pes

Pes ani potravina vás koronavirem nenakazí!

Ilustarční foto FB

V souvislosti s aktuální pandemií onemocnění novým koronavirem (COVID-19) se objevují dotazy na možné šíření viru zvířaty či prostřednictvím potravin. 

Dle oficiálního vyjádření Světové organizace pro zdraví zvířat (OIE) neexistuje žádný důkaz o tom, že by se zájmová či hospodářská zvířata uplatňovala v šíření viru. Zvířata sice jsou pravděpodobným původním zdrojem viru, ale v současné době se dle všech známých informací virus šíří pouze z člověka na člověka. 

Nikdy psa neuvážu, řekl strážníkům muž v centru

ilustrační foto ber

V neděli 22. července v odpoledních hodinách došlo v centru Prostějova k incidentu mezi pejskařem a strážníky. Muž měl svého psa rasy americká akita v centru bez vodítka. Nikdy ho neuvážu, oznámil strážníkům.

„Strážníci jej upozornili na platnost obecně závazné vyhlášky o volném pohybu psů. Na to dotyčný uvedl, že ve městě Prostějov nikdy nebude mít svého psa na vodítku. Přestupkové jednání bylo projednáno a dotyčný z místa odešel," řekl strážník Petr Zapletal. Střet se strážníky ale po chvíli dál pokračoval. Muž se totiž vrátil, začal na strážníky křičet a slovně je urážet. Jednání šestatřicetiletého muže bylo zaznamenáno.

Smetanovými sady běhal pes bez vodítka. Je neškodný, tvrdil majitel

Ilustrační foto americkaakita.cz

14. května si při hlídkové činnosti a dohledu na veřejný pořádek ve Smetanových sadech prostějovští strážníci povšimli středně velkého psa pobíhajícího na volno. Ten se přibližoval se štěkotem směrem k hlídce. Opodál sedící muž si psa na výzvu strážníků odchytil a uvázal na vodítko.

Byl upozorněn na platnost vyhlášky, která zakazuje volný pohyb psů na veřejném prostranství města Prostějova. Dotyčný tvrdil, že jeho pes je neškodný. Dále uvedl, že zvíře nemá čip a není ani přihlášeno. Jednačtyřicetiletý muž odmítal s hlídkou své protiprávní jednání jakkoliv řešit," popsala strážník Terez Greplová událost.  Druhý den bylo ve večerních hodinách přijato telefonické oznámení o pohybu většího bílo-černého psa na volno, opět ve Smetanových sadech. Na místo vyslaná hlídka zkontaktovala oznamovatele.

Filípka zachránili na poslední chvíli. Pomůžeme mu?

Foto

Filípka zachránili na poslední chvíli. Byl odebrán veterinární správou kvůli katastrofálnímu stavu. Osmiletý pejsek bojuje o život v útulku Voříšek v Čechách pod Kosířem. Přispějeme na jeho léčení?

 

"Filípek byl apatický, dehydratovaný, jeho srst byla pokryta exkrementy a celá plstnatá. Je vychrtlý na kost. Váží 8,5 kg, pes jeho velikosti by měl mít o 15 kg více," konstatoval vedoucí útulku Leo Dostál. Pejsek žil se svým majitelem více jak čtrnáct dní bez vody, která byla odpojena a nejméně dva roky nevycházel ven z domu.  "Teď bojujeme o jeho život, držte pěsti. Pokud se chcete stát jeho strážným andělem a pomoci s jeho léčbou a rekonvalescencí, budeme rádi," dodal Dostál.

Tip pro pejskaře. V Přerově vznikne psí hřiště

Ilustrační foto praha14.cz

Psí hřiště se stane od května součástí okrajové části přerovského parku Michalov. Až dosud město žádné hřiště pro psy nemělo, jedná se tedy o úplnou novinku. Na hřišti budou tři dřevěné prvky pro psí trénink i zábavu – kruhový proskok, kladina a houpačka, dále tam budou mít své místo betonové pisoáry pro psy a pítko. Hrací prvky budou jen v části plochy, zbytek má tvořit travnatá plocha, na níž se psi mohou proběhnout. Do hřiště dá město skoro čtvrt milionu korun.

