Zprávy

Lídr okresní ČSSD opět s heslem „V Olomouci za region Prostějovsko!“

Alois Mačák
Alois Mačák

A. Mačák, náměstek hejtmana pro dopravu: Peníze neprojídáme, ale investujeme!

Náměstek hejtmana Olomouckého kraje a člen Rady statutárního města Prostějova Alois Mačák působí ve veřejném životě od roku 1989, kdy se angažoval v Občanském fóru a v polistopadových odborech. Od roku 1994 je členem Zastupitelstva města Prostějova. Přes deset roků vykonával funkci místostarosty města Prostějova. V roce 2004 byl zvolen do Zastupitelstva Olomouckého kraje. V listopadu 2008 byl zvolen náměstkem hejtmana pro oblast dopravy. Požádali jsme jej o zodpovězení několika otázek týkajících se nejen dopravní problematiky.

Hádka skončila demolicí bytu

ilustrační foto MP

V neděli 13. září v odpoledních hodinách se na linku tísňového volání prostějovských strážníků obrátil muž s tím, že mu jeho přítelkyně odcizila francouzskou hůl a zničila zařízení bytu. 

Na místo vyslané hlídce oznamovatel uvedl, že přítelkyně mu navíc rozbila akvárko, poškodila zámek u dveří a napáchala další škodu. Strážníci dotyčnou ženu zkontaktovali na telefonu, který uvedl oznamovatel. Dle tvrzení ženy bylo vše jinak, než uvedl muž. K incidentu došlo předešlou noc, kdy ji měl přítel fyzicky napadnout, jelikož bere léky proti bolesti a zapíjí je alkoholem a poté je agresivní. Při pokusu dostat se z bytu poškodila zámek u dveří a sebrala mu francouzskou hůl, se kterou se po ní oháněl a udeřil ji. Tu pak nechala pod schody v domě.

Roušky nově ve školách. Ode dneška

ilustrační foto pixabay.com

Kvůli šíření koronaviru rozšiřuje ministerstvo zdravotnictví mimořádná preventivní opatření. Ode dnešního dne jsou roušky povinné kromě stávajících míst i ve třídách při vyučování pro všechny žáky, studenty i učitele s výjimkou tříd 1. stupně. O půlnoci na sobotu také musí zavřít všechny restaurace a bary až do šesté hodiny ráno.

Provozovny stravovacích služeb (restaurace, bary, apod.) musejí být pro veřejnost uzavřeny v době mezi půlnocí a 6:00 s výjimkou provozoven, které neslouží pro veřejnost (např. zaměstnanecké stravování, stravování poskytovatelů zdravotních služeb a sociálních služeb, ve vězeňských zařízeních apod.); tento zákaz se nevztahuje na prodej mimo provozovnu stravovacích služeb (např. provozovny rychlého občerstvení s výdejovým okénkem nebo prodej jídla s sebou bez vstupu do provozovny). (Zdroj MZ ČR)

Pozitivních na COVID je na Prostějovsku 83 lidí

ilustrační foto

V Olomouckém kraji je k pátečnímu ránu 513 nakažených COVID-19. Nejvíce nakažených evidují hygienici na Olomoucku, a to 222, na Přerovsku je 58 pozitivních, na Prostějovsku 83, Šumpersku 22 a Jesenicku 20 nakažených s koronavirem.

Na infekčním oddělení Nemocnice Prostějov je hospitalizováno osm pacientů s potvrzených onemocněním Covid-19. „Nikdo z nich není na oddělení ARO, které je určeno pro ty nejzávažnější pacienty,“ uvedla mluvčí nemocnice Radka Miloševská.

V Olomouckém kraji od počátku epidemie evidovali hygienici 1847 pozitivních osob, 1305 je vyléčeno. Testy podstoupilo 33852 lidí. (ber)

Tip na sobotu. Rodinný den na Zlaté farmě Štětovice

ilustrační foto

V sobotu 19. září od deseti hodin si můžete udělat výlet na Zlatou farmu ve Štětovicích. Koná se tam rodinný den.

„Můžete se těšit na opravdu bohatý program, dva skákací hrady, koníky, kočár tažený koňmi, Štětovické skanzen, lukostřelbu, výrobu strašáků, jarmark i vystoupení hanáckého folklorního souboru písní a tanců Klas Kralice na Hané,“ zve Zlata Mádrová s tím, že akce potrvá do 18 hodin. Vstup je zdarma.

Strach nemusíte mít z hladu a žízně. K dispozici budou pečená selata a dobroty z grilu, točené alko i nealko, vdolky a zmrzlina.

