škola

Jak se učit doma s dětmi během „koronavirových prázdnin“

ilustrační foto

Žákům a studentům začaly neplánované „koronavirové prázdniny“ a spousta rodičů byla nucena zůstat se svými ratolestmi doma.

Nikdo zatím netuší na jak dlouho, a tak je potřeba, aby se rodiče, zejména se žáky z prvního stupně, učili doma. Asi už jste zjistili, že učit se doma s vlastními dětmi je pro někoho, kdo se tomu nikdy přímo nevěnoval, celkem náročné. Pokud ale dodržíte těchto pár základních pravidel, půjde to snadno, a ještě si s vaším dítkem užijete spoustu legrace. 

Prvňáčků bylo letos u zápisu nejméně za poslední tři roky

ilustrační foto MMP

V pátek 20. dubna se do prostějovských základních škol vydala se svými nejbližšími dítka, která by v září měla poprvé usednout do školních lavic. Letos jich bylo vůbec nejméně za poslední roky.

"K zápisu se dostavilo 581 dětí, 111 jich dostalo roční odklad. V této chvíli tedy mohu potvrdit, že do školy by v září mělo nastoupit 470 dětí, bude jich ale méně. Zatím totiž nejsou odečteny duplicity, kdy rodiče přišli s dítětem k zápisu na na více škol," potvrdila PvNovinkám informaci náměstkyně primátorky Ivana Hemerková. 

V roce 2016 přišlo k zápisu 639 dětí, rodiče požádali o odklad u 84 z nich. Vloni bylo u zápisu 615 dětí, o odklad bylo požádáno u 116. (ber)

 

Studenta okradli. Ve škole

ilustrační foto

V úterý v dopoledních hodinách okradl neznámý lapka jednoho ze studentů prostějovského učiliště. Hoch měl v tašce položené u lavice peněženku, ze které mu někdo ukradl finanční hotovost 100 Kč a platební kartu. 

"S ní, hned ten samý den, provedl pět neoprávněných bezkontaktních plateb v prodejnách v Prostějově a v Lutíně. Poškozenému mladíkovi svým jednáním způsobil celkovou škodu 1 129 Kč. Případ šetříme pro trestný čin neoprávněné opatření, padělání a pozměnění platebního prostředku s dvouletou trestní sazbou odnětí svobody," uvedla policejní mluvčí Miluše Zajícová. (red)

 

Kluk zameškal ve škole skoro čtyři sta hodin

ilustrační foto internet

Z přečinu ohrožování výchovy dítěte viní prostějovští kriminalisté padesátiletého muže z obce na Prostějovsku. Tohoto skutku se měl obviněný dopustit tím, že během prvního pololetí tohoto školního roku řádně neposílal do základní školy svého syna. 

"Ten tak během uvedeného období neomluveně zameškal 381 vyučovacích hodin. Obviněný se jednání dopustil přesto, že byl na neomluvenou absenci upozorňován ze strany školy a za stejný skutek byl v minulosti již podmíněně odsouzen," uvedl policejní mluvčí František Kořínek.

V případě prokázání viny a odsouzení obviněnému muži za přečin ohrožování výchovy dítěte hrozí trest odnětí svobody až na dvě léta. (red)

 

Fotopostřeh: Pamatujete?

ilustrační foto

Všichni jsme prošli či procházíme školními škamny. Je pravda, že léty se posezení docela změnilo.

Pamatujete tyhle báječné lavice? Skrývaly se na nich nejrůznější vzkazy, ale i nápovědy, třeba v podobě názvů chemických prvků či matematických vzorečků. V těch dnešních byste podobné perly hledali marně. (ber)

Do prvních tříd nastoupí 512 nových žáků

ilustrační foto iprostejov.cz

Čtvrtek 1. září se stane premiérou ve školních škamnech pro 512 prostějovských dětí.

„Počet se ale může změnit, vycházíme za zápisů,“ uvedla náměstkyně primátorky Ivana Hemerková. Některé děti se mohly v průběhu prázdnin odstěhovat, jiné naopak do kolonky bydliště nově píší Prostějov. „Počítáme s tím, je to každý rok stejné. Nejedná se ale o nijak dramatické změny,“ dodala náměstkyně s tím, že dětí letos do prvních tříd nastoupí o 32 méně, než vloni. (ber)

Neposílala syna do školy. Zameškal 255 hodin

ilustrační foto

Z trestného činu ohrožování výchovy dítěte je podezřelá 42letá žena z Prostějovska, která neposílala do školy svého syna. 

"Jeho povinnou školní docházku zanedbávala již v průběhu školního roku 2014/2015 a také v prvním pololetí roku následujícího v tom pokračovala. Chlapec tak zameškal a má neomluveno 255 vyučovacích hodin. Matka tak jednala i přes urgence školy a nezajímala se ani o výsledky snažení svého syna ve škole. Dle zákona za uvedený trestný čin hrozí až dvouletý pobyt za mřížemi", uvedla Miluše Zajícová, mluvčí PČR Olomouckého kraje. (red)

 

Ze školní dílny zloděj ukradl věci za 50 tisíc!

ilustrační foto internet

V době od 25. do 29. prosince 2015 se dosud neznámý pachatel vloupal do školního objektu v širším centru města Prostějov.

„Pachatel nejprve překonal bránu areálu, kde se následně po násilném odstranění kovové mříže a rozbití skleněné výplně okna vloupal do školní dílny. Z dílny odcizil elektrické a ruční nářadí jako svářečku, pily různého typu, stolní vrtačku, vrtací kladivo, brusku, vysokotlaký čistič, gola sadu a pákové nůžky. Dále pachatel odcizil dvě dětská horská jízdní kola červené a bílé barvy,“uvedl policejní mluvčí František Kořínek. Celková výše způsobené škody byla předběžně vyčíslena na 50 tisíc korun. Pachateli tohoto skutku v případě dopadení a odsouzení hrozí trest odnětí svobody až na pět let.

Kam na školu? Pomohou dny otevřených dveří

ilustrační foto

Prostějovské střední školy opět pořádají dny otevřených dveří. Cílem je seznámit potenciální studenty s náplní studia i dalšími možnostmi vyžití. Nabízíme seznam těch, které akci uskuteční v příštím týdnu.

Ve čtvrtek 5. listopadu otevře dveře veřejnosti ART ECON - Střední škola, s.r.o., sídlící v Husově náměstí. Otevřeno bude od 8.30 do 16.30 hodin.
Ve stejný den můžete navštívit Střední škola designu a módy, sídlící na Vápenici v Prostějově. Akce se uskuteční v době od 9 do 16 hodin.
Otevřen bude také Trivis –Střední škola veřejnoprávní, sídlící v Havlíčkově ulici, a to od 12 do 17 hodin.

Prostějov má přes 500 prvňáčků

Foto MMP

 

Do  prvních tříd základních škol v tomto školním roce nastoupilo v Prostějově 538 žáků, 8 žáků je ve specializované třídě. 

"Celkem máme v Prostějově 546 dětí, vloni navštěvovalo první třídu 532 dětí," sdělila redakci náměstkyně primátora Ivana Hemerková. Počty dětí v mateřských školách podle ní ještě nejsou upřesněny. (ber)