skaut

Přijďte slavit se skauty! Třicet let obnovení organizace!

ilustrační foto plakát

Třicet let svobodného skautingu si dnes připomínají prostějovští skauti. Otevřou své klubovny k návštěvě a zvou i na společné setkání na Hloučel.

"Od třinácti do šestnácti hodin budou otevřeny pro veřejnost klubovny na ulicích Bohumíra Šmerala, Vápenice či Sokolská. Společné setkání se následně odehraje již od patnácté hodiny na Hloučele, Bistro U Matesů", zvou organizátoři.

Zváni jsou nejen bývalí, současní, ale i budoucí skauti či skautky, samozřejmě je přijďme podpořit! (red)

I letos hledají skauti a skautky v Prostějově nové členy pro oddíl těch nejmladších!

Foto Skauti Prostějov

Nemůžete se rozhodnout, jakou z velké nabídky volnočasových aktivit zvolit pro vaši dceru nebo vašeho syna? Zapřemýšlet o skautingu se vyplatí, je prověřený generacemi, ale zároveň reaguje na trendy v moderním vzdělávání a nabízí atraktivní a aktuální program. Vychovává, aniž by si toho holky a kluci všimli.

Na rozdíl od jednostranně zaměřených kroužků si ve skautu můžou vaše děti vyzkoušet širokou paletu aktivit a činností. Hry, při kterých si protáhnou svaly nebo vyzkouší pozornost, rukodělné aktivity procvičující jemnou motoriku, zpěv, tanec i divadlo. Skauti jezdí na výpravy a poznávají bližší i vzdálenější kraje, tříbí charakter, zkouší různé sporty a technické vychytávky, poznávají historii a přírodu, pomáhají v okolí. Skaut přináší každému možnost najít oblast, ve které vyniká, a rozvíjet se v ní.

Podpoříme skauty ze střediska Járy Kaštyla? Rádi by využili půdu!

ilustrační foto mapy.cz

Junák - český skaut, středisko Járy Kaštila Prostějov, z. s. ve spolupráci se Skautskou nadací Jaroslava Foglara založil dárcovský projekt na www.darujme.cz s cílem získat základní kapitál na opravu střechy a využití půdních prostor v klubovně v Prostějově. Skauty můžete podpořit i vy. 

Je zde možnost zvolit částku, kterou nám přispějete, ať již jednorázově nebo dokonce pravidelně. Můžete si zde nechat vystavit darovací smlouvu a použít ji pak v daňovém přiznání na snížení základu daně. "Dárcovský odkaz najdete na https://www.darujme.cz/projekt/1200610." vzkazuje vedoucí střediska Martin Kolařík. (red)

 

 

Benjamínci, světlušky, vlčata, skautky a skauti ze střediska Járy Kaštila prosí o pomoc!

Foto Skauti Prostějov

Skautské středisko Járy Kaštila v Prostějově se snaží podporovat činnost vlastních oddílů, které se věnují výchově dětí a mládeže. Jednou z takových podpor je i dostatečné zajištění financí pro jeho činnost. Základní formou skautských příjmů jsou členské příspěvky, ty ovšem slouží na běžné provozní záležitosti, jako je provoz klubovny nebo materiál pro děti na schůzky. Na větší projekty, jako byla v nedávnu oprava kanalizace, se středisko snaží získávat prostředky z jiných zdrojů. A jedním z nich je nyní akce "ČSOB pomáhá regionům". 

"V této akci se nám podařilo s našim projektem na opravu dvorku (zatravnění prostoru dvorku, výstavba altánku a přístřešku pro kola) dostat v Olomouckém kraji do finále. Nyní probíhá získávání finančních darů od veřejnosti, a pokud získáme minimálně 5.000,- Kč, tak od ČSOB dostaneme dalších 25.000,- Kč (pokud budeme úspěšnější než ostatní projekty, tak dokonce až 50.000,- Kč) na tento projekt. Bez získání 5.000,- Kč nedostaneme nic.

Skauti zvou na dětský den Z pohádky do pohádky. Vyrazte slavit s nimi!

ilustrační foto plakát

Junák, středisko 02 „Děti přírody“ Járy Kaštila zve na dětský den Z pohádky do pohádky spojený s oslavou 100 let působení skautů v Prostějově.