„Prosíme, dbejte bezpečnostních opatření ohledně COVID - 19, děkujeme,“ vzkazuje. (red)

Tip na sobotu. Dny Olomouckého kraje v Prostějově

ilustrační foto olkraj.cz

Olomoucký kraj letos slaví dvacet let. Právě v duchu narozeninové párty se tentokrát ponese druhý ročník znovuobnovených Dnů Olomouckého kraje. Konat se budou 19. září v Kolářových sadech.

Na pódiu se budou střídat místní umělecké školy, zájmové kroužky, mladé talentované kapely a jako hlavní hvězda vystoupí slovenský zpěvák Peter Aristone. Vidět budete moci integrovaný záchranný systém v akci i mobilní kino.

Pro nejmenší bude připraven bohatý doprovodný program. K dispozici budu atrakce, malování na obličej, dílničky, virtuální realita, fotokoutek, Dj a mobilní studio Radia Haná.

Těšit se můžete na spoustu občerstvení nejen od regionálních dodavatelů. (red) 

Soutěžte o vstupenky na podzimní Floru!

ilustrační foto

Jak PvNovinky informovaly, ve dnech 1. až 4. října 2020 bude výstaviště Flora Olomouc místem konání podzimní výstavy. Tradiční Hortikomplex představí výpěstky ovoce i zeleniny. Návštěvníky čeká i festival Olima a podzimní Zahradnické trhy. A vy s námi můžete soutěžit o vstupenky!

Postačí, když do 25. září pošlete na redakční e-mail redakce@pvnovinky.cz odpověď na otázku, jak se jmenuje hlavní expozice? Odpověď označte v předmětu FLORA. Pro pět vylosovaných máme vstupenky pro dvě osoby.

Svým přihlášením do soutěže dáváte souhlas s užitím vašeho jména, e-mailu, telefonu i adresy k účelům losování a následného vyhlášení soutěže a s předáním údajů partnerům akce či předání vstupenek osobně. (red)

Devítiletá Klárka zvítězila v soutěži Hledá se talent!

ilustrační foto ber

Hledá se talent je projekt organizace Děti v akci / Společně pro dětské domovy z. s. Jedná se o soutěž pro dětské domovy, ve které děti předvádějí svůj talent. Letos se konala po čtvrté. Uspěla v ní malá gymnastka z DD plumlov Klára Miková.

„Hlavním cílem projektu je v dětech podporovat jejich schopnosti, dovednosti a dát jim možnost seberealizace ve svém okolí, která je obzvlášť v dětských domovech velice důležitá. Vítězné dětské domovy se pak snažíme v rámci dalších navazujících projektů podporovat tak, aby co nejvíce dětí mohlo dále svůj talent rozvíjet,“ říká ředitel organizace Ladislav Samek.

Specialista na airbrush žije v Čelechovicích. Jeho práce obdivuje celý svět

Foto ber, archiv LP

Luboš Pírek se airbrushi, neboli americké retuši, věnuje už přes třicet let. „Je to nejdokonalejší a podle mě také nejkrásnější způsob nanášení a rozprašování barev, “vysvětluje muž, který o sobě tvrdí, že je velmi šťastný člověk.

Do malé dílničky za ním s touhou po zkrášlení přijíždějí hlavně motorkáři. „Dříve byl velmi populární motiv lebky, dnes jsou to hlavně grafiky. Ty jsou mnohem pracnější, než malby. Jen nádrž motorky mi trvá jeden a půl měsíce,“ ukazuje své nejnovější dílo. Luboš dokáže „pomalovat“ všechno, i přilby, víčka od nádrží aut, celou motorku. „Vypadá to jako snadné, ve skutečnosti jsou to stovky hodin práce. Samotná malba tak pracná není, pokrývá ji ale patnáct až dvacet vrstev laku. A každá se musí vyleštit k dokonalosti,“ říká. 

Podzimní Flora Olomouc se blíží! Budou i volňásky!

ilustrační foto

Tradiční podzimní přehlídka ovoce a zeleniny letos opět láká na ukázku těch nejlepších českých výpěstků. Hlavní expozice Zdravá rostlina se zaměří nejen na krásu rostlin a plodů na pohled, ale zejména na vnitřní složení a zdraví prospěšné látky uvnitř. Flora Olomouc - Hortikomplex, festival Olima a podzimní Zahradnické trhy se uskuteční 1. – 4. října 2020 na Výstavišti Flora Olomouc.

Autorkou hlavní expozice je floristka Pavlína Švecová. „Zdravá rostlina není jen ta, která je krásná a atraktivní na pohled, ale ta, která je “krásná” i uvnitř pod svým povrchem. Ráda bych prostřednictvím výstavy poukázala na to, jací strašáci nás při vypěstování krásné zdravé rostliny trápí a čím vším se musí potýkat nejen velkopěstitelé, ale i my drobní pěstitelé na svých zahrádkách“ vysvětluje koncept hlavní expozice autorka.