Co týden dal (15. - 20. 10.)

Co týden dal (15. - 20. 10.)
ilustrační foto

Taky by se to dnes mohlo jmenovat Od voleb do voleb. Před týdnem jsme zvolili krajské zastupitele a dnes potvrdili ve funkci senátorky Boženu Sekaninovou. Pobavilo mě, když v sobotu večer předsedkyně poslanecké sněmovny v reakci na volební debakl ODS upozorňovala na hrozící nebezpečí spojení ČSSD s komunisty. Varování před „rudou září“ se vůbec stalo oblíbeným sloganem našich politiků. Neuvědomují si, že vzhledem k výsledkům voleb v jednotlivých krajích už o hrozbu dávno nejde.

Státní kase prý hrozí až desetimiliardový výpadek, pokud poslanecká sněmovna nepřehlasuje prezidentské veto důchodové reformy. Moc tomu nerozumím, ale v podstatě jde zase o nedokonalost našich zákonů, novel zákonů, novelizací novel a podobně. Naši vládní činitelé tvrdí, že to byla od Václava Klause zlomyslnost, když jejich návrh smetl ze stolu. Mezi námi, jakou důvěru si zasluhuje vláda, která se přes média hádá s prezidentem a obviňuje ho ze zlomyslnosti?

Loňská topná sezona stála naši rodinnou pokladnu jedenadvacet tisíc korun. Podotýkám, že podlahová plocha našeho bytu je nějakých 59 metrů čtverečních, takže neotápíme žádné hradní prostory. Dnes jsem si na internetu přečetla, že se zase zvedne cena elektřiny kvůli tzv. obnovitelným zdrojům a že proti tomu už protestují velcí odběratelé. Cena elektřiny pro průmysl je prý u nás nejvyšší v celé Evropě. Aspoň v něčem jsme první. Jen si nejsem jistá, že je to to pravé...

Dnešní třicátníci by si měli začít spořit na důchod, pokud na stáří nechtějí chodit o žebrácké holi. Dnešní třicátníci to vůbec mají jednoduché. Vždy se najde (alespoň na internetu) někdo, kdo jim poradí. Že by měli investovat do vlastního bydlení, spořit si na důchod, přispívat rodičům na penzi... To je všechno hezké. Na finanční propočet jednoho z třicátníků, z nějž vyplynulo, že průměrné české rodině s dítětem na spoření nezbývá, reagoval nejmenovaný finanční poradce, že to je pouze výběr priorit, do nichž investujeme. Prý dobře vychované dítě je úžasnou investicí... Docela mě to nadzvedlo – je to možná věc názoru, ale odmítám pokládat dítě za investici.

Olga Katolická

Komentáře

Svatá pravda, díky za vyjádření i mých myšlenek... Zdravím, Lída

Poslat nový komentář