houby

Inspekce varuje před konzumací jedovatých sterilovaných hub

Foto SZPI

Státní zemědělská a potravinářská inspekce (SZPI) zjistila v potravině „Murklor – sterilovaní smrži, 200g“ přítomnost houby "ucháč obecný" (Gyromitra esculenta), jejíž konzumace je považována za vysoce rizikovou. Inspekce potravinu odebrala v provozovně VIKING HAUS s.r.o., Rychnovská 124, Praha 199 00. SZPI důrazně varuje všechny spotřebitele, kteří mají uvedenou potravinu doma, aby ji nekonzumovali.

Na obalu potraviny byl kromě českého názvu „Murklor – sterilovaní smrži“ ve složení uveden latinský název houby (Gyromitra esculenta), který odkazoval k obsahu ucháče obecného, jenž může vyvolat závažnou otravu.

Provedená analýza a odborné posouzení prokázalo, že jde skutečně o ucháč obecný, který může být se smržem zaměněn. Kontrolovaná osoba si překlad a české označení potraviny prováděla sama.

Výrobcem potraviny je společnost Tillverkas av Borgens Konserver AB Borgholm, Švédsko.

A rostou!

Foto čtenář

Pouhá půlhodinka v lese nad Seloutkami a přes sedm desítek bedel. To je včerejší úlovek jedné z našich čtenářek.

"Nic jiného ale neroste, našla jsem ještě pár žampionů. Na hřiby je třeba zajet dál, na Konicko nebo Drahanskou vrchovinu," podotkla paní Magda. (ber)

Rostou! I žampiony

Foto čtenář

PvNovinky zveřejnily úlovek jednoho z čtenářů. Ten našel na Protivanovsku hřiby kováře. Nebyl ale sám, kdo si domů přinesl čerstvé houby.

"Asi dvacítku žampionů jsem našla v poli nad Bělákem," poslala fotografie čtenářka Věra a dodala, že smažené byly výborné. Věříme a závidíme! (ber)

Je to možné? Rostou!

ilustrační foto

Do redakčního e-mailu nám dorazila čtveřice fotografií. Z Protivanovska.

"Zdravím do redakce a zasílám fotografie dnešního úlovku - hřiba kováře, kterého jsem našel na Protivanovsku", napsal k zaslaným fotografiím čtenář Zdeněk. 

V loňském roce byla úroda hřib na podzim bohatá, jedná se snad o předzvěst hojnosti? (red)

Fotopostřeh: A rostou!

Foto ber

Denně chodíte do lesa a pořád nic, ani holubinka? Já také. A nakonec najdu poklad pod břízou kousek od města.

Nechtělo se mi v dešti ven, ale kvůli čtyřnohým souputníkům jsem musela. Zajela jsem na hranice města a po pouhých pár metrech došla k osamělé bříze. Napřed jsem uviděla toho malého, a pak dvojčata. Parádní! Zdraví kováři. A zítra bude na oběd máčenka. Takže vážení, už rostou i ve městě. (ber)

 

Václavky? Rostou? Rostou!

Foto Pavel Sedláček

Dnes nám doputovaly do redakčního e-mailu fotografie václavek v košících.

"Stále rostou, tam úplně nahoře nad Stařechovicemi", napsal k zaslaným fotografiím čtenář Pavel Sedláček. My se kocháme a děkujeme! (red)

Rostou! I na prostějovském parkovišti!

Foto čtenář Petra

 

Houbařská sezona je v plném proudu. Pokud ale nemůžete z časových důvodů vyrazit do lesa, nezoufejte. Houby totiž rostou opravdu všude!

 

"Bedlu jsem vyfotila včera na záhonu parkoviště ve Školní ulici," zaslala nám fotografie čtenářka Petra. Můžete ji vidět i vy, i když je jedlá, byla ponechána na místě. "Jeden řízek, navíc nepříliš hygienický, naši rodinu nenasytí. Tak ať roste pro radost," dodala Petra. Takže koukejte, hledejte a posílejte fotografie. (red)

OBRAZEM: Rostou! Stále!

Foto Stanislav Dvořák

Fotografie hřibů s krátkým povídáním nám zaslal do redakčního e-mailu čtenář Stanislav Dvořák z Kostelce na Hané.

"Do lesa jezdím už dva týdny hlavně na Konicko a vždy něco přivezu, byly i bedly a lišky a moře babek, kdo ví kde, tak jistě najde. Navíc dnes to byla opravdu krásná procházka", napsal k zaslaným fotografiím pan Dvořák. (red)

A rostou!

ilustrační foto

"Půlhodinka procházky po Záhoří. Slušný úlovek," poslala nám fotografie čtenářka Alena.

Hřiby kováře také můžeme. A co vy, máte nějaký lesní úlovek z posledních dnů? Pochlubte se! (red)

Už rostou!!!

ilustrační foto čtenář

 

Letošní suché léto houbám zatím moc nepřálo. Máme pro vás potěšující informaci - už rostou!

"Hodinová procházka v lese u Alojzova vynesla třicítku různě velkých bedlí a čtyřku žampionů," napsala k fotkám čtenářka Alena. Doufejme, že se i letos dočkáme houbových hodů. (ber)