Tip na výlet: Areál Dolní Vítkovice

Tip na výlet: Areál Dolní Vítkovice
ilustrační foto Pavel Copek

Uplynulý rok se do statistik Dolních Vítkovic zapíše jako rekordní. Poprvé v historii unikátního industriálního areálu byla překročena hranice 1, 5 milionu návštěvníků. Jejich celkový počet se zastavil na ohromujícím čísle 1 557 784 osob. Dle neoficiálních informací tak areál DOV navštívilo v roce 2017 více návštěvníků než pražskou zoologickou zahradu. Že se uplynulý rok stane rokem rekordním, předvídalo vedení Dolních Vítkovic už během druhé poloviny sezóny. 

„Po celou dobu jsme byli co do návštěvnosti v mírném nadprůměru. Návštěvníka s rekordním číslem 1 500 000 jsme přivítali už 8. prosince v Milan Dobeš Museu v Gongu,“ říká s nadšením výkonný ředitel Dolních Vítkovic Petr Koudela. Dolní Vítkovice překonaly hranici jednoho milionu návštěvníků již v roce 2015 a 2016, kdy se staly prvním nejnavštěvovanějším mimopražským turistickým cílem. Před nimi se dle statistik agentury Czech Tourism umístil v roce 2016 jen Pražský hrad, Petřínská rozhledna a ZOO Praha. Za uplynulých 10 let areál navštívilo celkem 6 214 744 (statistiky od r. 2008 – 4 300 návštěvníků, 2012 – dohromady 747 206 návštěvníků, 2015 – dohromady 3 355 321 návštěvníků).

Areál si v roce 2017 připomněl 10 let od založení sdružení (dnes spolek) Dolní oblast Vítkovice, letos uplyne 15 let od privatizace Vítkovic a převzetí areálu Dolních Vítkovic. První vize řešení industriálního areálu však přišly ještě o rok dříve - v roce 2002. V rámci intenzivních diskuzí o budoucnosti Dolních Vítkovic byla předkládána nejrůznější možná řešení - od likvidace celého zařízení až po uchování areálu metodou posledního pracovního dne. V roce 2003, v době, kdy do čela společnosti Vítkovice přišel Jan Světlík, nabraly diskuze o možném využití areálu zcela nový směr. „Žádná z předchozích diametrálně odlišných variant se nám nezdála být tou pravou. Samozřejmě jsme nechtěli jen řízeně odstraňovat technologie, ale také jsme nechtěli, aby se z perly ostravského industriálu stalo muzeum, kam si budou lidé chodit něco pasivně prohlížet. Naopak jsme chtěli dosáhnout toho, aby ze zcela mimořádného historicko - průmyslového dědictví Ostravy mohly denně aktivně těžit současné i budoucí generace, a to především pro vzdělávání,“ vysvětluje Jan Světlík, hlavní vlastník skupiny Vítkovice a autor projektu Nových Vítkovic, který zahrnuje kromě DOV rozsáhlé území pro rozvoj nového podnikání a developerské projekty.

Pod architektonické řešení areálu se na pozvání Jana Světlíka postupně podepsali nejvýznamnější architekti současnosti Josef Pleskot, Zdeněk Fránek, Peter Lacko, Filip Tittelbach, Milan Šraml, Helena Zemánková a další. Industriální areál je dnes jednou z hlavních ikon Ostravy. Konají se zde největší hudební festivaly (Colours of Ostrava, Beats for Love, Oldies festival a další), konference, akce pro veřejnost, najdete zde také moderní science centrum, nejvýše položenou kavárnu v Ostravě či největší hornické muzeum v České republice. „Správa areálu je náročná, neustále se snažíme pracovat nejen na údržbě jeho jednotlivých částí, ale také na servisu expozic a náplňovém obsahu vzdělávacích programů a akcí pro veřejnost,“ dodává Petr Koudela s tím, že v měsíci lednu je například kompletně uzavřena expozice Malého světa techniky U6 za účelem opravy exponátů. „Malý svět techniky je oblíbeným cílem pro rodiny s dětmi i školní skupiny, exponáty pravidelně servisujeme, ale do budoucna bychom již chtěli jeho expozici částečně obměnit,“ odtajnil Koudela.

Dolní Vítkovice dlouhodobě udržují vysoký standard svých služeb, které ocení turisté, příznivci umění a architektury, obyvatelé Ostravy i návštěvníci festivalů. V roce 2017 navíc rozjely řadu nových projektů. V Landek Parku se například poprvé konal pobytový tábor, který doplnil tradiční tábory příměstské. Vzdělávací programy a interaktivní expozice Světa techniky navštívilo bezmála 50 000 žáků škol nejen z Moravskoslezského kraje. Díky podpoře partnerů zrekonstruoval DOV unikátní těžní stroj na Hlubině z roku 1941, v červenci bylo otevřeno Milan Dobeš Museum v Gongu a Svět techniky má za sebou první kurzy Malého řemeslníka. Ten je určen žákům ostravských mateřských škol: „Děti se během pěti lekcí učí pracovat se základním řemeslným nářadím. Naši lektoři za nimi dojíždí přímo do škol a pomáhají tak podporovat dětskou tvořivost a zručnost. Výrobky pak dětem zůstávají, obdrží také diplom malého řemeslníka,“ vysvětluje mluvčí DOV Pavlína Copková.

Od března tohoto roku bude v prostoru dočasných výstav ve Velkém světě techniky k vidění expozice Klamárium, jejímž autorem je Akademie věd ČR. Dolní Vítkovice ale pracují také na vlastní expozici: „V současné době dokončujeme první etapu expozice Tělo a technika. Díky ní budou moct návštěvníci na vlastní kůži vyzkoušet, jak se žije lidem s hendikepem a jak technika pomáhá tyto hendikepy vyrovnávat,“ dodala Copková s tím, že jsou první exponáty zaměřené na surdopedickou a tyflopedickou oblast. Expozice je umístěna v přízemí Velkého světa techniky a její první etapa bude návštěvníkům zpřístupněna na jaře tohoto roku. Dolní Vítkovice tak nejen bilancují úspěšný rok 2017, ale stále pracují na zvyšování komfortu návštěvníků, obsahové náplni a záchraně industriální perly Ostravy. (red)

Poslat nový komentář