Kultura

V zámku Čechy pod Kosířem bude k vidění Mánesova Švadlenka

Foto https://sbirky.ngprague.cz/

Ozdobou návštěvnické sezony zámku v Čechách pod Kosířem, který se otevřel po nucené pauze v úterý, bude jeden z nejslavnějších obrazů Josefa Mánesa Švadlenka. Dílo z poloviny 19. století zapůjčila zámku Národní galerie v Praze, na Moravě se obraz objevil naposledy zhruba před půl stoletím.

„Výstavní prostory jsme letos obohatili obrazem Švadlenky od Josefa Mánesa, od jehož narození v květnu uplynulo 200 let. Malíř dvacet let trávil právě v Čechách pod Kosířem. Švadlenka je jedno z nejznámějších obrazů, které namaloval. Je to hodně expresivní obraz, který se vymyká z jeho tvorby," řekl Břetislav Holásek, ředitel Vlastivědného muzea v Olomouci, které zámek spravuje.

TADY VARY ve vašem kině. I v Metro70

ilustrační foto

Ve dnech 3.-11. července 2020 bude v bezmála stovce českých kin promítnuto šestnáct filmů v rámci unikátní přehlídky, kterou připravil organizační tým MFF Karlovy Vary. Filmy můžete zhlédnout i v prostějovském kin Metro 70.

„Protože v letošním roce s ohledem na situaci nemohou diváci na festival do Karlových Varů, rozhodli jsme se, že přivezeme alespoň část festivalu za nimi. Těší nás obrovský zájem kinařů, k přehlídce TADY VARY ve vašem kině se připojila téměř stovka kin, což je ohromné. Věřím, že se nám společně podaří nabídnout divákům nejen skvělé filmy, ale i kousek tradiční festivalové nálady,“ říká prezident MFF KV Jiří Bartoška.

Dvojitý koncert Hradišťanu & Javory Beat bude v září!

ilustrační foto plakát

Jiří Pavlica, Hradišťan & Hana a Petr Ulrychovi, Javory Beat na jednom podiu. V prostějovském KaSCentru měli vystoupit 4. dubna hned na dvou koncertech. Kvůli koronaviru jsou vystoupení přesunuta na 22. září v 17 a 20 hodin.

Jiří Pavlica, který dnes stojí v čele Hradišťanu, byl dokonce po nějakou dobu členem skupiny Javory. Ale existují další svorníky, především je to charakter a obsah písní, dále jejich melodika a inspirační zdroje a v neposlední řadě je to také lidský aspekt - vlídný a upřímný přístup k posluchačům. Možná právě proto se obě kapely rozhodly zrealizovat několik společných koncertů se speciálním programem, ve kterém se představí nejen samostatně, ale také ve společné části, kde zazní nové písně i nová hudební aranžmá. (red) 

Hlasujme pro Gabrielu V.G. V objevu roku 2020 Rádia Haná!

Foto archiv Gabriela V.G.

Rádio Haná ve spolupráci s nahrávacím studiem TA musica a hudební skupinou O5 a Radeček vyhlásilo 3. ročník talentové soutěže pro mladé muzikanty. Ze všech registrovaných kapel posluchači Radia Haná v internetovém hlasování vybírají pět nejlepších, které postoupí do semifinále. Z nich vybere vítěze porota. 

Mezi soutěžícími je i Gabriela V.G. Muzikantka, skladatelka a textařka Gabriela Vodrážková Greplová je na Prostějovsku známá nejen jako dcera zakladatele kapely Arest Aloise Grepla. V té Gabriela od patnácti let hrála, účinkovala ale i v metalové kapele Tenebra. Teď se věnuje i svému sólovému projektu Gabriela V.G. 

Pro Gabrielu můžeme hlasovat na https://www.radiohana.cz/ankety/hlasuj/objev-roku-2020/Gabriela-V-G. (ber)

 

Tip na víkend: Autokino Šantovka slibuje skvělé zážitky

Foto ČSFD

Na venkovním parkovišti u galerie Šantovka v Olomouci vyrostlo počátkem května autokino, které se těší velké oblibě, a ve kterém budete mít možnost až do konce prázdnin zhlédnout řadu českých i zahraničních filmových trháků. A nejen to. Kromě projekcí filmů zde budou probíhat i unikátní divadelní představení formou autodivadla.

