Co týden dal (24. - 29. 9.)

Co týden dal (24. - 29. 9.)
ilustrační foto

Ať už se tento týden stalo cokoli, čtvrteční uvolnění prohibice zřejmě většinu ostatních událostí předčilo. Zatímco v některých hospodách se už večer vesele nalévalo, jinde byli opatrnější (nebo možná nepřipravenější). Nicméně nespokojených hlasů kvůli povinnému testování lahví z restauračních skladů přibývá. Na druhou stranu úžasně rychle zareagovali v GRANETTE & STAROREŽNÁ Distilleries, kteří svou podnikovou prodejnu v Prostějově otevřeli už v pátek, svátek nesvátek.

Mimochodem, ještě předtím sdělil mluvčí společnosti, že se likérka bude bránit právní cestou proti nepodloženým nařčením a útokům. O co vlastně jde? Některá média po vypuknutí metanolové aféry zveřejnila etikety lahví, mezi nimi i Hanácké vodky. Z textu pak čtenář mohl získat dojem, že jde o závadné a pančované značky. Korunu tomu nasadil sám ministr Kalousek, který minulý týden v televizním pořadu Partie přímo jmenoval Hanáckou vodku v souvislosti s metanolovým nebezpečím. Výrobce má k dispozici stanoviska Policejního prezidia i Ministerstva zdravotnictví ČR, že naše Hanácká vodka nikdy nefigurovala mezi produkty, které by obsahovaly metylalkohol či jinak závadný alkohol.

Navíc GRANETTE & STAROREŽNÁ Distilleries tvrdí, že ještě před propuknutím metanolové aféry předala Celní správě důkazy o konkrétním případu existence černého trhu s alkoholem s upozorněním na možné daňové úniky. Příslušné orgány tomu prý nevěnovaly adekvátní pozornost.

V každém případě se o důsledcích první prohibice v poválečné historii země bude mluvit ještě hodně dlouho a škody budeme sčítat ještě déle.

Čtvrtek se také zapsal do paměti většiny řidičů. Protože byla úplně uzavřena část Olomoucké ulice a pokud jste chtěli do Držovic, museli jste přes Vrahovice, docházelo na některých místech k dopravním kolapsům. Dokonce jsem po dlouhé době uviděla dopravního policistu řídit provoz na křižovatce a pobavilo mě zděšení jedné řidičky: „Ježíš, já už zapomněla, co jeho znamení vlastně znamenají! Od autoškoly jsem strážníka na křižovatce neviděla!“

Opět se potvrdilo, že všechno zlé je k něčemu dobré. Řízení provozu na křižovatce si tak v paměti osvěžili nejen řidiči, ale i samotní policisté.

A pátek nás definitivně zařadil do velkého světa. K Václavu Klausovi se klidně dostal člověk, přitiskl mu pistoli k boku s tiskl spoušť. Naštěstí to byla plastová atrapa, ale i tak. Pan prezident se prý zlobil na ochranku a já se mu nedivím. A připadám si už jako v Americe.

Olga Katolická

Poslat nový komentář