Kraj povedou sociální demokraté společně s komunisty

Kraj povedou sociální demokraté společně s komunisty
ilustrační foto

Oranžová a rudá, takové barvy budou vládnout další čtyři roky Olomouckému kraji. Tento záměr v pondělí odpolende posvětil krajský výkonný výbor sociální demokracie, která v kraji volby vyhrála.

 

Lídr ČSSD Jiří Rozbořil již dříve uvedl, že jednat chce se všemi stranami kromě TOP09. Po jednotlivých jednáních s ODS, KS4M i Koalicí pro olomoucký kraj má však zdá se ČSSD už jasno. „S KSČM máme shodu v programové oblasti. A nejen to. Máme obdobný postoj k některým citlivým záležitostem. Chceme dořešit problematiku přerovského letiště, zodpovědně chceme připravit podklady pro pokud možno nekonfliktní umístění zařízení pro energetické využití odpadů, máme stejný názor i na to, kam by měly směřovat investice kraje,“ odpověděl v pondělí Rozbořil na otázku deníku Právo. Právě Rozbořil by se měl stát příštím krajským hejtmanem.

 

Křesla si chtějí radní rozdělit v jedenáctičlenné radě na 9 PRO ČSSd ku 2 pro KSČM. Komunisté by pak měli usednout na židle v resortu školství a regionálního rozvoje včetně zemědělství a životního prostředí. Na starosti budou mít i část povinností náměstka přes finance, protože tento post chtějí radní zrušit a odpovědnost si rozdělit.

 

Sociální demokraté získají v případné koalici společně s komunisty 35 křesel v zastupitelstvu, stejný počet židlí by však získali i při dohodě s ODS a Kolalicí pro olomoucký kraj společně se starosty. V novém krajském zastupitelstvu bude mít ČSSD, která volby vyhrála, 19 mandátů, KSČM pak 16, Koalice pro Olomoucký kraj společně se starosty a  ODS shodně osm a TOP 09 a Starostové pro Olomoucký kraj 4 křesla.(bat)

 

Poslat nový komentář