„Vstup na psí hřiště bude situován z cyklostezky vedoucí z Bezručovy ulice ve směru od Biosu – jedná se o původní vstup na hřiště pro míčové hry. Část oddělené parcely tedy bude nadále sloužit pro hru s míčem, menší část už bude patřit novému hřišti pro psy. To jsme vybudovali na přání Přerovanů, kterým chybělo zázemí pro trénování i volný pohyb jejich psů,“ konstatoval náměstek přerovského primátora Petr Měřínský.

Bojuje proti systému. Psem bez vodítka

ilustrační foto americkaakita.cz

Osmého dubna během dne prostějovští strážníci řešili dvakrát sedmatřicetiletého muže za stejný přestupek. Venčil psa bez vodítka. 

"Poprvé se přestupkového jednání dopustil v dopoledních hodinách, kdy v centru města venčil svého psa plemene americká akita, bez vodítka. V podvečer byl jinou hlídkou zaznamenán ten samý scénář," uvedla strážník Tereza Greplová. 

Chlapečka zabil pes. Policie obvinila prvního člověka

ilustrační foto ber

Vloni 29. prosince zabil ročního chlapce v jednom z přerovských bytů rodinný pes. Policisté zatím obvinili jednoho člověka z usmrcení z nedbalosti. Pes zůstává v útulku.  

O tragedii  PvNovinky informovaly na http://pvnovinky.cz/krimi/42081-male-dite-zabil-pes. "V těchto dnech bylo zahájeno trestní stíhání jedné osoby, která byla obviněna z trestného činu usmrcení z nedbalosti, za který trestní zákoník stanoví trest odnětí svobody od jednoho do šesti let.

Pes na volno přijde draho

ilustrační foto ber

Jedenáctého února při dohledu na veřejný pořádek si strážníci při kontrolní činnosti ve Smetanových sadech v Prostějově povšimli muže se stafordem, pobíhajícím na volno.

Vyhláška města č. 8/2012 zakazuje pohyb psů bez vodítka na veřejném prostranství s výjimkou tzv. výběhových louček. O tom strážníci muže poučili. Svým jednáním se šedesátiletý muž dopustil přestupku proti zákonu na ochranu zvířat proti týrání. "Protiprávní jednání muž odmítl na místě se strážníky řešit. Záležitost byla předána příslušnému správnímu orgánu. Ten má možnost za volný pohyb psů udělit jejich majitelům pokutu do výše 50.000 Kč," informovala strážník Tereza Greplová. (red)

Malý Venoušek je opět k mání

Foto FB

Venouška nalezli v únoru 2017 v Prostějově sraženého autem. Lidé, kterým jeho osud nebyl lhostejný, pejska vzali k sobě a následně ho předali olomouckému útulku. Ten zraněného pejska nechal operovat a posléze mu našel nový domov. Jenže tam už Venu nechtějí. 

"Véna  přišel do olomouckého útulku v půlce února, s tím, že byl sražený autem. Udělal se rtg snímek a bylo rozhodnuto, že Véna musí podstoupit operaci. Dokonce do útulku volal pán, co tvrdil, že Véna byl jeho, ale že jej zrovna v den jeho úrazu někomu daroval, komu, však nebyl schopen říct. Jediné, co jsme se tedy dozvěděli, že se jmenoval u něj Bono, že jsou mu dva roky a že je to kříženeček stafbulíka s čivavou," uvedla tehdy vedoucí útulku Hana Dědochová. Operace se zdařila a Venoušek znovu začal používat všechny čtyři nožky. 

Malé dítě zabil pes

ilustrační foto ber

Tragédii vyšetřují od pátku přerovští policisté. V bytě v Přerově - Přemostí zemřelo odpoledne malé dítě. Po útoku psa. 

Pes měl dítě napadnout, to na následky způsobených zranění zemřelo. "Jak k tragickému případu došlo, je předmětem dalšího policejního šetření. Stejně tak stanovíme právní kvalifikaci až po vyhodnocení všech zjištěných skutečností,“ sdělil PvNovinkám mluvčí policie František Kořínek s tím, že pes byl na místě zajištěn. Další okolnosti k případu vzhledem k jeho citlivosti policie nebude poskytovat. (ber)