Za dlouhé stání v areálu nemocnice nově zaplatíte

Za dlouhé stání v areálu nemocnice nově zaplatíte
ilustrační foto

Stojíte v nemocnici déle než třicet minut? Od listopadu budete muset zapaltit. Prostějovská nemocnice totiž mení pravidla pohybu a stání vozidel v areálu a od listopadu zavádí nová režim, který má umožnit pacientům, rodinným příslušníkům i návštěvníkům lepší dostupnost požadovaného oddělení. Za stání delší než třicet minut se začne platit.

„Jsme si samozřejmě vědomi, že areál potřebuje nutně zvýšit kapacitu míst k stání, nicméně v současné době s ohledem na finanční problémy ve zdravotnictví není stavba parkoviště reálná. Investice do technologicky vyspělé zdravotnické techniky musí mít logicky přednost,“ říká ředitel nemocnice Tomáš Uvízl a dodává, že na druhou stranu se nemocnice snaží nastavit pravidla pro placení mírnější, než je obvyklé v okolních nemocnicích. „První půlhodinou bez poplatku se snažíme umožnit dopravu nebo vyzvednutí blízkého člověka z nemocnice bez nutnosti cokoli hradit,“ upozorňuje.

Kdo však bude v areálu se svým vozem stát déle než třicet minut, bude muset zaplatit. Důvody pro toto opatření jsou prosté. „Snažíme se řešit situaci, kdy je areál nemocnice mnohdy doslova obležen parkujícími vozidly. Auta stojí na travnatých plochách, poškozují chodníky a nezřídka zanechají neukáznění řidiči svůj vůz v místě, kde je stání zakázáno s ohledem na pohyb vozidel rychlé záchranné služby. Z monitoringu vozidel v areálu nemocnice vyplynulo, že zde zanechávají – v podstatě parkují – svá vozidla obyvatelé okolních domů. Další skupinu dlouhodobě odstavených vozidel pak tvoří auta pacientů, kteří přijíždějí k hospitalizaci a odstaví po celou její dobu své vozy přímo v areálu,“ vysvětluje důvody zpoplatnění parkoviště ředitel nemocnice Tomáš Uvízl s tím, že ostatní pacienti – mnohdy daleko méně pohybliví - pak nemohou nalézt dostupné místo v přijatelné vzdálenosti od pracoviště svého lékaře. Logickým řešením tohoto stavu je proto zpoplatnění stání vozidel.

Prvních třicet minut stání vozidla v nemocnici tedy bude zdarma. Každá další započatá půlhodina po vjezdu do nemocnice bude stát deset korun. U hlavního vjezdu do nemocnice si řidič vyzvedne lístek u stojanu před závorou, na kterém bude označen čas vjezdu a čárový kód. Zaplacení poplatku za stání v nemocnici bude možné u automatické výjezdové pokladny před výjezdem z nemocnice nebo na informacích v poliklinice a v hale. Při výjezdu vloží řidič lístek do stojanu u výjezdové závory.

„Příjezd k poliklinice je nově umožněn vjezdem vlevo od autobusového stanoviště. Průjezd areálem k výjezdu z nemocnice je vyznačen šipkami s textem „výjezd“, které řidiče bezpečně dovedou k výjezdové závoře. Třicet metrů před ní je umístěna automatická pokladna k zaplacení poplatku za stání v nemocnici“ sdělil hlavní správce Středomoravské nemocniční Ing. Pavel Gottwald s tím, že zkušební provoz závorového systému byl zahájen v říjnu a ke zpoplatnění dojde od 1. listopadu. „Zavedení režimu placeného stání jistě ovlivní chování řidičů, proto budeme celý systém dále sledovat, hodnotit a dolaďovat, abychom nalezli optimální variantu“, dodal hlavní správce Gottwald.

Od poplatků budou osvobozena vozidla zdravotnické záchranné služby, dopravní a zdravotní služby, policie ČR a městské policie, hasičského záchranného sboru a havarijní služby vodáren, plynařů či energetiků. „Platit nebudou ani zdravotně postižení pacienti s průkazem ZTP/P. Nestačí však jen označení na vozidle, ale v autě je nutná přítomnost osoby – držitele tohoto průkazu. Poplatek nebudeme chtít ani po dárcích krve a plazmy v den odběru. Zákazníci nemocniční lékárny budou mít v den nákupu nebo vyzvednutí receptu slevu za stání v nemocnici ve výši 30,-Kč," řekl závěrem Pavel Gottwald.

(red, bat)

Poslat nový komentář