Řidiči pozor na ledovku na silnicích

Řidiči pozor na ledovku na silnicích
ilustrační foto

Prostějovsko (bat) Meteorologové varují před ledovkou, pozor na silnicích by si měli dát řidiči také na Prostějovsku. Výstraha se týká i Olomouckého kraje.

Meteorologové varují před ledovkou, od rána totiž na některých místech padá mrznoucí déšť. Ten může způsobit velké problémy právě řidičům. Přes den by se pak situace měla postupně uklidnit. "Zpočátku bude zataženo, místy sněžení, ojediněle i mrznoucí déšť. Od západu polojasno až oblačno a ojediněle sněhové přeháňky. Nejvyšší teploty 2 až 5 °C, na horách -3 až +1 °C. Mírný jihozápadní, postupně západní vítr 3-7 m/s," informuje o dnešním počasí Eduard Jarcovják z Českého hydrometeorologického ústavu.

 

 

Náledí nebo ledovka?

Meteorologové také upozorňují, že ledovku není radno podceňovat a vysvětlují rozdíl mezi ní a náledím. "Nepatřičné zaměňování pojmů ledovka a náledí je bohužel jedním z nejčastějších problémů v oblasti informování o počasí. Přitom oba tyto termíny mají svůj jednoznačný význam a první z uvedených jevů s sebou za určitých okolností přináší i poměrně větší rizika. Nedodržování předepsaného názvosloví tedy může vést ke zkreslení informace. Jaký je tedy mezi ledovkou a náledím rozdíl?

Náledí je prakticky výhradně záležitostí pozemních komunikací. Vzniká pokud teplota povrchu, který zůstal mokrý po předchozích srážkách nebo od sněhu, jenž během dne částečně odtál, klesne pod bod mrazu.

Naproti tomu ledovka vzniká pouze jako průvodní jev mrznoucího deště nebo mrznoucího mrholení. Při mrznoucích srážkách dopadají na zemský povrch o teplotě pod bodem mrazu kapičky vody (často přechlazené, tj. kapičky vody, která zůstává v kapalném skupenství i při teplotách pod bodem mrazu). Voda při dopadu kapičky okamžitě zmrzne a vytváří se ledovka, která bývá na rozdíl od náledí čirá a hladká a pokrývá zpravidla velkou plochu," stojí na stránkách ČHMÚ.

Poslat nový komentář