Máte zbytečné staré jízdní kolo?

Máte zbytečné staré jízdní kolo?
ilustrační foto/ zdroj: cog.konaworld.com

 

Pokud ano, můžete se i vy zapojit do mezinárodní charitativní akce na pomoc vzdělávání afrických dětí.

 

 

„V Česku existuje obecně prospěšná společnost, kterou založil člověk, jež žil řadu let v Anglii. Tam poznal práci charitativní organizace, která po celé zemi sbírala stará ojetá kola a vozila je do Afriky. Když se vrátil domů, založil společnost Kolo pro Afriku také u nás,“ řekl mi Ladislav Burgr z reklamní agentury Vendi.

 

Byl to právě on, kdo se stal otcem myšlenky, aby sběrné místo starých jízdních kol pod hlavičkou Rotary klubu vzniklo i v Prostějově. „Měl jsem starého favorita, na kterém jsem před mnoha lety jako student jezdil na brigádu do pekáren. Samozřejmě, dnes mám mnohem modernější kolo, ale to staré jsem jen tak vyhodit nemohl. Myšlenka Kola pro Afriku mě velmi zaujala a protože jsem v tomto období sekretářem Rotary klubu, podařilo se mi pro tuto myšlenku nadchnout i ostatní členy,“ uvedl Ladislav Burgr s tím, že doposud od drobných dárců získali už deset jízdních kol.

 

Česká kola jsou podle jeho slov určena výhradně pro děti a studenty v Gambii. Dostupnost škol v této zemi je poměrně obtížná, jsou vzdáleny pět, deset, ale i 20 kilometrů od vesnic, což je pro většinu dětí pěšky problematické. Kola, která jim pomohou cestu do školy zvládnout, si pak hýčkají a vzorně se o ně starají, a to i prostřednitcvím servisních středisek, které společnost Kolo pro Afriku v zemi zabezpečuje.

 

Prostějovský Rotary klub požádal o dar i statutární město Prostějov a setkal se s pozitivní reakcí. Město na projekt věnuje 32 jízdních kol ze ztrát a nálezů. Pro drobné dárce jsou ve městě zřízena dvě sběrná místa – v železářství U Věžiček ve Vrahovické ulici, kde lze kolo odevzdat v pracovní dny od 7 do 17 hodin a v sobotu od 7.30 do 11.30 hod., nebo v agentuře Vendi v ulici Dr. Horáka 2, a to v pondělí až pátek od 8 do 16 hodin.

Olga Katolická

 

Poslat nový komentář