nález

Nález podezřelého předmětu. V Kelčicích

ilustrační foto

V pátek před polednem bylo na linku 158 oznámeno, že v katastru obce Kelčice byl nalezen předmět, který připomínal munici. 

"Oznamovatel ho našel v křoví při sběru švestek asi padesát metrů za obcí. V době nálezu neměl u sebe telefon, proto šel na obecní úřad, odkud zavolal na linku tísňového volání a policisty informoval o nebezpečném nálezu. Na místo se po zběžném ohledání hlídky dostavil pyrotechnik, který zjistil, že se jedná o cvičný ruční granát bez pyrotechnicky aktivních látek. Nález si z místa převzal a odvezl", uvedla tisková mluvčí PČR Olomouckého kraje Miluše Zajícová. (red)

 

Na obchvatu mezi Chrudimí a Pardubicemi nalezen techničák prostějovského majitele! Znáte jej?

Foto Martin Truneček

Na FB Prostějovských novinek přišla prosba s informací o uveřejnění nalezeného technického průkazu.

"Rád bych prostřednictvím Vašich novin sdílel tento dnes ráno nalezený malý technický průkaz (viz. Foto), ať se pokud možno co nejdříve vrátí svému majiteli... Byl nalezen dnes v ranních hodinách na obchvatu mezi Chrudimí a Pardubicemi. Děkuji za případné sdílení, s přáním pěkného dne Martin Truneček", napsal k zaslaným fotografiím pan Martin. 

Znáte snad majitele vozu? (red)

Další nalezená munice. Z války

ilustrační foto PČR

V pátek před jednou hodinou odpolední byl na linku 158 oznámen nález předmětu na louce za obcí Protivanov směrem na obec Buková, který připomínal munici. Policejní hlídka, která přijela na místo, našla ještě v okruhu 500 metrů od místa prvního nálezu další dvě místa s třemi kusy munice.

Policejní specialisté – pyrotechnici nalezenou munici zajistili a převezli ke zničení. "Jednalo se o dva dělostřelecké granáty velikosti 10,5 cm, jeden dělostřelecký granát velikosti 7,5 cm a jeden kus podkaliberního střeliva 7,6 cm. Veškerá munice byla funkční, bez zapalovače a pocházela z období 2. světové války," uvedla policejní mluvčí Miluše Zajícová. (red)

 

Při procházce lesem našel granáty

ilustrační foto naboje.org

V sobotu 5. srpna krátce po poledni při procházce lesem za obcí Holubice našel 36letý muž z Prostějovska dva podezřelé předměty připomínající munici. 

"Vše okamžitě oznámil na Policii ČR. Policejní hlídka pak místo nálezu střežila až do příjezdu pyrotechnika. Ten po ohledání nalezených předmětů potvrdil, že se jedná o kompletní protipancéřový dělostřelecký granát ráže 75 milimetrů a fragment dělostřeleckého nárazového granátu vzor 21. Munici zajistil a odvezl k likvidaci", uvedla Marie Šafářová, mluvčí PČR Olomuckého kraje. (red)

V Pivíně našli vojáka. Z 2. světové války

Foto PČR

Ve čtvrtek 8. června v dopoledních hodinách při provádění výkopových prací v obci Pivín nalezl devětatřicetiletý muž lidské kosterní pozůstatky.

Podle stavu nálezu přivolaní policisté vyhodnotili, že by se mohlo jednat o archeologický nález, a proto byla na místo přizvána archeoložka z Ústavu archeologické památkové péče Brno. "Při dalším prozkoumání místa nálezu byla mimo jiné nalezena lidská kostra, několik kovových knoflíků, čtyři mince z období Protektorátu Čechy a Morava, identifikační známka německého vojáka z období 2. světové války a deset kusů nábojů do pušky.

Na břehu rybníka našel granát

ilustrační foto

Nález munice oznámil na policejní tísňovou linku v pátek 13. ledna krátce před polednem 35letý muž z Prostějovska. 

Munici našel na břehu vypuštěného rybníka u obce Dobromilice. "Policisté místo nálezu zajistili a střežili až do příjezdu policejního pyrotechnika. Pyrotechnik potvrdil, že se jedná o dělostřelecký granát ráže 75 milimetrů, patrně pozůstatek z druhé světové války. Granát zajistil a odvezl k odborné likvidaci", uvedla Marie Šafářová, tisková mluvčí PČR Olomouckého kraje. (red)

 

Poctivá nálezkyně odevzdala peněženku s desetitisíci. Pro dobrý pocit

Foto PČR

V sobotu 10. září krátce po poledni nalezla šedesátiletá žena před jednou z prostějovských restaurací pánskou koženou peněženku. Peněženku s doklady a částkou přes 30 tisíc korun odevzdala policistům.

" Dle svých slov již letmým pohledem zjistila, že peněženka obsahuje nějaké papíry a pravděpodobně i větší obnos peněz. Protože v minulosti sama přišla o peněženku i s doklady, ihned byla rozhodnuta ji odevzdat. Učinila tak první následující pracovní den, kdy se i s peněženkou dostavila na policejní obvodní oddělení v Prostějově. Zde se službu konajícím policistou zjistili, že peněženka kromě jiného obsahuje osvědčení o registraci dvou vozidel, lovecký lístek, průkaz pojištěnce a finanční hotovost 33 423 korun," popsal událost policejní mluvčí František Kořínek.

Hledal staré kovy a našel leteckou pumu. V poli

ilustrační foto PČR

V úterý okolo 20. hodiny hledal 20letý mladík za použití detektoru staré předměty z kovů na poli mezi obcemi Obědkovice a Klenovice na Hané. Našel leteckou pumu.

V hloubce cca 70 cm pod povrchem nalezl podezřelý předmět vypadající jako munice a zavolal na linku 158. "Na místo přivolaní pyrotechnici zjistili, že se jedná o nevybuchlou leteckou pumu FAB 100, ze které odstranili zapalovač a poté ji převezli ke zneškodnění," potvrdila informaci mluvčí policie Miluše Zajícová. Škoda na majetku ani zdraví nevznikla. (red)

Na dvoře svého domu vykopal kostru

Foto PČR

V pondělí  před devátou hodinou dopoledne oznámil policistům z obvodního oddělení Prostějov 2 třiašedesátiletý muž, že na svém dvoře v obci Slatinky vykopal lidské kosterní pozůstatky.

Na místě policisté zjistili, že kosterní pozůstatky byly uloženy v hloubce asi 60 centimetrů pod povrchem dvora. "Prvotním ohledáním policisté pozůstatky vyhodnotili jako archeologický nález a proto byli na místo přivoláni také archeolog z Ústavu archeologické památkové péče Brno a antropolog z Ústavu antropologie Masarykovy University v Brně. Ti domněnku policistů potvrdili a nález si převzali k dalšímu zkoumání.

Mrtvola ležela v potoce

ilustrační foto pohrebnictvi.cz

V pondělí v podvečer bylo v Olomouci, část Černovír, mezi poli v blízkosti přemostění železniční trati Trusovického potoka nalezeno ve vodě mužské tělo bez známek života.

"Přivolaný lékař na místě nezjistil hostilní jednání. Policisté k objasnění příčin úmrtí sedmasedmdesátiletého muže z Olomouce nařídili soudní pitvu," uvedla policejní mluvčí Marie Štrbáková. (red)