Dnes, tedy v sobotu ve 20:00, můžete v autokině zhlédnout snímek Rocketman, který vypráví životní příběh jednoho z nejúspěšnějších muzikantů současnosti, Eltona Johna. 

Nájezd vozidel na plochu probíhá vždy hodinu před začátkem promítání a za automobil zaplatíte 200 korun vstupné. Jen si dejte pozor na to, že uvnitř auta mohou být pouze dvě osoby.

 V neděli pak proběhne v autokině projekce snímku Tajemství touhy, a to v rámci cyklu AFOkino. Za vstup tentokrát pro automobil zaplatíte pouhou jednu korunu. 

Restaurování obrazů Jana Preislera podpoří krajská dotace

ilustrační foto

Čas je neúprosný a podepsal se na obrazech „Sen dívky“ a „Sen jinocha“ autora Jana Preislera. Čeká je tak restaurování. Práce na obnově obrazů finančně podpoří Olomoucký kraj

„Od hejtmanství jsme získali dotaci ve výši 180 tisíc korun. Nyní o jejím přijetí budou rozhodovat zastupitelé,“ nastínil primátor František Jura. Statutární město Prostějov o dotaci žádalo letos v únoru a bylo úspěšné. Žádost prošla hodnocením a byla schválena.

„Celkové předpokládané náklady na provedení restaurátorských prací činí téměř 373 tisíc korun. Smlouvu o poskytnutí dotace budeme zastupitelům předkládat na zasedání dne 16. 6. 2020,“ doplnil náměstek primátora Jiří Rozehnal. (red)

Lucie Bílá vystoupí v Prostějově v září!

ilustrační foto plakát

Po více než třech letech od vydání alba Hana se Lucie Bílá vrátila do bratislavského studia Littlebeat, aby zde natočila své nové studiové album Ta o mně.

Vybíralo se z více než čtyřiceti původních písní, z nichž následně producenti s Lucií připravili třiadvacet demonahrávek, ze kterých se nakonec na album dostalo třináct nejlepších.

Právě tyto písně měla Lucie Bílá představit v březnu 2020 v KaSCentru v Prostějově. Z důvodu koronavirové nákazy je koncert přesunut na 7. září. (red)

Katapult přijede do Prostějova v říjnu

ilustrační foto

S Nostalgia Tour 2020 měla v sobotu 14. března vystoupit v prostějovském KaSCentru kapela Katapult. Koncert byl z důvodu pandemie přeložen na 27. října.

Neuvěřitelný reprezentační program provede posluchače celou dlouhou kariérou skupiny /est.1975/ od nostalgických vzpomínek na mládí (a nejen fanoušků) až do žhavé současnosti. Během jediného večera a samotného koncertu tak spolu auditorium a kapela prožijí prostřednictvím stále živých písniček, a i kvůli emocionálnímu náboji, celý život. "Vstupenky zakoupené v předprodeji zůstávají platnosti," upozorňují pořadatelé. (red)

Hotovo. Červený domek v Kostelci na Hané opět připomíná básníka Petra Bezruče

Foto Olomoucký kraj

V novém kabátě a po letech znovu přístupný veřejnosti je domek v Kostelci na Hané, ve kterém žil básník Petr Bezruč. Olomoucký kraj investoval do opravy objektu téměř osm miliónů korun.

„Červený domek dlouho chátral. V minulosti se dokonce uvažovalo o jeho zbourání. Díky krajské investici teď v regionu přibylo další místo, kde lidé získají informace o životě a tvorbě umělce, který se zapsal do naší historie,“ řekl náměstek hejtmana pro oblast kultury a památkové péče Petr Vrána.

Česká televize spouští projekt na podporu kulturních akcí. Česká tleská

ilustrační foto ČT

Česká televize připravila další nový projekt. Tentokrát na podporu tuzemské kultury. Česká tleská chce pomoci pořadatelům kulturních akcí. ČT jim umožní, aby prostřednictvím obrazovky pozvali diváky na akce, které v létě chystají. Zájemci mohou své tipy posílat od 18. května.

Počínaje 18. květnem mohou všichni, kdo chystají výstavu, koncert, představení, nebo jakýkoli jiný program, jenž oživí kulturní život v České republice, posílat žádosti o podporu ve vysílání České televize. Organizátoři vybraných akcí budou vyzváni, aby přes aplikaci iReportér natočili videopozvánku, ze které následně Česká televize vyrobí spot, který odvysílá na obrazovce.