Nezaměstnanost na Prostějovsku vzrostla o procento

Nezaměstnanost na Prostějovsku vzrostla o procento
ilustrační foto (zdroj: idnes.cz)

Míra nezaměstnanosti na Prostějovsku se v prosinci zvedla o jeden procentní bod. Vyplývá to z nejnovějších údajů Úřadu práce. Celkové procento nezaměstnaných tak na Prostějovsku nyní činí 10,9%, což je mírně pod průměrem celého kraje (11,9%), ale nadprůměr v rámci republiky (9,4%). Před rokem v této době bylo bez práce mírně pod deset procent obyvatel.

Lépe než okres Prostějov je na tom pouze Olomoucko s nezaměstnaností 10,5%, Přerovsko a Šumpersko mají shodnou nezaměstnanost 12,8% a nejhůře je na tom oblast Jesenicka s 16,4%. Nezaměstnanost v kraji roste kontinuálně již třetím měsícem, nejmenší nárůst oproti říjnu zaznamenaly okresy Olomouc (+1,1%) a Prostějov (+1,2%), největší naopak Jesenicko (+3,7%). Na Prostějovsku však vzrostla nejvíce ze všech okresů nezaměstnanost oproti prosinci 2011, na druhou stranu však nyní eviduje nejméně zájemců na jedno pracovní místo - 33,5. Nyní je k dispozici 186 volných pracovních míst, oproti minulému měsíci o sedmnáct více, na něž připadá 6223 nezaměstnaných.

Analytici však očekávají, že nezaměstnanost na začátku nového roku vzroste. Nárůst nezaměstnanosti je způsoben nejen přílivem lidí, kterým ke konci roku vypršela pracovní smlouva, ale do evidence se hlásí také amnestovaní vězni. Na okres to představuje celkem 16 osob, celokrajsky však jde okolo dvě stě uchazečů.

(zkl)

Poslat nový komentář