Druhé hodiny budou měřit čas na dětském hřišti

Druhé hodiny budou měřit čas na dětském hřišti
ilustrační foto

Rada města schválila přijetí daru venkovních hodin na ocelovém stojanu opatřeném hlásičem pro Městskou policii a rychlou záchrannou službu v celkové hodnotě 150.000 korun od Občanského sdružení  „PŘIJDU VČAS.” Podle rozhodnutí rady budou nainstalovány u dětského hřiště v Kolářových sadech. 

Na území města se jedná už o druhý exemplář, první měří čas na hry u dětského hřiště na Neumannově náměstí. Hodiny jsou určené výhradně pro dětská hřiště, odměřují čas her, hlásič přivolá strážníka nebo zdravotníka v případě potřeby, rozesmátý koš pohltí všechny odpadky.

Téměř tříletý provoz se osvědčil a hodiny jsou instalovány už i v jiných městech na Moravě.

„Trvalo mi víc než dva roky, než jsem dotáhla do konce svou myšlenku umístit k dětskému hřišti hodiny s možností rychlého a jednoduchého přivolání první pomoci. Děti většinou nenosí na hřiště ani hodinky, ani mobil, aby je nerozbily nebo neztratily. Pak je problém přijít domů v čase, který rodiče vyměřili. Dobře to znám z vlastní zkušenosti, často jsem se zlobila na dceru, když přišla domů později. Přece jsem nemohla osmiletému dítěti říct, ať se zeptá na čas někoho dospělého, když jsem jí nabádala k tomu, aby nemluvila s cizími lidmi,“ vysvětlila autorka nápadu a duše celého projektu Jana Kostelníková. 

Založila občanské sdružení Přijdu včas, získala krajskou dotaci z projektu Zdravé město a její aktivitu podpořila i řada sponzorů. Přesto musela sáhnout hluboko do vlastní kapsy, aby mohly první hodiny konečně odměřovat čas u dětského hřiště. S buldočí vytrvalostí obcházela úřady a instituce a se stejnou vytrvalostí narážela na negativní postoj úředníků prostějovské radnice i zastupitelů. Prý se jim hodiny nelíbí, nepřijali je ani jako dar. Nakonec získala od prostějovské radnice alespoň bezplatný pronájem na jeden metr čtvereční pozemku u dětského hřiště, firma Strabag jí sponzorsky stojan na hodiny zabudovala a zabudovala i kabel elektrického proudu, aby mohl hanácký kohoutek na korouhvičce hodin ohlásit svým kokrháním poledne a večerní klekání v 18 hodin. Hlásič městské policie a záchranné služby funguje jako mobilní telefon.

Dnes je situace jiná, díky podpoře paní prezidentové Klausové a generála Hynka Blaška se počáteční nevůle obrátila a výsledkem jsou další hodiny na dětském hřišti. Do provozu budou slavnostně uvedeny 22. června.      

(jap)

Poslat nový komentář