Záchranné práce na říčce Blatě pokračují další etapou

Záchranné práce na říčce Blatě pokračují další etapou
ilustrační foto

Začátkem tohoto týdne bude firma Biofond pokračovat v další fázi biologického čištění říčky Blata, kde došlo před 14 dny k ekologické havárii. 

Do říčky byl aplikován roztok s bakteriemi, pravděpodobně už v úterý 24. července proběhne druhá fáze biologického čištění řeky – do toku v nadjezí v Těšeticích přidají pracovníci firmy Biofond chemickou látku zeolit.

Povodí Moravy, s.p. ve spolupráci s firmou Biofond bude začátkem tohoto týdne dávkovat do řeky Blaty v nadjezí v Těšeticích 400 kilogramů zeolitu, který bude naočkovaný mikroorganismy. Bakterie pomohou vyčistit vodu, kontaminovanou kejdou. Jedná se o druhou fázi revitalizace toku – první fázi (rozstřik roztoku po dně) provedla firma v pátek 13. července.

„Celkové náklady na tuto metodu jsou 140 tisíc korun a Povodí Moravy, s.p. ji využívá vůbec poprvé. Pokud se tato metoda čištění vody osvědčí, chceme ji využít i na dalších místech - například v rybníku Bidelec v Plumlově,“ uvedla tisková mluvčí Povodí Moravy Gabriela Tomíčková.

Poslední výsledky měření kvality vody v řece Blatě ukázaly, že nejhorší situace zůstává v nadjezí v Těšeticích, kde je zadržováno stále velké množství kejdy. Mnohem lepší situace je na toku od Štětovic až po soutok s řekou Moravou, kde se kvalita vody podle chemických rozborů blíží už obvyklým hodnotám. Horní měřený úsek Blaty je stále znečištěný, ale kvalita vody se také výrazně zlepšila. Monitorování bude pokračovat i nadále, pracovníci Povodí Moravy se zaměří právě na nadjezí v Těšeticích.

(red)

 

Poslat nový komentář