Klokánek v Prostějově pomůže dětem v nouzi

Klokánek v Prostějově pomůže dětem v nouzi
ilustrační foto

Prostějov bude mít svůj Klokánek. Tedy zařízení, které pomáhá dětem v nouzi. O ty se tu budou starat pracovníci prostějovské pobočky Fondu ohrožených dětí.

Zelenou dalo v uplynulých dnech Klokánku město, které fondu darovalo dům se zahradou v Zahradní ulici, ve kterém doposud sídlila Česká školní inspekce. „Nabídka nemovitosti pro Klokánek přišla z naší strany. Jako volení zástupci občanůsi uvědomujeme, že dnes přibývá rodin v obtížné životní situaci, na kterou by určitě neměly doplácet děti,“ řekl Miroslav Pišťák, primátor statutárního města Prostějova.

V Prostějově tak budou mít 17. Klokánek v republice, kdy se otevře však zatím není jasné. „Objekt si zástupci sdružení prohlédli a moc se jim líbí. Rekonstrukci a přebudování nemovitosti na centrum Klokánek s byty první kategorie provede Fond ohrožených dětí z vlastních prostředků,“ uvedl Jiří Pospíšil, první náměstek primátora.

A právě finance na přebudování stávajícího prostoru jsou hlavním problémem fondu. "Budova je skvělá, pro naše účely je také na vhodném místě. Rádi bychom provedli přestavbu tak, aby vzniklo 4 až 6 bytů, do kterých se tak vejde až 24 dětí," informuje Regina Šverdíková z prostějovské pobočky Fondu ohrožených dětí s tím, že časový horizont zatím není schopná odhadnout. "Nejprve se musí vše domluvit, poté necháme vypracovat projekt a začneme shánět peníze."

V České republice zatím funguje 16 Klokánů, jeden z nich dokonce v Dlouhé Loučce na Olomoucku. Kvůli nedostatku míst a absenci vlastních prostor však prostějovské děti musely často putovat několik desítek i stovek kilometrů. "Zatím jsme vozili děti do Kroměříže, ale také například do Jindřichova Hradce. Takové odloučení je pro rodiny, které třeba jen na chvíli potřebují překlenout problémové období, strašné," myslí si Šverdíková.

A jak vlastně Klokánek funguje? "Zařízení funguje na principu rodinné péče, u dětí se střídají vždy po týdnu dvě tety, které s nim dodržují pravidelný denní režim. Nemají tak pocit, že by byly někde v ústavu, vždycky jim říkáme, že je to jakoby byly na prázdninách," vysvětluje Šverdíková. Podle ní však potřebnost Klokánku spočívá i v další věci. "Když nám rodiče v nouzi dají sami děti dohodou, mohou si je zase vyzvednout a nemusí se kvůli tomu obracet na soud. Jsme tak schopni pomoci například lidem, kteří přišli o bydlení, děti u nás zůstavají do doby, než mohou zpátky k rodičům a je jedno, zda je to za měsíc či hned druhý den," doplňuje Šverdíková.

(bat)

Poslat nový komentář