inspekce

Státní energetická inspekce varuje před falešnými inspektory!

ilustrační foto inspekce

Státní energetická inspekce (dále SEI) dostala informaci o falešných kontrolorech na Jihlavsku, jež se vydávají za inspektory Státní energetické inspekce. Pod touto záminkou se dostávají do bytů a žádají od majitelů informace týkající se dodávky elektřiny, dodavatelské smlouvy, spotřebě energie a další informace týkající elektřiny.

Státní energetická inspekce proto upozorňuje veřejnost, že pověření inspektoři SEI se vždy předem písemně ohlásí a domluví si termín návštěvy.

Inspekce stáhla přípravek na podporu erekce

Foto SZPI

 

Státní zemědělská a potravinářská inspekce (SZPI) nařídila stáhnout z trhu kanadský potravinový doplněk Vimax, který slouží k posílení erekce a údajně i zvětšení penisu. Obsahuje totiž látky, které nesmí potraviny a doplňky obsahovat a jsou potenciálně zdraví nebezpečné.

Zmíněnými látkami jsou na obale nedeklarované a farmakologicky účinné látky sildenafil a tadalafil. "Používají se v léčivech na podporu mužské erekce, v potravinách být nesmí. Nevědomé použití může způsobit závažné zdravotní komplikace zejména kardiakům a lidem s vysokým krevním tlakem," uvedl mluvčí inspekce Pavel Kopřiva.

Výrobek se dováží z Kanady, inspekce je odebrala prostřednictvím dvou e-shopů. Zatímco v jedné šarži obsahovala tobolka 384 miligramů sildenafilu, v druhé 14,5 miligramu a zároveň 3,52 miligramu tadalafilu.

Jedovaté panenky, koňské balzámy, nafukovací hračky i kuchyňské nádobí

ilustrační foto

 

V roce 2013 Ministerstvo zdravotnictví varovalo před 73 nebezpečnými výrobky, které se objevily na českém trhu. Patří mezi ně masti, hračky, nádobí, umělé nehty i vlhčené ubrousky. Nejvíce nebezpečí ale skrývaly obyčejné panenky. Obsahovaly totiž velké množství ftalátů. 

36 hraček, 31 kosmetických přípravků a 6 pomůcek k vaření. To jsou výrobky, které byly v roce 2013 k dostání v obchodech. Pro kupující ale představovaly zdraví ohrožující nebezpečí.

Podle mluvčí ministerstva patří k závažným zjištěním obsah vybraných jedovatých ftalátů v panenkách, zejména látky DEPH, která má negativní vliv na reprodukční orgány. DEPH se může dostávat do kontaktu s ústy a kůží dítěte, může přecházet do slin, ulpívat na rtech a sliznici a společně se slinami může být tato látka konzumována.