R46 v roce 2013: Opravy, stovka a nejistá budoucnost

R46 v roce 2013: Opravy, stovka a nejistá budoucnost
ilustrační foto (zdroj: idnes.cz)

Již skoro rok a půl platí na rychlostní silnici mezi Olomoucí a Prostějověm omezení rychlosti na 100 km/hod. Ministerstvo dopravy tak reagoval na tragickou nehodu z února 2011, kdy zemřela mladá řidička a pět dalších, včetně malého dítěte. Současně s tím začaly na komunikace rozsáhlé opravy, které mají zlepšit stav vozovky a potenciálně i dosáhnout zvýšené povolené rychlosti. Jak se to v otázce R46 tedy má a na co se můžeme v letošním roce připravit?

Klíčové pro hlavní dopravní tepnu mezi dvěma moravskými městy, po které za den projede až třicet tisíc vozidel, jsou roky 2012 a 2013. V loňském roce se silničáři zaměřili na opravu svodidel, které již nevyhovovaly a byly i příčinou tragické havárie.  „Byla 30 i 40 let stará a nesplňovala tak současné normy," potvrdil nutnost opravy ředitel Ředitelství silnic a dálnic Olomouckého kraje Martin Smolka. Opravy za více než 160 milionů korun byla ukončena v květnu a ihned se začaly opravovat úseky mezi Vranovicemi-Kelčicemi a Žešovem a následně Žešovem a Brodkem u Prostějova. Oprava těchto částí vozovky přišla na 190 milionů korun. Další etapa rekonstrukce se v letošním roce přesune k Prostějovu. „Rekonstrukce povrchu vozovky se bude v letošním roce provádět na pětikilometrovém úseku mezi Prostějovem a Olšany. Těžká technika se poté přemístí na prostějovskou estakádu, kde bude pokládán takzvaný tichý asfalt,“ informoval Martin Smolka. Obě akce by měly skončit do konce roku a stát by měly kolem 140 milionů korun. V plánu je i přebudování a zvýšení protihlukové stěny u sídliště Šárka, jak však uvedla mluvčí ŘSD Nina Ledvinová, prioritu mají i s ohledem na omezené finanční zdroje opravy povrchů silnice. „Protihlukový efekt ředitelství očekává i od nového tichého povrchu na estakádě,“ dodala. Kromě toho Ředitelství připravuje úpravy křižovatek u sjezdu v Olšanech, Prostějov-střed a Prostějov-jih. „U křížení v Držovicích je projekt připravený. Tato stavba je ale kvůli špatnému stavu mostu finančně velmi nákladná, proto jsme museli hledat jiné řešení," dodal Smolka. K vydání stavebního povolení k výstavbě tohoto úseku jsou momentálně zpracovávány podklady, celková cena úpravy by měla dosáhnout až 270 milionů korun.

100, 110 nebo 130?

Veškeré změny na R46 mají za cíl jediné. Zvýšit bezpečnost provozu, zlepšit komfort cestování a především – udělat maximum pro návrat 130 kilometrové rychlosti. S ní to však je zřejmě běh na dlouhou trať a samotný ředitel Smolka upozorňuje na řadu problémů. "Problémem této komunikace jsou konstrukčně technické parametry. Byla navržená na rychlost 100 km/h, a tomu odpovídá směrové i výškové uspořádání. Třeba poloměry zatáček jsou tak krátké, že při vyšších rychlostech a absenci odstavného pruhu nejste schopni reagovat například na stojící vozidlo," uvedl jeden z důvodů svých obav. Jedním z kritických bodů je i řešení mimoúrovňových křižovatek. "Jsou řešené klínovými odklony, takže tam nejsou udělané připojovací a odbočovací pruhy. Jde o potencionálně nebezpečná místa, na kterých dochází k dopravním nehodám," dodal. Právě proto se ředitelství na opravy sedmi křižovatek na R46 zaměřilo, vzorovou by měla být úprava u Vranovic-Kelčic, která skončila v listopadu předloňského roku.

Mezi zastánce zvýšení rychlosti patří dlouhodobě olomoucké hejtmanství, které bylo ochotno i půjčit peníze státu na to, aby opravy urychlil. Naopak zastánci zachování snížené rychlosti jsou policisté, kterým hraje do karet i znatelné snížení nehodovosti po zavedení maximálně stokilometrové rychlosti. Mezi podporovatele zachování stávajícího stavu patří také Michael Vafek z dopravního inspektorátu v Prostějově. „První část u Olomouce byla postavena jako obyčejná silnice. Pak si někdo řekl, že by mohla být využita jako rychlostní silnice a z úsporných důvodů se stavěla na sto kilometrů v hodině,“ řekl s tím, že původně byla rychlost na silnici, která ani nebyla projektována jako rychlostní, v úseku kolem Prostějova a Olomouca navrhována ještě o deset kilometrů nižší.  O tom, že se na R46 bude jezdit stotřicítkou, bylo rozhodnuto až v roce 2000, po osmi letech existence silnice mezi Olomoucí a Vyškovem.

Nové zařazení R46

Ještě větší problém než konstrukčně-technický stav vozovky je zařazení „er čtyřicet šestky“ do sítě dálnic a silnic pro motorová vozidla. Podle návrhu ministerstva dopravy, který nyní leží v komisích legislativní rady vlády, by se totiž z R46 měla stát „pouze“ silnice pro motorová vozidla, pro které by mělo platit omezení rychlosti na 110 km/hod. Jestli se tak stane, se definitivně dozvíme až za delší dobu, pokud však návrh projde v nezměněném znění, i v něm existuje šance na návrat 130 kilometrové rychlosti. Předloha totiž na bezpečných a vyhovujících silnicích pro motorová vozidla umožňuje zvýšení rychlosti právě o rozdílových 20 km/hod. Další výhodou nového zařazení silnice by mělo být i zrušení povinnosti platit za průjezd silnicí dálniční poplatek. Podle řady na sobě nezávislých tvrzení by totiž poplatek měl platit pouze pro nákladní vozidla.

Do doby, než bude návrh přijat, však řidiči musí počítat se zachováním současné rychlosti. Minimálně do konce letošního roku, kdy se na silnici bude pracovat. Zůstane také dálniční poplatek. „Samotná skutečnost dlouhodobého snížení rychlosti na rychlostní komunikaci R46 nemůže znamenat její vyjmutí z časového zpoplatnění. Rozsah zpoplatnění platí pro tuto komunikaci i nadále,“ uvedl Roman Kluzák z tiskového oddělení ministerstva dopravy.

(zkl)

Poslat nový komentář