měsíc

Vodnářský úplněk bude hravý! Budeme se chtít bavit, být sami sebou, porušovat konvence!

ilustrační foto astro.cz

Celé léto je pod patronací hravých znamení. Po červnovém Střelci a červencovém Kozorohu přichází úplněk srpnového Vodnáře (3. srpna 2020, v 17:59). I on si rád hraje a experimentuje a nechává se zcela pohltit tím, co dělá. 

Budeme se chtít bavit, být sami sebou, porušovat konvence, zlámat všechny klišé a prázdné zvyklosti. Je šance seznámit se s tím pravým či tou pravou, začít nový život, nebo i počít potomka. Máte na to správnou dávku intuice i odvahy. Rubem vodnářského líce může být lehkomyslnost a risk. Pokud to jde, mějte u sebe někoho, kdo je zakotven nohama v zemi, jako třeba Býka, Kozoroha nebo Pannu. Mohli by vám pomoci, abyste se nedopustili nerozvážností. Síla vodnářské Luny bude působit tři dny před úplňkem i tři dny po něm, proto hlídejte své kroky.

Právě dnes. První člověk vstoupil na Měsíc

Foto NASA.gov

V kosmických dějinách lidstva to byl velký mezník. Dnes je to přesně 51 let od doby, kdy americký astronaut Neil Armstrong jako první člověk vstoupil na povrch Měsíce.

Stalo se tak 21. července 1969 ve 2:56 ráno, šest a půl hodiny po přistání Apolla 11 na Měsíci.

Vůbec poprvé se do kosmu podíval Jurij Gagarin. Ruský kosmonaut odstartoval do vesmíru 12. dubna 1961 v lodi Vostok 1 z ruského kosmodromu Bajkonur ve dnešním Kazachstánu. Obletěl Zemi a po 108 minutách přistál. (ber)

 

Kozoroží úplněk přeje lásce

ilustrační foto astro.cz

Tato neděle bude patřit úplňku. Tato magická událost se bude odehrávat v 5:44 hodin ve znamení odvážného Kozoroha. Zemská moc tohoto znamení prověří vaši sebeúctu, vytrvalost a ambice.

 

Kozorozi jsou známi svou praktičností a systematičností. V dosahování cílů mají tah na bránu, nikdy je neopouští entuziasmus a energie. I kdyby byli večer skleslí a zválcovaní životem, ráno vstanou jako “noví bojovníci“. Nikdy nic nevzdávají. A právě tuto jejich sílu a talent nám všem propůjčí červencový úplněk. Přesnost, disciplína a trpělivost. Těch se nám bude v období tohoto úplňku dostávat vrchovatě.

Čeká nás Měsíc v úplňku. A polostínové zatmění!

ilustrační foto astro.cz

Ve čtvrtek 5. června nastane ve 20:12 úplněk. Provází jej polostínové zatmění Měsíce. Polostínové zatmění nastává jen pokud Měsíc projde blízko stínu vrženého Zemí. Měsíc při tomto zatmění vypadá lehce "začouzeně". 

Červnovému úplňku se říká jahodový a nese se ve znamení Střelce. Využijme toto období k cestování a zažijme dobrodružství. Mysl oprostěme od zraňujících vibrací a zaměřme se na své dlouhodobé cíle. Přemýšlejme o budoucnosti a buďme ohleduplní ke svému organismu. Toho můžete docílit i pomocí detoxikace paleo dietou. (ber)

Čeká nás panenský úplněk! Přivádí děti

ilustrační foto astro.cz

Svět se točí docela rychle a tak nás čeká další úplněk. Bude ve znamení Panny a proběhne v úterý 19. února v 16.53 hodin. Přinese, pokud budeme chtít, zbavení se nedobrých věcí, nový začátek, novou činnost nebo nové dítě. Pokud jste něco nestihli dokončit, udělejte to v den, kdy je úplněk v Panně. Vyplatí se to!

Úplněk v Panně souvisí s pořádkem, můžete chtít uklízet všechno, co je neuspořádané, týká se to i vztahů. Věnujte se praktickým věcem, studiu a intelektuální práci, zejména vyžaduje-li analýzu a logiku. Lidé řeší problémy druhých, jsou kritičtější, zaměřují se na detaily. Buďte tolerantnější a pamatujte na své zdraví, přáno je změně životního stylu.

