Odbojáře Leopolda Färbera v neděli vyznamenal prezident

Odbojáře Leopolda Färbera v neděli vyznamenal prezident
ilustrační foto/ zdroj ustrcr.cz

Řád Tomáše Garrigua Masaryka za vynikající zásluhy o rozvoj demokracie, humanity a lidská práva propůjčil v neděli u příležitosti státního svátku 28. října na Pražském hradě při předávání státních vyznamenání prezident republiky Václav Klaus Leopoldu Färberovi z Konice.

 

"Leopold Färber se narodil 31. října 1928 na Slovensku, dětství však prožil v Boskovicích na střední Moravě. Otec Leopolda Färbera byl slovenským Židem, matka katoličkou z Moravy. Právě skutečnost, že se jednalo o smíšené manželství, zachránila Färberovu nejbližší rodinu od transportu do koncentračního tábora," uvádí na svých stránkách o Leopoldu Färberovi Ústav pro studium totalitních režimů. 

Velká část jeho příbuzných se však koncentračním táborům nevyhla. Färber se zapojil do odbojové činnosti už během druhé světové války. Sloužil jako spojka mezi protinacistickými odbojovými skupinami, které operovaly na Prostějovsku a Boskovicku. Jeho jen zdánlivě nenápadná práce pro odboj pravděpodobně pomohla zachránit řadu lidí ze širokého okolí.

 

Také po únoru 1948 se Färber rozhodl znovu zapojit do odboje - tentokrát však protikomunistického. "S bratry Josefem a Františkem Markovými založili skupinu a chtěli ilegálně sehnanými výbušninami poškodit policejní školu v Jeseníku. Při neopatrném zacházení s trhavinami, uloženými ve skautské klubovně, však došlo k neočekávanému výbuchu, při němž Leopold Färber přišel o jedno oko. Tato nešťastná událost jej však neodradila od další protirežimní činnosti. Jako vedoucí ilegálního skautského oddílu v Jeseníku inspiroval k odbojové činnosti několik mladších členů, kteří chtěli začít roznášet po okolí letáky s nápisem „Smrt komunismu!“. Letákovou akci však ani nestihli provést, všechny plakáty byly při pozdější prohlídce nalezeny na jednom místě," uvádí životopis na stránkách USTRCR.

 

V květnu 1950 jej zatkli a odsoudili k 16 letům odnětí svobody. Vystřídal v+znice v plzeňských Borech, v Jáchymově a nakonec i v Leopoldově. Pos osmi letech jej podmínečně propustili, po návratu z vězení pracoval u staveb silnic, později pak jako aranžér výloh. 

Již během normalizace začal shromažďovat svědectví a dokumentovat činy druhého a třetího odboje, čímž uchoval pro dnešní badatele velmi cenné prameny. Leopold Färber je nositelem celé řady skautských a orelských vyznamenání a dodnes také aktivním členem KPV.(red)

 

zdroj: http://www.ustrcr.cz/cs/leopold-farber

See video

Poslat nový komentář