V Nemocnici Prostějov zaparkujete bez potíží

V Nemocnici Prostějov zaparkujete bez potíží
ilustrační foto

Prostějov - Nový parkovací systém, který zavedla Nemocnice Prostějov před dvěma měsíci se osvědčil. Před více než dvěma měsíci zavedla Nemocnice Prostějov, která je členem skupiny AGEL, uvnitř svého areálu nová pravidla stání a pohybu vozidel. Uvnitř areálu přestala parkovat vozidla dlouhodobě hospitalizovaných pacientů i vozidla obyvatel okolních domů. Méně pohybliví pacienti i pacienti jedoucí na ambulantní vyšetření teď uvnitř areálu zaparkují bez větších potíží.

 

Nemocnice zpoplatnila stání ve svém areálu od počátku listopadu. První půlhodina stání je zdarma a za každou další zaplatí návštěvníci deset korun. Dlouhodobě nemocnice bojovala s automobily, která stála na travnatých plochách, poškozovala chodníky a často stála také na místech určených pro stání vozidel rychlé záchranné služby. „Z monitoringu vozidel v areálu nemocnice vyplynulo, že zde zanechávali svá vozidla obyvatelé okolních domů. Další skupinu dlouhodobě odstavených vozidel pak tvořily auta pacientů, kteří přijeli k hospitalizaci a odstavili po celou jejich dobu hospitalizace své vozy přímo v areálu,“ vysvětluje důvody zpoplatnění ředitel nemocnice Tomáš Uvízl  s tím, že ostatní pacienti – mnohdy daleko méně pohybliví - pak nemohli nalézt dostupné místo v přijatelné vzdálenosti od pracoviště svého lékaře. „Nový vjezdový systém vozidel se za první dva měsíce osvědčil. Do areálu nemocnice vjíždí v pracovní dny mnohem méně lidí. Denně vjede do areálu nemocnice zhruba 450 návštěvníků, čímž je kapacita areálu využita jen na 80 procent.   Nejčastěji přitom pacienti využívají stání do 30 minut, které je bezplatné,“ prozrazuje hlavní správce Ing. Pavel Gottwald s tím, že nemocnice vybere měsíčně na vjezdovém systému okolo 40 tisíc korun, které investuje do vybavení nemocnice.

„Do budoucna plánuje nemocnice zvýšit kapacitu míst ke stání, nicméně v současné době s ohledem na finanční problémy ve zdravotnictví není stavba parkoviště reálná. Investice do technologicky vyspělé zdravotnické techniky musí mít logicky přednost,“ doplňuje ředitel nemocnice a dodává, že na druhou stranu se nemocnice snaží nastavit pravidla pro placení mírnější, než je obvyklé v okolních nemocnicích. „První půlhodinou bez poplatku se snažíme umožnit dopravu nebo vyzvednutí blízkého člověka z nemocnice bez nutnosti cokoli hradit,“ upozorňuje Tomáš Uvízl.

Prvních třicet minut stání vozidla v nemocnici je zdarma. Každá další započatá půlhodina po vjezdu do nemocnice stojí deset korun. U hlavního vjezdu do nemocnice si řidič vyzvedává lístek u stojanu před závorou, na kterém je označen čas vjezdu a čárový kód. Zaplacení poplatku za stání v nemocnici je možné u automatické výjezdové pokladny před výjezdem z nemocnice nebo na informacích v poliklinice a v hale.  Při výjezdu vloží řidič lístek do stojanu u výjezdové závory. Od poplatků jsou osvobozena vozidla zdravotnické záchranné služby, dopravní a zdravotní služby, policie ČR a městské policie, hasičského záchranného sboru a havarijní služby vodáren, plynařů či energetiků. „Neplatí ani zdravotně postižení pacienti s průkazem ZTP a ZTP/P. Nestačí však jen označení na vozidle, ale v autě je nutná přítomnost osoby – držitele tohoto průkazu. Poplatek nemocnice nechce ani po dárcích krve a plazmy v den odběru. Zákazníci nemocniční lékárny mají v den nákupu nebo vyzvednutí receptu slevu za stání v nemocnici ve výši 30,-Kč," řekl závěrem Pavel Gottwald.

Zdroj: Tisková zpráva Nemocnice Prostějov, tisková mluvčí holdingu Agel Hana Szotkowská

Poslat nový komentář