Při mimořádných událostech budou vznikat dočasná informační centra

Při mimořádných událostech budou vznikat dočasná informační centra
ilustrační foto

Hasiči, zdravotníci a policisté budou při větších mimořádných událostech v Olomouckém kraji zřizovat dočasná informační centra pro občany. Ta mají sloužit veřejnosti k získávání důležitých údajů, aniž by přitom byly zatěžovány klasické tísňové linky.

Materiál, jímž se složky integrovaného záchranného systému budou v takových situacích řídit, projednala v pondělí Bezpečnostní rada Olomouckého kraje. „Chceme veřejnost operativně informovat. Pomůže to jak samotným občanům, tak i záchranářům,“ konstatoval hejtman Martin Tesařík.

Informační centrum bude moci vzniknout při mimořádné události postihující minimálně 20 osob, při hromadných dopravních nehodách, uzavírkách dálnic, rychlostních silnic a železnic a při povodních či při úniku chemických látek. O zřízení budou moci požádat například i starostové obcí s rozšířenou působností.

Úkolem centra nebude primárně informovat média, jimž budou i nadále k dispozici mluvčí příslušných složek, ale přímo veřejnost. Cílem bude odlehčit tísňovým linkám, na něž občané v případě mimořádných situací volají spíše kvůli zjištění informací a nikoliv k nahlášení problému.

Středisko bude zřizovat Hasičský záchranný sbor Olomouckého kraje. Jeho služeb bude využívat i policie a zdravotnická záchranná služba. Středisko bude mít vyčleněno telefonní číslo a mailovou adresu obsluhované po zřízení čtyřmi pracovníky hasičského záchranného sboru. Personální obsazení se bude dále měnit podle aktuální potřeby. Pracovníci budou jednak komunikovat přímo s kolegy v místě zásahu a jednak informace dále poskytovat tazatelům.

Zdroj:Olomoucký kraj

Poslat nový komentář