Jak pracuje úřad práce?!

Jak pracuje úřad práce?!
ilustrační foto inteernet

 

Úřad práce by měl lidem pomoci při hledání zaměstnání. S neustále stoupající nezaměstnaností a absencí pracovních míst si úředníci poradili po svém. Na mnohá výběrová řízení posílají nezaměstnané zcela nesmyslně. Ti ale odmítnout nemohou.

„Poslali mě do Hopi dělat fakturantku. Paní byla už docela vytočená, protože požadavek jasně stanovil, že hledají někoho s ekonomickým vzděláním a navíc se znalostí němčiny. Já jsem švadlena a trochu mluvím rusky,“ řekla PvNovinkám pětapadesátiletá Jana. Dáma, která jí vystavila zamítavé stanovisko, jí sdělila, že je od rána asi šedesátá, zatím ale nepřišel nikdo, kdo by požadavky splňoval.

Vašek skončil na úřadu práce před sedmi lety. Kvůli epileptickému záchvatu přišel o řidičák a tím i o práci, byl totiž řidič z povolání. Od té doby si prošel neskutečnými peripetiemi. „I když od té doby jsem už nikdy záchvat neměl, papíry jsem zpět nedostal. Na invalidní důchod to není, ale normální práci nikde neseženu. Nesmím dělat u žádného stroje, nesmím dělat sám,“ posteskl si sedmapadesátiletý muž. Naposledy ho z úřadu práce „hnali“ do cukrovaru ve Vrbátkách. „Bylo nás tam kolem padesátky, brali dva,“ dodal. Odmítnout ale nemohl, i když věděl, že jeho cesta je zbytečná. „Vyhodili by mě z pracáku a co pak,“ pokrčil rameny.

Stejně na tom byla o dva roky starší Eva. I ona je dlouhodobě nezaměstnaná, navíc ji omezuje zdravotní stav. I tak ji úřednice poslala na výběrové řízení na veřejně prospěšné práce do obce, vzdálené od Prostějova 15 kilometrů. „Nemám auto, takže jsem jela v 8 ráno tam a v jednu odpoledne zpět. Řízení bylo sice na půl desátou, ale bylo tam tolik lidí, že mi spoj v 11 ujel,“ uvedla. Navíc z ní byla stejně jako z většiny dalších uchazečů přijímací komise v šoku. „Hledali chlapa, který umí s motorovou pilou, bonus byl řidičák na traktor. Já mám francouzskou hůl, bez níž chodím jen velmi těžce a traktor, o tom vím, jak vypadá,“ dodala s tím, že práci samozřejmě nedostala.

Všichni oslovení se shodují v jednom, to, že práci, za kterou je úřad poslal, nedostali a navíc se cítili docela trapně, protože nesplňovali žádnou z požadovaných znalostí, což otřáslo jejich už tak chatrným sebevědomím.

Podle mluvčího Ministerstva práce a sociálních věcí Petra Sulka nelze práci, kterou uchazeči nabídne příslušný úřad práce, odmítnout. Jinak mu hrozí vyřazení z evidence. Stejné jsou podmínky při veřejně prospěšných pracech (VPP). „VPP jsou časově omezené pracovní příležitosti, sjednávané na dobu maximálně 12 měsíců. Podporováni jsou přednostně uchazeči o zaměstnání, kteří jsou nepřetržitě vedeni v evidenci déle než 5 měsíců a jsou ohroženi dlouhodobou nezaměstnaností,“ dodal. Podle ministerstva se jedná zejména o práce nekvalifikované, spočívající v údržbě veřejných prostranství, úklidu a údržbě veřejných budov a komunikací nebo jiných obdobných činnostech ve prospěch obcí nebo ve prospěch státních nebo jiných obecně prospěšných institucí.

Rozhodnutí tedy stále spočívá na pracovních jednotlivých „pracáků“. „Vím, že musí postupovat podle zákona a lidi na tyhle akce posílat. Někdy by si ale měli přečíst, koho a hlavně kam posílají. Zdravý rozum zřejmě občas nefunguje,“ dodal Vašek. (ber)

Komentáře

no tak k tomuto není co dodat snad jen to, lidé nezblázněte z úřadu práce. Myslím, že jsme v Kocourkově

 

Poslat nový komentář