tip na výlet

Tip na výlet. Sifón v Uhřičicích

ilustrační foto

Zajímavost, o jaké málokdo ví, se nachází na pravém břehu řeky Moravy v katastru Uhřičic u Kojetína. Asi dva kilometry severně za obcí je stavba, která řeší překřížení řeky Valové s mlýnským náhonem. Říká se jí Sifon a byla zbudovaná v roce 1908. Zajímavé na betonové stavbě postavené je, že mohutnější mlýnský náhon podtéká pod dnem řeky Valové.

Mlýnský náhon byl v minulosti uměle zbudovaný a vytékal z řeky Moravy u Bolelouce. Poháněl po toku několik mlýnů a vléval se zpět do Moravy pod Lobodicemi. V roce 1583 byl mlýnský náhon prodloužen, aby mohl dodávat vodu i na kojetínský mlýn. Přechod přes řeku Valovou vyřešili tehdejší stavitelé překlenutím řeky Valové dřevěným korytem (tzv. vantrokami), širokým 10,5 metrů. V 80. letech 19. století bylo dřevěné koryto nahrazené železným. Velkým nedostatkem ale bylo, že mezi dnem řeky Valové a korytem byla mezera jen 1,3m, takže větší přítok vody byl tím brzděn.

Tip na výlet. Zámek a hasičské muzeum Dřevohostice

Foto ber

I když městečkem pod Hostýnskými vrchy jsem projížděla docela často, to, že zde mají unikátní renesanční čtyřkřídlý vodní zámek ze 16.století, jsem netušila. Stejně jako jsem netušila, že v předzámčí je jedinečné hasičské muzeum, které opravdu stojí za zhlédnutí.

 

Zámek byl postaven na místě původního zemanského sídla – vodní tvrze, která zde stála již před rokem 1368. Nejvýznamnějším stavebním zásahem byla renesanční přestavba v letech 1595–1617 za vlády vzdělaného politika a diplomata, moravského zemského hejtmana, vůdce moravských nekatolických stavů, Karla staršího ze Žerotína, který žil v letech 1564–1636.

K raně barokním úpravám zámeckého interiéru pak došlo v letech 1649–1660. Další stavební úpravy pak byly provedeny na počátku 19. a 20. století. Zámek patří k nejvýznamnějším památkám moravské renesance.

Tip na výlet. Muzeum veteránů Slatinice

Foto ber

V renovovaném statku z roku 1850 v lázeňské obci Slatinice se na ploše 400 m2 nachází unikátní sbírka starých automobilů a motocyklů značek Mercedes Benz, BMW, KdF a množství dobových artefaktů.

Upoutá vás kulisa dobové Olomouce, autodílna s benzínovou pumpou ze začátku 20. století i venkovská stodola s veteránem „uloženým“ pod slámou a obklopeným zemědělským nářadím našich dědů. Ve vitrínách naleznete modely aut, historické nářadí i ukázky staré automobilové techniky.

Pilířem sbírky je kolekce Mercedes Benz 200 W 21 z období 1933-1936. Jde o neucelenější kolekci automobilů této výrobní řady na světě, s téměř kompletní ukázkou nabídky různých typů karoserií (kabriolet A, B, C, roadster, limuzína).

Tip na výlet. Zámek Náměšť na Hané

Foto ber

Raně klasicistní stavba francouzského typu stojí uprostřed kruhového parku, z něhož čtyřmi směry vycházejí lipové aleje. V zámku můžete zhlédnout vzácnou sbírku míšeňského porcelánu i expozici dětských historických kočárků. V zámeckém areálu se nachází empírová kaple.

Od roku 1726 náleželo náměšťské panství Harrachům, kteří sídlili na Dolním zámku. Dolní zámek už však nevyhovoval dobovým nárokům na bydlení, a tak se Ferdinand Bonaventura hrabě Harrach rozhodl, že si nechá postavit nové sídlo.

Tip na víkend. Burger Street Festival otevře nový olomoucký Fun Park!

ilustrační foto plakát

Festivalem dobrého jídla se bude od pátku ucházet o pozornost Olomoučanů nový venkovní společenský a kulturní areál Fun Park Šantovka. Místo, kde se v budoucnu mají odehrávat také nejůznější koncerty či divadelní představení pod širým nebem, ve třech červnových dnech provoní profesionálně připravené burgery a další lahůdky.

První Burger Street Festival se představí ve dnech 19. - 21. června. Zkušení kuchaři tak mohou konečně rozpálit své grily a oficiálně zahájit venkovní grilovací sezónu. Těšit se můžete nejen na nejoblíbenější burger maniaky, ale například i na zmrzlináře a skvělé drinky. Je jasné, že pokud máte opravdu rádi nejrůznější dobroty, tahle akce je pro vás jako dělaná.

