Co týden dal (29. 7. - 4. 8.) Zlato versus Kocourkov

Co týden dal (29. 7. - 4. 8.) Zlato versus Kocourkov
ilustrační foto

Řekla bych, že je jen velmi málo těch, kdo nesledují olympijské klání v Londýně. Super byla sobota. Osmý den olympiády byl pro Česko dnem první zlaté. Po dvou stříbrných medailích kajakáře Vavřince Hradilka (jde mimochodem o naši historicky první kajakářskou olympijskou medaili) a Ondřeje Synka ze skifu vybojovala první zlato Miroslava Knápková na skifu. A aby byla radost ještě větší, doposud lehce opomíjená střelkyně Alena Sýkorová přidala bronz. Takže – i když nám některá želízka v ohni jaksi vyhořela naprázdno, doufejme, že medailová nadílka se bude opakovat i v příštích dnech.

To, co se neoficiálně proslýchalo v kuloárech prostějovské sociální demokracie už nějakou dobu, se stalo skutkem. Její dlouholetý člen, zastupitel a radní Jaroslav Faltýnek, byl na ustavujícím sněmu hnutí ANO 2011 Andreje Babiše zvolen místopředsedou a jeho členství v ČSSD tak zaniklo. Jak znám poměry v této organizaci, tak si myslím, že se sice najde pár lidí, kterým se srdíčko radostí zatetelí, ale v podstatě místní soc.dem přišla o velmi zkušeného komunálního politika. Navíc schopného manažera, který dokázal pro stranu získávat finanční prostředky. A to před blížícími se krajskými volbami není zrovna dobrá zpráva.

Po velmi, velmi dlouhé době jsem se byla kouknout na přehradu. Je přímo výstavně zarostlá vysokou zelení. To prý nevadí, tvrdí někteří rádoby odborníci. Jenže jsem jistila, že mezi chataři-starousedlíky už panuje poněkud značný pesimismus. „Hráz  to nemůže přežít ve zdraví,  její oprava spolkne další stamiliony. Neřeší se příčina problému – vesnice nad přehradou pořád nejsou odkanalizované. V Plumlově sice kanalizace je, ale starý Plumlov na ni stejně není připojený. Chaty na přehradě nikdo nekontroluje, jestli mají septiky a zda je nechávají vyvážet. Po vypuštění přehrady klesla hladina spodní vody nejmíň o čtyři metry.“ To je fakt jen malá část připomínek starousedlíků. Do revitalizace plumlovské přehrady se před více než čtyřmi lety angažovali dva politici ODS. Z jednoho se stala politická mrtvola po minulých parlamentních volbách, druhý si hraje (aspoň podle jeho parlamentní aktivity) na mrtvého brouka už nyní. A přehrada? Záleží na ní vůbec někomu?

Dnes mě v televizních zprávách zaujala informace o podvodném prodeji léků na internetu. Zaznělo v ní, že Česko je rájem padělatelů a překupníků. No, když někdo nakupuje levné padělky přes internet, vystavuje se určitému nebezpečí. Ovšem mě naštvalo něco jiného. Před dvěma roky pár opilců opakovaně vniklo do skautského tábora a mimo jiné se dožadovalo po nezletilých děvčatech sexu. Vedoucí s pomocí ostatních skautů násilníky svázal a zavolal policii. Opilci ho pak zažalovali  - prý s nimi neurvale zacházel. A soud první instance člověka, jenž chránil děti, za něž měl odpovědnost, podmínečně odsoudil. Tipovala bych Kocourkov, ale fakt se to stalo u nás. Po dvou letech sice vyšší soud rozsudek zrušil, ale dovedete si představit, co ten skautský vedoucí ty dva roky prožíval? Co jsme to za zemi, kde si násilník stěžuje a soud mu vyhoví?

Olga Katolická

Poslat nový komentář