Lidová řemesla ve velikonoční Zlaté bráně

Lidová řemesla ve velikonoční Zlaté bráně
Foto TZ
Další fotky: 
Lidová řemesla ve velikonoční Zlaté bráně
Lidová řemesla ve velikonoční Zlaté bráně

Nádherné prostředí OC Zlatá Brána patří už po několik let dvakrát v roce zástupcům lidových řemeslníků, kteří zde předvádějí svá tradiční řemesla, nebo naopak řemesla nová, která už mají blíže k umění, než řemeslu. A i Zelený čtvrtek letošního roku patřil více než tuctu řemeslníků z celé republiky, kteří se přijeli pochlubit svým uměním, často nenápadným.

Po několika letech přijel do Prostějova pan Ondra, který dělá právě ty nádherné holubičky, které se vznášely nad jídelním stolem našich prapředků v obyčejných chalupách a vypadají jak z dřevěné krajky. „Jsem rád, že po dvou letech problémů s rukama jsem mohl zase do Prostějova přijet, máte to tady moc pěkné“, řekl pořadatelům  - a k předvedení svého řemesla potřeboval jen malý stolek, nožík a předpřipravené špalíčky dřeva. A jak mu šla práce od ruky!

Opačným řemeslem – bez tradice, ale nádherným, se pochlubila paní Hejlová, která vyrábí papírové krajky a skládačky z pergamenového papíru. „Víte, jsem si vědoma toho, že to není nějaké spotřební řemeslo, běžná záležitost, ale někdy si člověk chce sobě či někomu jinému udělat radost, a já do Prostějova, potažmo do Zlaté brány jezdím velmi ráda“. Tak zdůvodnila důvod, proč přijala pozvání pořadatelů. A co vše bylo k vidění – patchwork, kraslice všech typů, velikonoční dekorace, keramika od dvou hrnčířů, tkaní na stavu, výrobky z dílny Charity či klientů Lipky, dokonce i drobné pamlsky z jejich cukrárny. Drátované šperky a ozdoby, figurky z kukuřičného šustí, háčkované ozdoby, deky a koberečky  - zkrátka o Vánocích nezapomeňte a přijďte se podívat na lidová Vánoční řemesla. Budou opět ve Zlaté Bráně. (TZ)

 

Poslat nový komentář