Tip na výlet: Zlatá farma Štětovice

Foto ber

Vynikající zmrzlina, zákusky, káva, ale také nejrůznější potraviny z domácí výroby a chovů. No a samozřejmě zvířata, která mnoho dětí živá neviděla. To je Zlatá farma Štětovice.

Mimo posezení v kavárně U vemínka můžete využít venkovní posezení v blízkosti dětského hřiště.  Mimochodem, o víkendech zde nabízí třeba vynikající grilovaná kolena. A prohlídka farmy, kde jsou k vidění kromě skotu také kozy, ovce, prasátka, králíci a slepice, je pro děti vítaným bonusem. Můžete si zde i zazvonit pro štěstí a domů odvézt vynikající mléko ze zdejšího mlékomatu... (ber)

Tip na výlet. Víkendy v bublinách Pevnosti poznání Olomouc

ilustrační foto

Pevnost poznání v Olomouci zve zvídavé děti i jejich rodiče na zábavné aktivity, které se během každého červnového víkendu odehrají od 11 do 17 hodin v areálu Korunní pevnůstky. Kromě workshopů se návštěvníci mohou podívat na novinky ve stálých čtyřech expozicích a do planetária, kde je zatím kapacita omezena na deset diváků na jednu filmovou projekci.

„Bublinové vědecké radovánky se uskuteční za každého počasí. Pokud bude hezky, potkáme se s návštěvníky před budovou science centra. V případě nepříznivého počasí, pokusy a dílnu přesuneme dovnitř budovy. Budeme prozkoumávat bubliny a jejich charakteristické vlastnosti. Společně se naučíme hned dva způsoby, jak vyrobit vlastní bublifuk a zjistíme, jaký je nejlepší recept na mýdlovou vodu pro jejich náplň. O skutečně obrovské bubliny se pak postarají naši zkušení chemici, kteří zájemcům rádi prozradí návod na výrobu domácí dezinfekce na ruce.

Tip na víkend. Otevřené zahrady - zámecký park Čechy pod Kosířem

ilustrační foto zámek Čechy pod Kosířem

V sobotu a v neděli 6. - 7. června se můžete vydat do zámku Čechy pod Kosířem, kde vás čekají prohlídky zámeckého parku. Jsou zdarma, doporučuje se ale rezervace na tel. 773 784 110.

Po celé republice se o prvním červnovém víkendu otevírají zahrady. Vyrazte do nedaleké zámecké zahrady zámku Čechy pod Kosířem. Můžete se těšit na bohatý program. Například od 14 hodin na prohlídku s vedoucím parku nebo na kostýmované prohlídky s hrabětem Silva Taroucou vždy od 11.30, 13.30 a v 15.00 hodin.

„Navíc je pro malé, ale i velké, připravena pátrací hra v parku,“ zve kastelán Martin Váňa. (ber) 

Voňavá levandule krášlí i léčí

Ilustrační foto ber

Pokud jste ještě nebyli na Levandulovém statku v Bezděkově u Uničova, zajeďte si tam. Poznáte původně středomořské byliny, jejíž krása a vůně patří k nezapomenutelným. Levandule lékařská a úzkolistá (latinsky lavandula angustifolia) je navíc mnohonásobnou léčivkou.

Krása levandule nespočívá v jednotlivých rostlinách, ale v bohatém porostu, kdy sytě fialové květy zkrášlí každou skalku nebo okrasnou zahrádku, a navíc příjemně voní. Levandule se u nás k léčebným účelům pěstuje, ale také se dováží, proto není problém bylinu koupit např. v lékárně. Hodně lidí v ČR má tento polokeř na zahrádce, kde mi na jednom místě pěkně roste i několik let. Sbírají se květy, hned jak rostlina začne kvést. Do koupelí se pak používá celou usušenou nať rostliny.

Tip na výlet. Zoo Zlín

Foto Zoo Zlín

Od pondělí 25. května Zoo Zlín plně obnovuje standardní provoz areálu včetně pavilonů a přichází s hezkým překvapením, levnějšími elektronickými vstupenkami.

Od pondělí 25. května si můžete zakoupit elektronické vstupenky za opravdu velmi výhodnou cenu. Ve srovnání s osobní vstupenkou zakoupenou v pokladně ušetříte 30 Kč, v případě rodinného vstupného dokonce 80 Kč.

V pondělí budou také znovu otevřeny všechny pavilony včetně Zátoky rejnoků a tropické haly. „Pavilony zpřístupníme za dodržení hygienických a bezpečnostních podmínek bez omezení. Jedinou výjimkou bude Zátoka rejnoků, kde i nadále nebude možné si rejnoky pohladit nebo nakrmit,“ uvedla mluvčí zahrady Romana Bujáčková.