Co týden dal (14. - 20. 1.)

Poslanecká sněmovna, ilustrační foto
Poslanecká sněmovna, ilustrační foto

Vláda popáté ustála hlasování o vyjádření nedůvěry, politickou scénou pořád silně hýbe Klausova amnestie, byli jsme svědky duelů prezidenstských kandidátů a první oběti prasečí chřipky hlásí i prostějovská nemocnice.

To první by byla více méně trapná záležitost, kdyby nebylo legitimního důvodu, proč k tomuto kroku opozice sáhla – podivné okolnosti vyhlášení prezidenstké amnestie. I politologové se shodli na tom, že způsob přípravy a vyhlášení amnestie nebyly zcela standardní, dokonce jsem zaslechla i názor, že bylo napřed řečeno, koho je třeba osvobodit, a teprve podle toho byla amnestie tak říkajíc ušita na míru. Zda-li je to pravda, posoudit nedokážu, pokud je to tak, divím se. Václavu Klausovi snad podobné praktiky nejsou zapotřebí. Nebo snad ano?

Televizní duel prezidentských kandidátů proběhl v mezích fair play, daleko ostřejší jsou příspěvky šířené na internetu. Jestliže před prvním kolem přivedly sociální sítě Karlu Schwarzenbergovi hodně i mladých voličů, v tomto týdnu se trend jevil spíš jako opačný. Pisatelé upozorňovali na aktivní nacistickou minulost Schwarzenbergova tchána, na skutečnost, že případná první dáma neumí slovo česky, na okolnosti restitucí majetku Schwarzenbergů i privatizaci Becherovky a spojení s podnikatelem Bakalou... V mých očích tomuto kandidátovi ublížil demonstrativní odchod ze sálu sněmovny při hlasování o nedůvěře. Jako člen vlády pan ministr zahraničí proti amnestii nic nenamítal, jako prezidenstký kandidát dal najevo, že on nic, on muzikant...

Na Česko udeřil mráz. Zatímco druhá polovina týdne začala vydatným sněžením a dokonce i lidé ve středních Čechách kousek od Prahy se neobešli bez sněhových řetězů, závěr týdne vytřídala ledovka. A líp v příštích dnes asi nebude.

Prostějov má první oběť prasečí chřipky. Její virus, který je lidskému organismu nebezpečný, se prý do těla dostává ústy nebo nosem. Léčitelé doporučují několikrát denně kloktat solným roztokem a současně si čistit vodou se solí i nosní dírky. Takže – ať se vám chřipka velkým obloukem vyhýbá...

Olga Katolická

Poslat nový komentář