Olomouc zve na Noc vědců

Olomouc zve na Noc vědců
ilustrační foto plakát

Letošní Noc vědců se uskuteční v pátek 6. října od 18 hodin. Program čeká na návštěvníky většiny fakult Univerzity Palackého, Pevnosti poznání, Vědeckotechnického parku UP, Fakultní nemocnice Olomouc nebo univerzitní botanické zahrady.

Noc vědců patří k největším populárně-vědeckým akcím v regionu a ani první říjnový pátek tomu nebude jinak. "Malí i dospělí budou mít po roce jedinečnou příležitost navštívit univerzitní prostory po setmění a setkat se zde nejen se skutečnými vědci, ale především s vědou v jejích netradičních podobách," přiblížil prorektor UP pro vnější vztahy Petr Bilík. Letošní program Noci vědců nabídne více než stovku různých atrakcí – od pokusů a interaktivních prezentací, digitálního planetária přes videomapping na fasádu Pevnosti poznání a 3D tisk ve Vědeckotechnickém parku UP až po interaktivní workshopy, které bude spojovat téma mobility – ústřední motiv letošního ročníku Noci vědců. "Letos dojde dokonce i na mládeži nepřístupný program. Ústav normální anatomie nabídne návštěvníkům své anatomické muzeum, kam bude možný vstup od 15 let, přičemž teenageři ve věku 15–18 let budou moci přijít pouze v doprovodu rodičů," dodala tisková mluvčí univerzity Gabriela Sýkorová Dvorníková. 

Nejbohatší program se chystá tradičně na přírodovědecké fakultě, v Pevnosti poznání a na fakultě pedagogické. V její budově na Žižkově náměstí si budou moci děti vytvořit vlastní svícen nebo si postavit robota z LEGO Robot. Připravena pro ně bude i 3D virtuální realita, minidrony či laserová klávesnice. "Na přírodovědecké fakultě připravíme nejen klasické pokusy z oblasti fyziky a chemie, ale i program představující mobilní barvy, levitující objekty nebo geocaching," řekla Martina Šaradínová z přírodovědecké fakulty. Neméně atraktivní program chystá Pevnost poznání, která kromě stávající expozice připravuje videomapping na fasádu budovy nebo výlet za netopýry. "Na organizaci celé akce se podílí více než čtyři stovky zaměstnanců a studentů. A v loňském roce si program nenechalo ujít přes šest tisíc návštěvníků," doplnila Sýkorová Dvorníková.

Na filozofické fakultě se budou zkoumat neuronové sítě a jejich možné využití pro tvorbu umělé inteligence. Cyrilometodějská teologická fakulta nabídne fair trade občerstvení, benefiční koncert nebo čtení bible pod vodou, kdy mohou zájemci hledat citáty v bibli ponořené ve vodě. Na své si přijdou i fanoušci pohybových aktivit a sportu. V Aplikačním centru BALUO při fakultě tělesné kultury si mohou návštěvníci aktivně zasportovat, absolvovat vybrané diagnostické testy a dozvědět se o nových projektech na fakultě. Své prostory v neposlední řadě otevře v rámci Noci vědců i Fakultní nemocnice Olomouc, kde bude pro příchozí připraven pohled do zákulisí transfuzního oddělení a také prohlídka systému potrubní pošty, která slouží k přenosu informací a biologického materiálu v areálu nemocnice. 

Bližší informace naleznete na https://nocvedcu.upol.cz/

(Zdroj UPOL)

 

Poslat nový komentář