Extrémně vyhublý kůň z Hrušky má nový domov

Extrémně vyhublý kůň z Hrušky má nový domov
Foto SVS ČR

Koně, trpícího podvýživou, objevili pracovníci Státní veterinární správy (SVS) v březnu u chovatelky v Hrušce. SVS kvůli tomu podala městu Prostějov podnět k projednání přestupku a navrhla umístit extrémně vyhublého koně do náhradní péče. Chovatelka, které hrozila pokuta až půl milionu korun, koně prodala.

Kontrola z olomoucké krajské správy SVS podle mluvčího Petra Vorlíčka zjistila, že kůň je extrémně vyhublý. „Viditelné byly žeberní oblouky, silně vystouplý kohoutek, páteř a rovněž křídla obratlů. Kůň navíc neměl žádnou hmatatelnou vrstvu podkožního tuku a osvalení koně bylo minimální," popsal stav zvířete. Na desetibodové stupnici, kde jednička znamená vyhublost a desítka obezitu, byl kůň veterináři zhodnocen stupněm dva. „Takovéto omezování výživy považujeme za zcela nevhodné pro chov koně, neboť dochází k narušení zdravotního stavu. Zhoršený výživný stav zapříčiňuje snížení obranyschopnosti organismu, a tím celkové zhoršení zdravotního stavu. Zvíře je vnímavější ke všem negativním vlivům ve svém okolí," uvedl Vorlíček. Podle veterinářů není týranému koni zajištěno dostatečné množství krmení a vody, takže požádali prostějovský magistrát o umístění koně do náhradní péče. „Další setrvání zvířete v péči tohoto chovatele by znamenalo zhoršení výživného stavu s reálnou možností úhynu," dodal Vorlíček. 

Záchranu koně měl na starosti prostějovský odbor životního prostředí, chovatelka ho ale předběhla. „Koně ještě před odebráním prodala. Zvíře je nyní v pořádku v péči jiného majitele,“ sdělila mluvčí magistrátu Anna Kajlíková. Ženě, u níž veterináři týraného koně našli, hrozila pokuta až 500 tisíc korun za porušení zákona na ochranu zvířat proti týrání. „Přestupek proti tomuto zákonu příslušný odbor projednal a uložil sankci, její výši však nelze zveřejnit, protože se nejedná o veřejný údaj,“ odpověděla na dotaz ohledně trestu Kajlíková.

Na Prostějovsku je to první případ za deset let, kdy mělo být odebráno zvíře ze zájmového chovu. (ber)

Poslat nový komentář