Smržice

Tip na výlet: Naučná a poutní stezka Smržice

Foto ber

Kousek od Prostějova, v nedalekých Smržicích, se nachází areál, kde najdete poučení, zábavu i odpočinek. Naučná a poutní stezka začíná u smržického hřbitova a absolvovat ji můžete pěšky, na kole i s kočárkem.

Naučná stezka byla vybudována obcí Smržice s využitím dotace z EU na jaře 2014. Začíná u smržického hřbitova v nadm. výšce 230 m, odkud vede kolem odpočívadla a dětské skluzavky, úvozem do lokality zvané Nad Hliníkem.

Po polní cestě se pak dostanete na kopec Stráž (289m.n.m.), kde je oplocený vodárenský objekt a západním směrem od něj pak malé jezírko. S koupáním ale nepočítejte, je zanesené a plné bahna, takže si ho užívají jen žáby a další vodní tvorové.

Smržické skleníky a premiérový Víkend na Nově!

Foto FB Chci zase vidět nebe plné hvězd

V úterý ve 21,35 hodin se na Tv Nova objeví premiérový pořad Víkend. A bude se v něm mluvit o skleníku ve Smržiících!

Na Prostějovsku způsobila v pondělí 15. ledna poprask velice jasná záře, která se objevila ve večerních hodinách na obloze a svou intenzitou způsobila masivní světelné znečištění.

Jednalo se o důsledek spuštění nových skleníků na pěstování rajčat ve Smržicích. Právě v pondělí tam zaměstnanci poprvé rozsvítili.

AKTUALIZUJEME: Pozor! Nehoda u Smržic! Vlak a nákladní auto!

foto Alena Rubešová

Dnes krátce před osmou hodinou došlo na  silnici 37760 v křižovatce Kostelecká - Tichá  k nehodě vlaku a nákladního auta. Provoz na trati je zastaven pravděpodobně do 10:30 hodin. Nehodou jsou ovlivěny oba směry provozu na komunikaci.

Na přejezdu došlo ke střetu motorového vlaku s návěsem nákladního vozidla. Na místě jsou hasiči a policisté, probíhá vyšetřování nehody. 

Smržice zvou na červencovou noc. Již dnes!

ilustrační foto plakát

V restauraci U hřiště ve Smržicích dnes v 18 hodin vypukne Červencová noc.

Těšit se můžete na produkci DJ Pepise, DJ Dcr Mildy a DJ Forgena. Vstupné je 50 korun. (red)  

 

Smržickou naučnou stezku lemují pavučiny s tisíci housenek

Foto ber

Housenky předivky zhoubné si pochutnávají na listnáčích podél smržické naučné stezky.

Dopřávají si zejména listy střemchy, na kterých z vláken spřádají hnízda. V nich se za několik dní zakuklí. Počátkem léta vylétnou drobní bílí motýlci s černými tečkami na křídlech. „Pavučin jsou zde mraky, všechny plné housenek. Tohle jsem v životě neviděla,“ ukazuje větev obalenou pavučinami paní Eva.

Napadené listnáče atak housenek neohrozí. Často ještě v roce napadení znovu obrazí, většinou už ale nevytváří plody. (ber)

Kam o propršené sobotě? Co takhle Svatební den?

ilustrační foto plakát

Již po páté se ve smržické restauraci U hřiště koná Svatební den. Chystáte-li se vstoupit do svazku manželského, zcela jistě zde najdete inspiraci. A ještě přispějete na dobrou věc, výtěžek totiž poputuje do Dětského domov v Plumlově.

Akci zahájí ve třináct hodin vystoupení taneční skupiny Free dance z Prostějova. „Následovat budou módní přehlídky olomouckých svatebních salonů L´amour a Ariana, modelky bude upravovat Hair studio Prostějov, květiny dodá paní Marciánová z Kostelce na Hané,“ zvou organizátoři.

Těšit se můžete na několik druhů svatebních tabulí, cukrářské výrobky a svatební dorty, svatební oznámení, fotografie, prstýnky a video. A bonus, v tombole můžete vyhrát zajímavé ceny! (ber)

Smržice otevřou dvě stezky. Jednu již dnes

ilustrační foto internet

 

První stezka vede na Bělecký mlýn, druhá na Stráž.  Tu na „Bělák“ otevřou již dnes, poutní a naučnou na místní kopec Stráž pak v pátek.

Ve středu 25. června v 17 hodin se novou stezkou na Bělecký mlýn můžete vydat spolu s Klubem českých turistů Smržice. Sraz je u mostku přes Romži na cyklostezce z Prostějova do Smržic.

Další naučnou trasu Smržičtí slavnostně otevřou v pátek 27. června v 17 hodin. Naučnou a poutní stezku na Stráž otevře procházka se zajímavým výkladem. Organizátoři připravili občerstvení v areálu tábořiště ve Vývoze a o zábavu se postará country bluegrassová skupina Dobro z Prostějova. (red)

Svatební den ve Smržicích

ilustrační foto

 

Pokud plánujete svatbu nebo Vás pouze zajímají nejnovější svatební trendy, zamiřte dnes do Smržic.

V restauraci u hřiště se tam dnes od 13 hodin koná už tradiční akce s názvem Svatební den. Letos proběhne již třetí ročník, který Vám opět ukáže, co je "in"  při přípravě svatby. A na co se můžete těšit? Do 17 hodin vám zde předvedou několik druhů svatebních tabulí, dortů a cukroví. Shlédnout můžete také svatební šaty z olomouckých salonů Lamour a Ariana, svatební prstýnky či designové šperky, oznámení, účesy, květiny. Chybět nebude ani ochutnávka lechovických vín či ukázka rautu.

Nikdo si nevšiml závažné informace ohledně územního plánu Smržic!

Foto PvNovinky.cz

 

Čtvrteční veřejné projednávání návrhu územního plánu se ve Smržicích neslo ve znamení vysvětlování. Nikdo ze stovky přítomných občanů ale nepostřehl, nebo nevěnoval pozornost závažné informaci. Tu hned na začátku jednání pronesla Jana Římská z  odboru územního plánování Magistrátu města Prostějov. Jeden z dotčených orgánů  vyslovil k návrhu záporné stanovisko.

„Na základě  záporného stanoviska jednoho z dotčených orgánů, které se k návrhu územního plánu vyjadřují, bude muset být provedena podstatná oprava. Vše se tedy bude projednávat znovu,“ uvedla Římská.

Občané i další zainteresovaní ale podle jejích slov mohou i nadále podávat námitky, stanoviska a připomínky k projednávanému návrhu a to do  sedmi dnů od veřejného projednávání.

Vedení radnice nepochybilo!

Foto Pvnovinky.cz

 

Debaty, mediální tahanice, osočování. To byly poslední týdny ve Smržicích. Terčem se stala starostka Hana Lebedová a nový územní plán. Na jeho základě se měl obohatit se souhlasem své matky Tomáš Lebeda. Spor vyjasnili odborníci z protikorupční organizace Transparency International. Podle zákona i jejich mínění vedení radnice včele se starostkou v ničem nepochybilo.

Radka Pavlišová, právník Transparency International, přijela do Smržic spolu s kolegy na základě podnětů několika zdejších občanů. „Týkaly se územního plánu a na to navazujícího údajného obohacení rodiny paní starostky. Při tomto jednání se ale ukázalo, že podněty jsou neúplné a kvůli neznalosti právních postupů zkreslené,“ uvedla Pavlišová.

Bouře se nekonala