Větrné elektrárny u Skřípova zatím stát nebudou

Větrné elektrárny u Skřípova zatím stát nebudou
ilustrační foto

Firma Renergy Power, která zamýšlela postavit větrné elektrárny nedaleko Skřípova u Konice, od svého záměru prozatím ustoupila. Požádala totiž olomoucký krajský úřad, aby zastavil proces posuzování vlivu elektráren na životní prostředí, tzv. EIA, a zatím se nerozhodla, zda projekt přepracuje.

Projekt je od svého začátku provázen značnou kritikou, nesouhlasí s ním obyvatelé a vedení okolních obcí Šubířov a Brodek u Konice a projekt nedoporučil ani odbor životního prostředí v Konici. Podle odpůrců totiž narušoval ráz krajiny a potlačoval její dominantní znaky. Kromě toho upozorňovali, že nad územím plánovaného větrného parku vede koridor tahu vodního ptactva včetně vzácných druhů z jezer v Polsku na pálavské vodní nádrže. Kvůli odporu místních proto nakonec firma ustoupila od svého původního záměru dvanácti elektráren na šest. S názory odpůrců se však nakonec ztotožnil i Aleš Calábek, který pro olomoucké hejtmanství zpracovával odborný posudek na umístění elektráren, a projekt, i v omezeném rozsahu šesti zařízení, nedoporučil právě kvůli jeho vlivu na krajinný ráz i nesouhlasu místních.

Mezi zastánce vybudování patří starosta Skřípova Miroslav Kadlec. Podle něj i skřípovských zastupitelů by stavba přinesla každý rok do místního rozpočtu dva miliony korun. „Celá obec by se mohla zvelebit. Všichni víme, že to potřebuje jako sůl a se stávající výší rozpočtu se toho jen tak lehce nedosáhne," uvedl Kadlec.

Firma Renergy Power zatím neví, zda projekt bude znovu přepracovávat. „Zatím jsme se s kolegy nedomluvili na dalším postupu," prohlásil pro ČTK jednatel Renergy Power František Šustr.

(zkl)

Poslat nový komentář