městská sbírka

Umělecké sbírky města Prostějova se opět rozrostou

Foto MMP

Rada města Prostějova odsouhlasila nákup nových uměleckých děl, které rozšíří městskou sbírku.

Komise pro nákup uměleckých děl doporučila radním zakoupit olej na plátně autorky Adély Janské BEZ OBRYSU I. za 48 tisíc korun a akryl na plátně Davida Jedličky NÁDRAŽÍ za 35 tisíc korun. Adéla Janská a David Jedlička nyní představují svá díla v Regionálním informačním centru v Prostějově. Výstava zde trvá do 30. 6. 2017.

Celková hodnota uměleckých děl je 83.000 Kč.

"Původně byl Radě města Prostějova doporučen nákup čtyř děl, od zmíněných autorů po další obrazy," dodala primátorka Alena Rašková s tím, že oba umělci působí na prostějovské SŠDAM. (ber)

Dnes by slavila narozeniny Míla Doleželová. Město má jen dvě její díla

ilustrační foto MMP

Akademická malířka Bohumila Doleželová se narodila 12. listopadu 1922 v Prostějově. Ve čtrnácti letech odešla do učení na dámskou kloboučnici. Poté pracovala v Prostějově a v Plzni. V roce 1945 začala navštěvovat Státní grafickou školu v Praze. Rok na to byla přijata do druhého ročníku AVU (ateliér V.Pukla). Studia dokončila v roce 1950 a následující čtyři roky zde působila jako odborná asistentka.

Z AVU na vlastní žádost odešla a od roku 1957 s Jiřím Marešem, svým pozdějším manželem, a maminkou žila v bývalé cihelně u Jihlávky. V roce 1961 se všichni přestěhovali do Klátovce. V tomto období se celá rodina potýkala s velkými materiálními problémy. Obrat k lepšímu nastal, když v roce 1967 prodala 25 obrazů do Ameriky. V roce 1972 koupila s manželem dům v Telči, kde tvořila až do své smrti 30. prosince 1993.

OBRAZEM: Tři Miroslavové zahájili vernisáž výstavy děl z městských sbírek

Foto MMP, Martina Váňová

O tom, že se sbírka městských děl utěšeně rozrůstá, pravidelně informujeme. Komise pro nákup uměleckých děl v čele s Miroslavem Pišťákem včera zahájila vernisáží výstavu některých městem zakoupených děl, která jsou většinově uložena v prostorách budovy na ulici Školní.

"Výběr děl je samozřejmě velmi subjektivní, záleží na každém, zda se mu obraz líbí či nikoliv. Výběr ze sbírky měli na starost pánové po mém boku, tedy pokud se vám díla nelíbí, obraťte se přímo na ně", sdělil s úsměvem při zahájení vernisáže bývalý primátor Miroslav Pišťák, předseda Komise pro nákup uměleckých děl. 

V prostorách Regionálního informačníh centra v zámku najdete díla Josefa Šafaříka, Viktora Hohause, Hilara Václavka, Otakara Hubšila či Miroslava Šmída. Zajděte se pokochat! (red)