustrační foto

Provozovatel dráhy – Správa železnic, s.o. vyhlásil na trati č. 307 Prostějov – Červenka ve dnech od 11. května, 7:30 hod. do 13. května 2020, 16:30 hod. výluku traťové koleje v úseku Prostějov hl.n. - Senice na Hané a na trati č. 309 Olomouc - Drahanovice ve dnech od 11. května, 7:30 hod. do 18. května 2020, 17:00 hod. výluku traťové koleje v úseku Olomouc hl.n. - Drahanovice.

Dopravce České dráhy, a.s. proto musí po dobu výluky přistoupit k opatřením, které naleznete ve výlukovém jízdním řádě. Výlukový jízdní řád bude rovněž zveřejněn v dotčených stanicích a zastávkách.

Informace k výluce najdou cestující na stránkách www.cd.cz/omezeniprovozu. Případné dotazy zodpoví i operátoři zákaznické linky 221 111 122. (red) 

 

V Prostějově budou křižovatky řídit chytré kamery

ilustrační foto eltodo.cz

Vedení Prostějova se snaží vyřešit náročnou dopravní situaci ve městě. Denně jím projede okolo 15 tisíc aut a během špičky jsou komunikace ve městě přetížené. Proto nechalo město situaci posoudit odbornou firmou. Na základě vyhodnocení budou na nejvytíženější křižovatky nainstalovány chytré kamery.

Chytré kamery dokážou přizpůsobit chod semaforů podle aktuálního množství aut a jestliže je v jednom směru více aut, semafory se přepnou. Nejdříve by měly být nainstalovány na křižovatce ulic Olomoucká, Vápenice, Újezd.

Budou upraveny rovněž spínací plány semaforů, světelné zařízení v Újezdu doplněno o videodetekci a koordinaci s ostatními křižovatkami pomocí takzvaných DCF hodin. Pokud se systém osvědčí, vybaví Prostějov chytrými kamerami i další křižovatky.

Město přijde nová instalace na 320 tisíc korun. (ber)

 

Křižovatka v Říční je uzavřená. Značení ale chybí

ilustrační foto

Od 6. dubna je uzavřena křižovatka ulic Říční a Tovární ve Vrahovicích. Do dnešního dne ale chybí upozornění před odbočkou ve Vrahovické ulici. 

Řada řidičů, kteří se Říční ulicí chtějí dostat do obchodní zóny v Konečné, tak musí svá vozidla otočit. "Noviny nečtu, na úřední desku se nedívám, takže jsem o uzavírce nevěděl. Nebyl jsem sám, točilo se nás tam během chvilky asi osm," říká Roman Novák. Na webu města na situaci upozorňoval jeden z obyvatel již 8. dubna. I když Magistrát postoupil podnět odboru dopravy, značka ještě v pondělí ráno chyběla.

Semafor na Vápenici projde rekonstrukcí, Vápenice získá nový povrch. Ta bude uzavřena!

Foto ber

Semafory v místě východu ze Smetanových sadů k ulici Havlíčkova budou v novém. Důvodem je zcela nová krajská informace o letošní opravě tamní komunikace.

Vedení města mělo pro letošní rok v plánu provést rekonstrukci této světelné signalizace (semaforů) spočívající ve výměně starých návěstidel se žárovkami za nové s LED technologií a výměnu ovládacího řadiče.

V Okružní vznikne nový přechod pro chodce. K Werichově ulici

Foto ber

Odbor rozvoje a investic již poptal několik firem na zjištění ceny za zpracování potřebné projektové dokumentace. Vznikne zde zbrusu nový přechod.

 

„Nejnižší cenová nabídka na vypracování dokumentace pro územní a stavební řízení byla předložena firmou Jaromíra Vláčila. Cena za zpracování projektové dokumentace činí 46 tisíc korun,“ vyčíslil náměstek primátora Jiří Rozehnal a přidal zmínku, že vzhledem k výši předložené cenové nabídky se jedná o přímé zadání zakázky s finančním objemem nižším, než je stanoveno ve směrnici, kterou se upravuje postup při zadávání dodávek služeb a stavebních prací. (red)