V Otaslavicích uctili památku Josefa Františka

Ladislav Županič pokládá s podplukovníkem v. v. Milanem Koutným, bývalým velitel
ilustrační foto

Památku předního českého válečného letce si připomněli na shromáždění v sobotu 6. října zástupci leteckých klubů, představitelé města Prostějova a Olomouckého kraje, ale i řada lidí z blízka i daleka. Na místě byl i oblíbený herec Ladislav Županič, který na sebe prozradil, že je čestným členem Svazu letců České republiky.

„Hrdiny, jako byl Josef František, bychom měli mít vždy v té největší úctě a jejich odkaz bychom měli náležitě opečovávat,“ řekl Ladislav Županič, který kandiduje v blížících se senátních volbách jako nestraník za Prostějovsko.

„Jsem proto moc rád, že jsem měl tu čest zúčastnit se sobotní vzpomínkové akce. Otaslavičtí nám důstojnou vzpomínkou připomněli, jak je důležité vzpomínat na naše hrdiny, kteří nám svými činy ukázali, že za demokracii má smysl bojovat,“ doplnil Županič.

(mat)

 

Josef František, (7. října 1914 v Otaslavicích – 8. října 1940 v Cuddington Way v Ewellu, v hrabství Surrey, Anglie) byl český stíhací pilot, letecké eso. Se svými 17 jistými sestřely německých letadel se stal nejlepším spojeneckým pilotem celé bitvy o Británii.

Za svého života i posmrtně byl oceněn mnoha vyznamenáními, mezi jinými řádem Virtuti Militari 5. stupně, obdržel britskou Distinguished Flying Medal se stužkou jako vůbec první cizinec.

Po roce 1989 byl na počest tohoto pilota pojmenován prostějovský aeroklub sídlící na vojenském letišti, kde bylo vojenské letecké učiliště.

Zdroj: wikipedia.cz, redakčně upraveno, celé heslo naleznete zde: http://cs.wikipedia.org/wiki/Josef_Franti%C5%A1ek

Poslat nový komentář