Dětský den se koná v neděli 18. září v sobě od 14 do 17 hodin ve Smetanových sadech v Prostějově. (red)

OBRAZEM: Betlémské světlo je v Prostějově, doprovodil ho sborový zpěv

Foto ber

V sobotu dopoledne připutovalo do Prostějova betlémské světlo. Zájemci si pro něj mohli dojít na náměstí TGM přímo k betlému, kde je celé dopoledne, od deváté ranní do dvanácté rozdávali prostějovští skauti.

Na cestu do prostějovských domovů světýlkům zazpívaly Proměny a skautské Světlušky. Ty posléze světýlka rozdávaly zájemcům. "Je to krásná tradice a to zpívání je bonus. Doufám, že i letos nám světýlko vydrží až do Štědrého dne," nechala se slyšet paní Eva. (ber)

Přebytečný majetek města dostane Junák

ilustrační foto středisko Járy Kaštyla

 

Rada města Prostějova na svém posledním jednání schválila výjimku, týkající se nakládání s přebytečným majetkem. Nábytek dostanou skauti ze Střediska Járy Kaštila.

„Přebytečný majetek nejprve nabízíme vlastním organizacím, může být darován, jít do aukce, nebo prodán,“ vysvětlil primátor Miroslav Pišťák. O nábytek podle jeho slov požádali právě skauti a rada jim vyhověla. „Chceme ukázat, že naši podporu má i Junák,“ dodal primátor. (ber)

Na Ivančenu přibyl kámen od prostějovských Mustangů

ilustrační foto

 

Prostějovští skauti, oddíl Mustangové, podnikli tento víkend velkou akci. Rozhodli se odnést na skautskou mohylu kámen až z Prostějova. Ta byla postavena na památku pěti skautů, kteří byli popraveni za účast v protinacistickém odboji.

"Výprava na Ivančenu byla fyzicky velmi náročná. 6. oddíl Mustangové se rozhodl donést na mohylu kámen přímo od nás z Prostějovska. Po cestě jsme se museli vypořádat s velkým převýšením, protože nám v cestě stál nejvyšší vrchol Beskyd - Lysá hora. Cíl výpravy byl splněn, prostějovský kámen je na vrcholu skautské mohyly Ivančena", sdělil Prostějovským novinkám vedoucí oddílu Martin Kolařík alias Smurf.

Mohyla se stále rozrůstá a je složená z kamenů z různých koutů světa. V poslední době se ale kameny sesouvají a mohyla se rozpadá. (red)

Skauti v novém!

Foto PvNovinky.cz

 

Skauti ze Šmeralky získali novou klubovnu. Dříve to bývala prádelna na Šmeralově ulici. Dnes ji skauti slavnostně otevřeli.

"Dnešní den je takovým zátěžovým testem, jak se sem všichni vlezeme, až bude besídka", zaznělo mezi přítomnými skauty.

Skautské kuře si opět píplo o příspěvek

ilustrační foto
ilustrační foto

I letos se v období Velikonoc rozběhli skautíci po náměstích a ulicích Prostějova v doprovodu  kulaťoučkého žluťoučkého kuřete s červenobílým záchranným kruhem, které je maskotem celostátní veřejné sbírky „Pomozte dětem!“. Za příspěvek do kasiček jedné z nejznámějších sbírek v Čechách nabízeli malovaná vejce či žlutá kuřátka.

Někdo vysypal z portmonky mince, někdo přidal víc. Přispěl každý, kdo není lhostejný k osudu postižených, zanedbávaných nebo ohrožených dětí. Nastřádaná korunka ke korunce vydá na pěknou sumičku a tak se stala sbírka Velikonoční skautské kuřátko významným příspěvkem akce Pomozte dětem! Jde o to získat peníze pro děti, ale také o solidaritu a ochotu lidí věnovat na dobrý účel alespoň malou sumu peněz. Podobných sbírek je hodně, takže je někdy složité se v nich vyznat. Ale pokud poslouží potřebným, pak nikdo nelituje několika mincí.