Pozvání na punč

Pozvání na punč
ilustrační foto

Začíná advent. Předvánoční doba s nezaměnitelnou atmosférou k níž (alespoň pro mě) patří punč. Nikdy jindy v roce si na tento nápoj nevzpomenu, prostě jej mám spojený s adventem. Letos jsem vánoční punč ochutnala už v předstihu, včera na návštěvě u přátel. Byl oslazený medem a voněl ovocem – ještě teď cítím jeho báječnou chuť na jazyku.

Stánky s punčem jsou samozřejmou součástí vánočních trhů. Bývá jich několik a my většinou pár vyzkoušíme a pak už chodíme jen k tomu, kde nám nejvíc chutná. Tentokrát však budu docela určitě popíjet punč u stánku prostějovského Rotary klubu.

Tato organizace, jejíž hlavní činností je charita, vznikla v Prostějově již v roce 1935. Pak ji zrušili nacisté a svou činnost rotariáni obnovili v roce 1945, aby ji o tři roky později ukončili zase komunisté. Na svůj návrat pak Rotary klub čekal až do roku 1995, od té doby funguje nepřetržitě. Letos bude mít poprvé na vánočních trzích prodejní stánek s punčem. „Každý den bude punč připravovat jiná rotariánská rodina, takže nápoj bude pokaždé trošku jiný. Zaručujeme, že bude naprosto bezpečný, protože rum i víno rodina vždy nakoupí přímo ve Starorežné a ve stánku si zákazníci mohou vyžádat certifikát o původu lihu,“ řekl nám současný sekretář Rotary klubu Ladislav Burgr. „Nákupy surovin uhradí z vlastní kapsy rodina, která punč připraví a její člen bude ve stánku prodávat, takže i obsluha se obmění. Celá tržba půjde samozřejmě na charitu. Z množství projektů jsme vybrali dva, na něž poskytneme peníze. Rozdělíme je rovným dílem mezi členy prostějovského Klubu stomiků a děti z Domova „Na Zámku“ v Nezamyslicích,“ upřesnil Ladislav Burgr.

Stánek s vánočním punčem prostějovského Rotary klubu se otevře v pondělí 10. prosince. V následujících mrazivých dnech nás zahřeje hned dvakrát. Jednak při samotném popíjení a pak taky myšlenkou, že utracené peníze udělají radost potřebným.

Olga Katolická

Poslat nový komentář