Krajská rada projedná financování zdravotnictví a školství i nemocnici v Jeseníku

Krajská rada projedná financování zdravotnictví a školství i nemocnici v Jeseníku
ilustrační foto

Rada Olomouckého kraje na svém středečním zasedání projedná financování školských a zdravotnických příspěvkových organizací, zabývat se bude také petici občanů k opravě silnice v Kozlovicích a aktuální situací na Letišti Přerov a v jesenické nemocnici.

Petice kozlovických občanů souvisí s nevyhovujícím stavem silnice na ulici Grymovské, který zejména v době dešťů dělá zdejším obyvatelům značné problémy. Podle předsedkyně osadního výboru Jolany Čechové je oprava komunikace nezbytná.  „Na cestě v Grymovské jsou vyjeté koleje, které se vytvořily kvůli projíždějícím nákladním autům. Když zaprší, voda v kolejích stojí. Lidé mají ohozené fasády domů blátem, a když jde člověk na autobusovou zastávku, aby se pětkrát převlékl,“ uvedla dříve. Podle Zdeňka Holase z odboru správy majetku a komunálních služeb přerovského magistrátu má však město svázané ruce. Podle něj je totiž za opravu zodpovědné Ředitelství silnic a dálnic, protože poškození silnice způsobují vozidla pro výstavbu dálnic. Požádali jsme proto Ředitelství o vyjádření, do středečního rána se nám jej však nepodařilo získat. Oprava silnice je kromě toho závislá také na vybudování kanalizace v Kozlovicích. Osadní výbor se již v minulosti snažil situaci řešit zákazem vjezdu kamionů, sepsal petici a žádá po kraji peníze na opravu silnice.

Situace na Letišti Bochoř je o to komplikovanější, že ministerstvo obrany v prosinci minulého roku oznámilo odchod a bez přítomnosti armády je provoz letiště příliš nákladný. Záchranou by pro letiště mohl být Letecký opravárenský podnik (LOM), který chce v Bochoři cvičit piloty v létání s brýlemi pro noční vidění. Podle mluvčího LOM Praha Andreje Čírtka firma předběžně uvažuje o využití části areálu v Bochoři pro letecký výcvik a případně i pro údržbu vrtulníků. "Neuvažujeme o stěhování podniku či jeho části do Přerova, nýbrž o možném využití uvolněné infrastruktury pro rozšíření našich obchodních aktivit," dodal Čírtek. Obě hejtmanství, která se na provozu letiště podílejí – Zlínské a Olomoucké, se však již vyjádřila, že provoz letiště bez armády je pro ně příliš nákladný. O vstupu LOMu však chtějí jednat.

Situaci nemocnice v Jeseníku popsal na prosincovém jednání krajského zastupitelstva náměstek hejtmana pro zdravotnictví Michael Fischer. „Nově je na stole záměr nemocnice rekonstruovat léčebnu dlouhodobě nemocných. Na tuto investici však potřebuje 180 milionů, které hodlá získat ze švýcarských fondů. Zatím však nejsou jasné parametry, v jakých se bude muset nemocnice na projektu podílet a jakou část zaplatí právě z fondového zdroje. Proto zatím kraj, jako možný spolufinancovatel rekonstrukce, vyčkává na další jednání ohledně parametrů podpory ze Švýcarska, která budou vedena po Novém roce,“ uvedl Fischer před Vánoci.

(zkl)

Poslat nový komentář