Nezapomeňte! Zatmění Měsíce můžete sledovat na hvězdárně!

ilustrační foto plakát

V pondělí ráno 21. ledna uvidíte nápadný astronomický úkaz. Přestože bude Měsíc v úplňku, nebude vidět jeho jasně zářící kotouč. Namísto toho najdete nevysoko nad obzorem jen jakéhosi ducha Měsíce. Přibližně hodinu, od tři čtvrtě na šest do tři čtvrtě na sedm, bude totiž Měsíc v zemském stínu a jeho povrch bude nasvětlen pouze paprsky, které prošly zemskou atmosférou. 

"Měsíc by měl mít nápadnou narudlou barvu. Směrem k okraji stínu bude Měsíc světlejší. Zajímavý vzhled bude mít Měsíc rovněž asi hodinu před a po úplné fázi zatmění, kdy se bude postupně nořit a vystupovat ze zemského stínu. Během částečné fáze zatmění si budete moci všimnout kulatého tvaru zemského stínu, který svým zakřivením zhruba odpovídá velikosti naší Země. Budete si tak moci sami odhadnout, podobně jako například antičtí myslitelé, kolikrát je naše planeta větší, než náš kosmický průvodce," uvedl za hvězdárnu Karel Trutnovský.

Pondělní Lví úplněk bude ve znamení zatmění. A konfliktů!

ilustrační foto astro.cz

Úplněk ve Lvu nastane v pondělí 21. ledna 2019 v 06:15 hodin. Když se blíží úplněk ve Lvu, bývá to lidmi silně pociťováno. Jsme snadno náchylní ke konfliktům v mezilidských vztazích. Proto se raději vyhýbejte vyhroceným situacím nebo hádavé společnosti a nic si neberte příliš osobně. 

Měsíc se celý do stínu Země ponoří v 5 hodin 41 minut. Během zatmění z oblohy nezmizí, neboť se na jeho povrch budou promítat odstíny pozemských červánek. Chytne tedy velmi neobvyklý naoranžovělý, cihlově červený či až hnědý odstín. Pozoruhodné může být zabarvení na počátku a před koncem fáze úplného zatmění, kdy se na světlejší okraj Měsíce promítá světlo procházející zemským ozonem. Zatmění potrvá 62 minut, tedy do 6:43 minut.

Na jihovýchodě pak nepůjde přehlédnout dvojici velmi jasných planet – Venuši a Jupitera.

Čeká nás Rybí úplněk. Bude plný energie

ilustrační foto astro.cz

Rybí úplněk bude velice důležitý, protože si uděláme pořádek ve svém životě a sami v sobě. Úplněk v Rybách nastane v neděli 26. 8. 2018 přesně ve 13.56 hodin.

Už od pátku můžeme pociťovat psychický tlak. Luna bude mít velký vliv na negativní stránky osobnosti, které v těchto dnech vyjdou na povrch. Zároveň bude energetickým polem planety plout velmi silná energie, která podpoří spojování duší partnerů. Spojí dohromady ty lidi, kteří k sobě patří a to, co nefunguje, rozdělí. 

Úplněk v Rybách je podle kartářek a astrologů považován za čistící, který nastartuje naše životy tím správným směrem. Tuto energii můžeme na sobě pozorovat již od začátku týdne, kdy všechno vykrystalizuje a vybouchne. (ber)

Připravte si přání. Dnes padají Akvaridy!

ilustrační foto astro.cz

Máte-li nějaké toužebné přání, můžete zkusit poprosit o pomoc hvězdy. Budou padat právě dnes, 30. července o půlnoci. Jsou to částečky slavné Halleyovy komety - létavice z meteorického roje Éta Akvarid.

Jak už název napovídá, jeho radiant (místo na obloze, odkud zdánlivě vylétají jednotlivé meteory) nalezneme v souhvězdí Vodnáře, jehož latinské pojmenování zní Aquarius. Pod tmavou oblohou bychom v ideálním případě mohli zahlédnout až desítku jasných meteorů za hodinu. Částečky tohoto roje přitom pocházejí z jádra slavné Halleyovy komety.  Tak hlavu vzhůru a přejte si... (ber)

OBRAZEM: Zatmění fotoaparátem Tomáše Malana

Foto Tomáš Malan

Další krásné fotografie úkazu, který uvidí v podobné délce až naši potomci v dalším století, nám zaslal Tomáš Malan.

"Zatmění Měsíce jsem zachytil z držovického kopce", napsal Tomáš k zaslaným fotografiím. (red)