Válečný veterán z Kraliček dostal Záslužný kříž. Od ministra

Válečný veterán z Kraliček dostal Záslužný kříž. Od ministra
Foto Eva Frýbortová

Výnosem ministra obrany České republiky byl 8. května 2017 vyznamenán za výjimečné zásluhy o obranu republiky a jejího ústavního pořádku Ján Svítek. Dvaadevadesátiletý plukovník ve výslužbě žije v Kraličkách u Prostějova.

Dnes dvaadevadesátiletý pilot Ján Svitek pochází ze Slovenska a bojoval i ve Slovenském národním povstání. „Tam jsem se dostal do Zvolenského pluku, kde mi bylo ctí sloužit mimo jiné pod velením Františka Fajtla,“ vzpomínal veterán.

Po potlačení povstání se stal příslušníkem partyzánské skupiny "Imrich" a "Rodina". Po válce zůstal v armádě u letectva, kde prošel řadou velitelských a technických funkcí, mimo jiné válce pracoval co by pedagog na prostějovském leteckém učilišti. V prosinci 1983 byl přeložen do zálohy. 

Už dříve byl Ján Svítek oceněn Čs. medailí Za chrabrost a Řádem Slovenského národního povstání. Nyní obdržel Záslužný kříž ministra obrany České republiky III. stupně.

S nesmírně komunikativním mužem s vynikající pamětí a chutí do života měli před časem možnost besedovat i členové Střeleckého klubu Vrahovice. (ber)

 

Poslat nový komentář